Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 24.02.2015

24 lut 2015 12:46|Marcin Lipka

Grecja przesyła listę reform, które prawdopodobnie zostaną zaakceptowane przez eurogrupę oraz parlamenty krajów strefy euro do końca tygodnia. Co powie Janet Yellen podczas dzisiejszego wystąpienia przed Senacką Komisją Bankową? Katastrofa na Ukrainie – tylko w lutym hrywna straciła połowę wartości w relacji do dolara. Złoty pozostaje stabilny. Ostrożna wypowiedź Chojnej-Duch.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 16.00 CET: Publikacja półrocznego raportu dotyczącego polityki monetarnej oraz rozpoczęcie wystąpienia Janet Yellen, szefowej amerykańskiej Rezerwy Federalnej przez Senacką Komisją Bankową.

Grecja przesyła plan. Spodziewana akceptacja

Ateny w ostatniej chwili przesłały wymagany przez trojkę plan reform, który pozwoli na odblokowanie finansowania Hellady przynajmniej przez kolejne 4 miesiące. Zgodnie z tym, co pisaliśmy wczoraj obie strony „dały sobie sporo swobody” i greckie obietnice zawierają niewiele konkretów czy liczb, ale na podstawie wypowiedzi europejskich oficjeli plan prawdopodobnie zostanie zaakceptowany.

Rząd Tsiprasa obiecuje między innymi reformę i uszczelnienie systemu emerytalnego, uszczelnienie ściągania podatku VAT czy też lepszą kontrolę wydatków rządowych. Grecja także twierdzi, że nie wycofa się z programu prywatyzacji, a także proponuje większą elastyczność, jeżeli chodzi o wynagrodzenia.

Syriza, jeżeli wierzyć planom, wyraźnie zmieniła podejście dotyczące podwyższenia pensji minimalnej, Teraz rząd twierdzi, że zmiany minimalnego wynagrodzenia będą przeprowadzane z „socjalnymi partnerami” oraz „europejskim i międzynarodowymi instytucjami”, a także będą uzależnione od zmian produktywności oraz konkurencyjności.

Według przesłanego do eurogrupy projektu reform brakuje jednak informacji, na jakim poziomie Grecja musi utrzymać pierwotną nadwyżkę budżetową, co przez wiele tygodni było głównym elementem sporów.

W obecnej chwili można także założyć, że propozycje rządu Tsiprasa zostaną zaakceptowane przez ministrów finansów strefy euro. Na to wskazują między innymi wypowiedzi szefa eurogrupy, który pozytywnie się odnosi do greckiej propozycji oraz twierdzi, że szczegóły będą ustalane podczas dalszych pracy. Kolejnym krokiem jest akceptacja planu przez rządy lub parlamenty państw strefy euro. Według doniesień Handelsblatt niemiecki minister finansów wysłał do parlamentu dokument, w którym zawarta jest prośba o zgodę na przedłużenie programu pomocy dla Grecji o kolejne 4 miesiące.

Podsumowując, do końca tygodnia prawdopodobnie grecki plan zostanie zaakceptowany i rynek, przynajmniej na kilka miesięcy, odpocznie od doniesień z Hellady.

Uwaga skupiona na Yellen

Dziś o godzinie 16.00 CET zostanie opublikowany przed Senacką Komisją Bankową półroczny raport o polityce monetarnej Rezerwy Federalnej. Później przewodnicząca Fedu będzie odpowiadać na pytania Kongresmanów. Rynek przede wszystkim skupi się na „podpowiedziach” dotyczących momentu rozpoczęcia cyku podwyżek stóp procentowych za oceanem.

Obecnie inwestorzy zadają sobie pytanie, co stanie się ze słowem „cierpliwość”, które oznacza, że przez przynajmniej dwa najbliższe posiedzenia FOMC stopy pozostaną bez zmian. Jeżeli Yellen będzie zmniejszać jego wymowę lub wręcz zasugeruje plany jego usunięcia na rzecz skupienia większej uwagi na bieżących danych makroekonomicznych, wtedy będzie to oznaczać perspektywę wcześniejszego zacieśnienia polityki monetarnej, co z kolei jest argumentem pozytywnym dla amerykańskiej waluty.

Z drugiej strony, gdyby Yellen podtrzymała konieczność pozostawienia „cierpliwości” oraz np. zwróciła uwagę na ryzyko niższej inflacji, problemów za granicą, czy też zbyt silnego dolara wtedy szanse na podwyżki stóp procentowych w połowie roku się zmniejszą, a rynek może się pozycjonować dopiero na wrześniowe posiedzenie. To z kolei prawdopodobnie osłabi USD.

Jednak według nas Yellen będzie raczej starała się brzmieć dość neutralnie i nie będzie chciała sugerować większych zmian przed marcowym posiedzeniem FOMC. Jeżeli jednak mielibyśmy wskazać jakiś kierunek, to przewodnicząca Fedu raczej zmniejszy oczekiwania przedłużenia polityki zerowych stóp procentowych, co powinno nieco pomóc wzmacniającemu się od rana dolarowi.

Dramatyczna sytuacja ukraińskiej hrywny

Wczoraj ukraińska waluta osłabiła się o 10% i pierwszy raz w historii za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić ponad 30 hrywien. W odpowiedzi na spadek wartości UAH bank centralny ponownie wprowadził kontrolę przepływu kapitału. To jednak nie pomogło powstrzymać deprecjacji lokalnej waluty i dziś obserwujemy kolejny 10% spadek wartości hrywny, a cena dolara w bezpośredniej wymianie pomiędzy obywatelami, według portalu „Minfin”, przekroczyła 35 UAH.

Wykres ukraińskiej hrywny w ostatnim roku

Wykres - kurs UAH - ostatni rok

Źródło: Bloomberg. Wzrost pary USD/UAH oznacza osłabienie się ukraińskiej hrywny względem amerykańskiego dolara.

Problemy Ukrainy w szerszym kontekście opisywaliśmy kilka dni temu w tym artykule. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że w wielu regionach naszego wschodniego sąsiada wynagrodzenia spadły do poziomu 100 USD, w ostatnim roku zbankrutowało kilkadziesiąt banków, a lokalna waluta od upadku reżimu Janukowycza osłabiła się o 75%.

Kijów teraz czeka na akceptację przez zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego pomocy finansowej, która ma wynieść 17.5 miliarda USD. Prawdopodobnie jednak minie kilka tygodni, zanim środki realnie trafią na Ukrainę. Nie zmienia to jednak faktu, że tragiczna sytuacja gospodarcza przełoży się na konieczność ogłoszenia bankructwa nawet w przypadku zawieszenia broni na Wschodzie.

Rynek zagraniczny w kilku zdaniach

Wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie wystąpienie Janet Yellen przed Senacką Komisją Bankową. Spodziewamy się, że przewodnicząca Rezerwy Federalnej nie będzie starała się przez swoje wypowiedzi wyraźnie wpłynąć na zachowanie rynku walutowego, akcyjnego czy też obligacyjnego, a kluczowe decyzje zostaną podjęte dopiero na marcowym powiedzeniu Rezerwy Federalnej. Gdyby jednak rynek zareagował na słowa szefowej FOMC, to prawdopodobnie będzie to spowodowane lekko jastrzębimi stwierdzeniami, które powinny być pozytywne dla amerykańskiej waluty.

Złoty lekko zyskuje. Wypowiedzi Chojnej-Duch

Krajowa waluta lekko się wzmocniła po publikacji planu greckich reform i pozytywnych komentarzach przewodniczącego eurogrupy. Zmiany jednak nie są duże i para EUR/PLN nadal znajduje się w przedziale 4.16-4.18. Podobnie sytuacja wygląda na CHF/PLN, który jest notowany nieco poniżej 3.90.

W kontekście złotego warto także zwrócić uwagę na wypowiedź Elżbiety Chojny Duch dla Bloomberga. Kluczowa w obecnym rozdaniu przedstawicielka RPP powiedziała agencji informacyjnej, że trudno jest przewidzieć wynik marcowego posiedzenia Rady. Według niej władze monetarne muszą rozważyć, że obecnie podjęte decyzje będą miały opóźniony wpływ na gospodarkę, a niedługo kończy się kadencja obecnego składu i „byśmy chcieli zostawić gospodarkę dobrze zbilansowaną”.

Chojna-Duch dość sceptycznie odnosi się do jednego z często wymienianych zagrożeń, iż różnica w poziomie stóp procentowych pomiędzy strefą euro oraz Polską, a także ogłoszone przez EBC luzowanie ilościowe spowoduje napływ kapitału do krajowych aktywów i wzmocnienie się PLN.

Ogólnie więc można odbierać wypowiedzi przedstawicielki RPP raczej jastrzębio. Zmniejszają one szanse na ciecie stóp procentowych o 50 punktów bazowych w marcu i uprawdopodobniają scenariusz obniżenia ich jedynie o 0.25 punktu procentowego. Taki rozwój sytuacji powinien przyczynić się do wzmocnienia krajowej waluty.

Dziś złoty powinien poruszać się w przedziale 4.16-4.18 z szansą na test dolnego ograniczenia tych widełek, gdy stanie się jasne, że grecki plan został zaakceptowany przez eurogrupę.

Spodziewane przedziały par złotowych w zależności od kursu EUR/USD:

Kurs EUR/USD 1.1250-1.1350 1.1150-1.1250 1.1350-1.1450
Kurs EUR/PLN 4.1600-4.2000 4.1600-4.2000 4.1600-4.2000
Kurs USD/PLN 3.6600-3.7000 3.6900-3.7300 3.6500-3.6900
Kurs CHF/PLN 3.8600-3.9000 3.8600-3.9000 3.8600-3.9000

Spodziewane poziomy kursu GBP/PLN w zależności od GBP/USD:

Kurs GBP/USD 1.5350-1.5450 1.5250-1.5350 1.5450-1.5550
Kurs GBP/PLN 5.6500-5.6900 5.6300-5.6700 5.6700-5.7100

 

24 lut 2015 12:46|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 lut 2015 12:46

Komentarz walutowy z 23.02.2015

20 lut 2015 17:38

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.02.2015

20 lut 2015 12:28

Komentarz walutowy z 20.02.2015

19 lut 2015 17:43

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.02.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut