Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 19.10.2017

19 paź 2017 12:20|Bartosz Grejner

Doniesienia z Katalonii pogarszają sentyment na rynku. Funt traci po najsłabszych od pięciu miesięcy danych o sprzedaży detalicznej. Mimo gorszego nastroju, złoty pozostaje stosunkowo stabilny.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA (szacunki: 240 tys.).

Pogorszenie sentymentu

Handel na rynku walutowym w czwartkowy poranek zaczął się stosunkowo spokojnie. Dolar kontynuował nieznaczne spadki wartości - notowania pary EUR/USD wzrosły nawet do poziomu 1,1822, najwyższego od poniedziałku. Sentyment na rynku popsuły jednak doniesienia o tym, że Katalonia może jednak ogłosić niepodległość, jeżeli rząd w Madrycie nie zgodzi się na rozmowy.

W efekcie, w bardzo szybkim tempie wzrosła awersja do ryzyka. Po ok. 1% straciły w kilkanaście minut na wartości indeksy głównych giełd europejskich. Istotnie na wartości spadały również notowania ropy. W momentach zwiększonej niepewności następuje także ucieczka do aktywów uważanych za bezpieczniejsze. W kontekście doniesień z Katalonii zyskiwały złoto oraz szwajcarski frank.

Choć napięcie pomiędzy rządem w Madrycie a Carles Puigdemontem, prezydentem Katalonii, wydaje się zaostrzać, prawdopodobieństwo eskalacji konfliktu zagrażającemu stabilności strefy euro powinno pozostawać ograniczone. Rząd hiszpański w odpowiedzi na ultimatum Puigdemonta zapowiedział, że będzie postępował dalej z procesem przejęcia bezpośredniej kontroli nad Katalonią, jeżeli jej władze nie porzucą chęci ogłoszenia niepodległości.

W kolejnych godzinach zatem prawdopodobnie sentyment na rynku będzie ulegał poprawie. Kalendarz zaplanowanych wydarzeń na dzień dzisiejszy jest również ograniczony, co może ograniczać dalsze wahania. Popołudniowe notowania mogą jednak przynieść nieco więcej zmienności, kiedy bardziej aktywni zaczną być amerykańscy inwestorzy.

O 10:30 Biuro Statystyki Narodowej (ONS) z kolei opublikował znacznie gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii we wrześniu. Choć zanotowano wzrost o 1,2% w stosunku do września ubiegłego roku, był on najniższy od maja. Niższy poziom sprzedaży detalicznej we wrześniu może spowodować negatywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego i w efekcie jego niższy od oczekiwań odczyt. Dzisiejsze dane mogą rzucić nieco wątpliwości w podnoszenie stóp procentowych, biorąc pod uwagę słabnące tempo sprzedaży detalicznej i spadające realne wynagrodzenia Brytyjczyków.

Złoty stabilny, ale rynek nie pomaga

Wraz z gorszym sentymentem spowodowanym napięciami w sprawie Katalonii, można było zaobserwować przewagę sprzedających polską walutę w okolicy publikacji tych informacji. W ostatnich miesiącach złoty był wrażliwy na zmiany nastroju rynkowego, w szczególności na jego pogorszenie. Złotego mogą wspierać dobre dane jakie były opublikowane wczoraj (zwłaszcza w przypadku sprzedaży detalicznej), ale korekta na rynkach akcji może negatywnie wpływać na jego wycenę.

W relacji do euro kurs złotego znajdował się blisko wczorajszego poziomu zamknięcia (ok. 4,2350), podobnie jak do dolara. Zyskujący globalnie frank był dzisiaj ok. 0,2% droższy w relacji do polskiej waluty, natomiast wyraźnie tracił znajdujący się pod presją słabych danych sprzedaży funt. Za jednostkę brytyjskiej waluty płaciliśmy najmniej od 12 września - kurs GBP/PLN spadł dzisiaj nawet poniżej 4,72. Wydaje się, iż w kontekście niepewności wokół procesu Brexitu oraz po dzisiejszych danych, funt będzie miał niewiele argumentów aby odrabiać straty i może pozostawać w dalszej części dnia pod presją.

 

19 paź 2017 12:20|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 paź 2017 15:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.10.2017

18 paź 2017 12:16

Komentarz walutowy z 18.10.2017

17 paź 2017 15:41

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.10.2017

17 paź 2017 12:12

Komentarz walutowy z 17.10.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut