Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 20.10.2017

20 paź 2017 12:34|Bartosz Grejner

Bliższa perspektywa niższych podatków wspiera dolara i rynek akcji. Mniejsza presja na funcie po słowach kanclerz Niemiec. Złoty traci w relacji do głównych walut, ale prawdopodobieństwo większej przeceny na razie jest raczej ograniczone.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Euro i dolar silniejsze

Sentyment na rynku w piątkowy poranek był nieco lepszy za sprawą przegłosowania przez Republikanów w Senacie projektu budżetu na 2018 r. Może on otwierać drogę do reformy podatkowej Donalda Trumpa bez potrzeby poparcia ze strony Demokratów. W efekcie na wartości zyskiwały kontrakty terminowe na indeksy giełdowe już w nocy, a główne europejskie giełdy otworzyły się na plusie. Reforma podatkowa obniżająca podatki byłaby również pozytywna dla przedsiębiorstw, stąd bliższa perspektywa jej wprowadzenia może wspierać giełdy.

Rezultatem przegłosowania w nocy przez Republikanów wspomnianego projektu było także wzmocnienie dolara, gdyż reforma podatkowa zwiększa także prawdopodobieństwo szybszego zacieśniania monetarnego (przez większą presję inflacyjną). Notowania EUR/USD spadły z 1,1850 w okolicę granicy 1,18, natomiast USD/JPY wzrosły do najwyższego poziomu od blisko dwóch i pół miesiąca - jeden dolar kosztował nawet 113,5 jenów.

Zwiększony apetyt na ryzyko odbił się na przecenie aktywów uważanych za “bezpieczne przystanie”, m.in. wspomniany jen, złoto czy frank szwajcarski, traciły na wartości. W relacji do euro, frank był wart najmniej od połowy stycznia 2015 r. - kurs EUR/CHF wzrósł ponownie powyżej 1,16 (ostatni raz miesiąc temu).

W lepszej kondycji była dzisiaj także brytyjska waluta. Podczas szczytu liderów UE w Brukseli Angela Merkel, kanclerz Niemiec, powiedziała, że to od dwóch stron (i UE i Wlk. Bryt.) zależy czy osiągnie się porozumienie w sprawie Brexitu. Co w efekcie oznaczało złagodzenie stanowiska, wcześniej prezentowanego przez negocjatorów UE. Biorąc pod uwagę praktycznie pusty kalendarz zaplanowanych istotnych wydarzeń w kolejnych godzinach, znaczna zmiana obecnego sentymentu (a przez to wyceny głównych walut) jest raczej ograniczona.

Złoty nieco słabszy

Lepszy sentyment na rynku i wspomniane osłabienie franka spowodowało, że już podczas sesji azjatyckiej para CHF/PLN wyznaczyła nowe minima od połowy stycznia 2015 r. spadając do poziomu ok. 3,64. W kolejnych godzinach jednak złoty stopniowo oddawał część zysków i za jednostkę szwajcarskiej waluty płaciliśmy już 3,66 PLN, czyli podobnie jak wczoraj pod koniec dnia.

Wzmocnienie dolara spowodowało, że USD/PLN wzrosło do blisko 3,60, w okolice wczorajszych szczytów, z kolei GBP/PLN po wczorajszym spadku do ponad miesięcznego minium zyskiwało ok. 0,6%. Za jedno euro z kolei płaciliśmy dzisiaj nieco ponad 4,24 PLN. Złoty również tracił (ok. 0,1%) w relacji do lokalnego forinta.

Jednakże prawdopodobieństwo istotnych zmian w wycenie złotego jest dzisiaj raczej ograniczone. Utrzymujący się dobry sentyment i ostatnie stosunkowo dobre dane makroekonomiczne z Polski mogą w dalszym ciągu wspierać wycenę polskiej waluty.

 

20 paź 2017 12:34|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 paź 2017 15:25

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.10.2017

19 paź 2017 12:20

Komentarz walutowy z 19.10.2017

18 paź 2017 15:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.10.2017

18 paź 2017 12:16

Komentarz walutowy z 18.10.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut