Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 20.04.2016

20 kwi 2016 13:05|Marcin Lipka

Kampania przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej może nieco zmniejszać presję spadkową na funta. Po zakończeniu strajku w Kuwejcie ropa spada. Słabsze dane z USA negatywne dla USD. Złoty pozostaje słaby, mimo lepszego sentymentu globalnego.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą zauważalnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Kampania przeciwko Brexitowi

Od początku tygodnia na Wyspach trwa poważniejsza kampania przeciwko Brexitowi. W poniedziałek Ministerstwo Skarbu opublikowało raport, który punktuje negatywne konsekwencje opuszczenia struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

200-stronicowy dokument ocenia, w jakim stopniu osłabienie więzi handlowych z Unią Europejską oraz mniejsze od oczekiwań zagraniczne inwestycje, wpłyną bezpośrednio na Produkt Krajowy Brutto (PKB). W zależności od tego, czy wymiana dóbr i usług będzie przebiegać na zasadach podobnych do łączących w tym momencie Norwegię z UE, czy też będzie ona obowiązywać na ogólnych warunkach WTO, według raportu PKB w 2030 roku będzie niższe od 3.8% do 7.5% w porównaniu do scenariusza bazowego.

Ministerstwo Skarbu podkreśla również, że „Wielka Brytania będzie biedniejsza, jeśli opuści UE”. Ta strata, w zależności o scenariusza będzie oznaczać ubytek PKB o wartości od 2600 funtów do 5200 funtów w przeliczeniu na gospodarstwo domowe rocznie, w perspektywie 15 lat. Władze również zwracają uwagę, że straty będą zdecydowanie większe niż koszty wpłacanych obecnie do EU składek.

Za element kampanii przeciwko Brexitowi należy również uznać dzisiejszy list 8 byłych sekretarzy skarbu USA, który został opublikowany w „The Times”. Nastąpiło to dwa dni po wizycie na Wyspach Baracka Obamy, który ostrzegał Brytyjczyków przed opuszczeniem UE. W liście zwracano uwagę na zaburzenia związane z zagraniczną wymianą towarów i usług oraz trudności w renegocjowaniu nowych kontraktów handlowych.

Ogólnie można uznać, że większe zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych powinno zmniejszać ryzyko Brexitu. Warto również zwrócić uwagę na zauważalną intensyfikację publikacji sondaży. Od początku miesiąca opublikowano ich już 11 i żaden nie wskazuje przewagi zwolenników opuszczenia UE. Można więc ocenić, że szanse bardzo powoli zaczynają się przechylać na stronę przeciwników Brexitu. Ważne prawdopodobnie będą także nowe badania opinii publicznej, które pokażą czy kapania administracji Camerona odnosi sukcesy. Jeżeli trend z kwietnia się utrzyma, to ryzyko znacznego osłabienia funta do referendum może się zmniejszać.

Ropa niżej po zakończeniu strajku w Kuwejcie

W nocy z wtorku na środę do agencji informacyjnych trafiła depesza o zakończeniu strajku pracowników sektora wydobywczego w Kuwejcie. Ubytek produkcji ropy od weekendu wynosił około 1.5-2.0 miliony baryłek dziennie, co praktycznie niwelowało globalną nadpodaż tego surowca.

Według informacji agencji Bloomberg Kuwejt ma powrócić do produkcji na poziomie 3 milionów baryłek dziennie w ciągu najbliższych 3 dni. Wygasający w dziś kontrakt na WTI spadał rano około 3%, zniżkując tym samym poniżej granicy 40 USD.

Obecnie scenariuszem bazowym powinno być utrzymywanie się cen ropy naftowej w okolicach 40-45 USD, a ruchy będą generowane głównie w następstwie danych o zapasach z USA. W perspektywie kliku tygodni rynek jednak będzie spekulować, czy uczestnicy spotkania w Katarze będą zwiększać produkcję. Jeżeli tak się stanie wtedy globalna nadpodaż może się utrzymywać dłużej, niż oceniała to ostatnio IEA (do drugiego kwartału). To powinno redukować prawdopodobieństwo aprecjacji i zwiększać szansę na głębsze spadki zwłaszcza w scenariuszu serii gorszych publikacji makro ze światowej gospodarki.

Słabszy dolar

Wczorajsze słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego sektora nieruchomości zmniejszają prawdopodobieństwo zacieśnienia monetarnego w USA w pierwszej połowie roku, mimo względnie jastrzębich komentarzy ze strony Rosengrena, o których pisaliśmy wczoraj. Dodatkowo model GDPNow Rezerwy Federalnej z Atlanty cały czas pokazuje praktycznie brak wzrostu w pierwszym kwartale tego roku.

Rynek, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na japońskim jenie, jest coraz bardziej sceptyczny w kontekście możliwości osłabienia się euro, nawet gdyby jutrzejsze posiedzenie EBC było łagodniejsze od oczekiwań. Stąd szansa na odwrócenie tendencji wzrostowej EUR/USD może być większa, dopiero gdy napłyną lepsze dane zza oceanu i prawdopodobieństwo zacieśnienia monetarnego przez Fed wzrośnie. Na razie jednak mamy tak naprawdę do czynienia z sytuacją odwrotną, więc słabszy dolar w relacji do euro powinien się utrzymywać.

Złoty nadal słaby

Presja na złotego utrzymuje się mimo względnie dobrego sentymentu globalnego. Wczoraj amerykański indeks S&P 500 powrócił w okolice 2100 punktów i jest jedynie 1.5% poniżej historycznych rekordów. Dodatkowo polityka monetarna Fed oraz innych wiodących banków centralnych jest łagodna, co również powinno wspierać waluty naszego regionu, w tym złotego.

Krajowa waluta jednak pozostaje słaba, co jest również widoczne w relacji do forinta. Para PLN/HUF testowała dziś poziom 72. To oznacza, że od początku miesiąca węgierska waluta zyskała do polskiej ponad 2,5%. Biorąc więc pod uwagę ogólną względną słabość PLN, należy oczekiwać, że gdy dojdzie do pogorszenia sentymentu globalnego, euro, dolar czy frank mogą szybko wzrosnąć o 3-5 groszy, testując odpowiednio okolice 4.35, 3.83 i 3.97.


20 kwi 2016 13:05|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 kwi 2016 16:33

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.04.2016

19 kwi 2016 13:22

Komentarz walutowy z 19.04.2016

18 kwi 2016 17:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.04.2016

18 kwi 2016 13:22

Komentarz walutowy z 18.04.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut