Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 15.12.2016

15 gru 2016 13:14|Marcin Lipka

EUR/USD najniżej od 14 lat. Jastrzębi przekaz ze strony Rezerwy Federalnej powoduje bardzo silne przetasowania również na obligacjach skarbowych. Złoty najsłabszy do dolara od 15 lat. Amerykańska waluta kosztuje 4.27 zł. Względnie spokojna reakcja na EUR/PLN.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Inflacja CPI z USA (szacunki: 0.2% m/m, 1.7% r/r, z wyłączeniem paliw oraz żywności 0.2% m/m i 2.2% r/r).
  • 14.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (szacunki: 255 tys.).
  • 15.45: Wstępne dane PMI z amerykańskiego przemysłu (szacunki: 54.5 pkt.).

Bardzo silna reakcja rynku na przekaz Rezerwy Federalnej

Już od wielu dni zwracaliśmy uwagę, że grudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej będzie bardzo ważne mimo faktu, że rynek praktycznie w pełni wyceniał podwyżkę stóp procentowych. Od dłuższego czasu sugerowaliśmy także, że jest duże prawdopodobieństwo względnie jastrzębiego przekazu ze strony FOMC, którego elementem będzie przesunięcie w górę mediany oczekiwań przyszłych stóp procentowych. Ponieważ jednak zdecydowana większość ekonomistów wiodących banków inwestycyjnych i komentatorów rynkowych spodziewała się „gołębiej podwyżki”, reakcja na jastrzębi przekaz była bardzo silna.

Rentowności 2 letnich obligacji skarbowych od wczorajszego wieczora wzrosły o 15 pkt bazowych, do 1.29%, osiągając przy tym najwyższe poziomy od drugiej połowy roku 2009. Jeszcze silniejsza reakcja była obserwowana na instrumentach zapadających za 5 lat. Przed publikacją komunikatu z FOMC płaciły one 1.88%, a teraz jest to 2.10%.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że rynek stopy procentowej wycenia kolejną podwyżkę o 25 pkt bazowych w marcu na ponad 40%. Natomiast już we wrześniu jest większa szansa, że stopy procentowe będą w przedziale 1.00%-1.25% (dwie podwyżki od dziś), niż poniżej tej granicy. Również na rynku walutowym nastąpiły bardzo poważne zmiany. Para USD/JPY jest powyżej granicy 118.00, co oznacza wzrost na poziomie ponad 2.5%. EUR/USD przetestował natomiast 14 letnie minima poniżej 1.0450.

Przekaz z mediany oczekiwań członków Fedu

Najważniejszym elementem komunikatu Rezerwy Federalnej, była modyfikacja mediany oczekiwań dotyczącej przyszłych stóp procentowych. Przyczyniło się do tego przede wszystkim bardziej jastrzębie podejście do polityki pieniężnej w przyszłym roku. Obecnie aż 11/17 przedstawicieli FOMC zakłada, że w 2017 r. zobaczymy przynajmniej trzy podwyżki stóp procentowych, podczas gdy we wrześniu taki scenariusz zakładało jedynie 6 członków. Ta zmiana jest o tyle istotna, że Fed przez ostatnie kwartały rewidował te szacunki jedynie w dół. Podwyższenie więc ma nie tylko wymiar finansowy, ale także symboliczny, sugerujący gotowość na mniej akomodacyjną politykę monetarną w przyszłości.

Warto także zauważyć, że ta modyfikacja musi dotyczyć także głosujących członków Rezerwy Federalnej, a w obozie trzech podwyżek może być nawet dwóch z pięciu gubernatorów Fedu. Również należy zwrócić uwagę, że na razie nie zostały wyraźnie zmodyfikowane perspektywy inflacji czy wzrostu gospodarczego. Jeżeli więc będą stopniowo wprowadzane elementy stymulujące gospodarkę, wtedy szansa na utrzymanie lub nawet zwiększenie stromości obecnej ścieżki.

Argumentem, który może wspierać utrzymanie względnie jastrzębiego nastawienia ze strony Fed, może być fakt, że obecna sytuacja zaczyna być coraz bardziej komfortowa dla Rezerwy Federalnej. To tak naprawdę rynek zaczyna wyceniać coraz wyższe koszt kredytu w przyszłości i bank centralny praktycznie podąża za tą zmianą oczekiwań, a nie odwrotnie. Daje to także w przyszłości większą przestrzeń przedstawicielom władz monetarnych na reakcję na hipotetyczne spowolnienie koniunktury klasycznymi metodami, a nie luzowaniem ilościowym.

Reasumując, jest więc względnie duża szansa, że jeżeli gospodarka będzie podążać zgodnie z oczekiwaniami, to Fed będzie podnosił stopy procentowe zgodnie z wczorajszymi sugestiami. Fakt ten powinien powodować, że dolar pozostanie silny. Natomiast jeżeli dane makro będą przekraczać konsensus rynkowy i zacznie następować krystalizacja nowej polityki fiskalnej, wtedy nowe rekordy siły amerykańskiej waluty powinny wielokrotnie pojawiać się na nagłówkach prasy finansowej w 2017 r.

Dolar najdroższy od ponad 15 lat

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami przekaz ze strony Rezerwy Federalnej spowodował silne umocnienie amerykańskiej waluty. Ponieważ dodatkowo mamy ostatnio do czynienia z ogólną słabością złotego, to w okolicach południa para USD/PLN przekroczyła poziom 4.27, osiągając tym samym najwyższe wartości od lipca 2001 r.

Warto jednak zauważyć, że reakcja na EUR/PLN jest względnie przytłumiona i poruszamy się w obrębie poziomów 4.45-4.46. Ta sytuacja jest również zgodna naszym scenariuszem bazowym, który zakłada, że dalsza aprecjacja amerykańskiej waluty raczej nie będzie powodować silnych wzrostów EUR/PLN, jak to miało miejsce w minionych tygodniach. Wynika to z faktu utrzymania przez EBC łagodnej polityki pieniężnej na ostatnim posiedzeniu.

Najbliższe godziny mogą przynieść trochę uspokojenia sytuacji, chociaż przy tak silnych ruchach nie należy wykluczyć nawet testu granicy 4.30 na USD/PLN, zwłaszcza jeżeli dzisiejsze dane o inflacji z USA będą powyżej rynkowego konsensusu (2.2 % r/r w ujęciu bazowym).

 

15 gru 2016 13:14|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 gru 2016 16:40

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.12.2016

14 gru 2016 13:20

Komentarz walutowy z 14.12.2016

13 gru 2016 16:35

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.12.2016

13 gru 2016 13:08

Komentarz walutowy z 13.12.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut