Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.10.2017

18 paź 2017 15:31|Bartosz Grejner

Produkcja przemysłowe w Polsce nieco zawodzi oczekiwania rynkowe, ale sprzedaż detaliczna je po raz kolejny przekracza. CHF/PLN spada poniżej 3,66 i osiąga najniższy kurs od uwolnienia franka do euro. Gorsze od konsensusu dane z rynku nieruchomości w USA mogą ciążyć na dolarze.

Nowe minima na CHF/PLN

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dziś dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za wrzesień. Produkcja w sektorze przemysłu zwiększyła się o 4,3% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, co okazało się poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 5,2%. Było to także najsłabsze tempo wzrostu od kwietnia br.

Jednakże dane produkcji nie okazały się złe. Jedna z głównych składowych, przetwórstwo przemysłowe, zwiększyło swoją aktywność o 5,8% w stosunku do września zeszłego roku. Istotny wzrost, kolejny miesiąc z rzędu, zanotowała także produkcja budowlana, która wzrosła o 15,5% wobec września 2016 r., kiedy zanotowano jej spadek o 15,3%.

Pozytywnie natomiast zaskoczyła po raz kolejny sprzedaż detaliczna, której tempo wzrostu zwiększyło się trzeci miesiąc z rzędu. Dane za wrzesień wskazały na wzrost o 8,6% w skali rocznej, 0,7 pkt proc. powyżej oczekiwań - sprzedaż rosła w najszybszym tempie od marca br. Najwięcej, bo o 26,6% w skali rocznej, wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia (oraz tekstyliów), w najmniejszym natomiast samochodów, motocykli i części (o 2,9%).

Biorąc pod uwagę, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce jest obecnie w większości kreowane przez konsumpcję, jej wzrost powyżej oczekiwań może być pozytywnym sygnałem dla złotego oraz może go wspierać w kolejnych godzinach handlu. Na korzyść polskiej waluty w dalszej mierze działał pozytywny sentyment na rynkach i kolejne rekordy głównego indeksu giełdy niemieckiej (DAX).

Kurs CHF/PLN spadł dzisiaj nieznacznie poniżej granicy 3,66 i wyznaczył nowe minima wartości od 15 stycznia 2015 r., czyli od momentu uwolnienia kursu szwajcarskiej waluty do euro przez SNB. Złoty zyskiwał także ok. 0,2% w relacji do euro, funta, dolara i forinta. Gdyby pozytywny sentyment był kontynuowany w kolejnych godzinach, w szczególności gdyby główne amerykańskie indeksy giełdowe w dalszym ciągu zyskiwały i pobiły kolejne historyczne rekordy, złoty mógłby kontynuować dzisiejszy trend aprecjacyjny.

Dolar, funt, euro bez większych zmian

Ograniczony kalendarz zaplanowanych publikacji makroekonomicznych po południu sprawił, że notowania euro, funta i dolara były stosunkowo stabilne. Opublikowane zostały jednak stosunkowo słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. We wrześniu o 4,7% w skali miesiąca spadł wskaźnik określający rozpoczęte budowy domów, a ilość wydanych pozwoleń na ich budowę także spadła o 4,5%.

W obu przypadkach były to odczyty poniżej oczekiwań rynkowych, które wskazywały odpowiednio na spadek o 0,5% oraz 2,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Choć dane te są raczej drugorzędne, jeżeli chodzi o ich wpływ na notowania dolara, to w kontekście braku innych publikacji, dolar może nieco tracić na wartości w kolejnych godzinach.

Jutro na rynku

O 10.30 Biuro Statystyki Narodowej (ONS) przedstawi dane sprzedaży detalicznej w brytyjskiej gospodarce we wrześniu. Choć obecnie czynnikiem w największym stopniu wpływającym na wycenę funta mogą być negocjacje w kwestii Brexitu, dobre dane o sprzedaży detalicznej mogą świadczyć o wyższej konsumpcji i w efekcie wywoływać pozytywny wpływ na wzrost PKB.

Ciągle dobra kondycja na brytyjskim rynku pracy (potwierdzona dzisiejszym raportem ONS) w połączeniu z solidnym odczytem sprzedaży mogłyby zwiększyć prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, co mogłoby wspierać funta. Szanse jednak na bardzo dobry odczyt sprzedaży detalicznej wydają się jednak ograniczone.

Choć w sierpniu wzrosła ona o 2,4% w ujęciu rocznym, więc znacznie powyżej oczekiwań (1,1%), to tempo wzrostu znajduje się w trendzie spadkowym od października 2016 r., kiedy obserwowaliśmy zwiększenie sprzedaży o 7,2%. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na jej wzrost we wrześniu o 2,1%. Wydaje się, że dopiero wykazanie tendencji wzrostowej w tempie wzrostu sprzedaży (czyli 2,4% i powyżej) mogłoby pozytywnie wpłynąć na funta.

 

18 paź 2017 15:31|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 paź 2017 12:16

Komentarz walutowy z 18.10.2017

17 paź 2017 15:41

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.10.2017

17 paź 2017 12:12

Komentarz walutowy z 17.10.2017

16 paź 2017 15:23

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.10.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut