Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 25.02.2016

25 lut 2016 13:28|Marcin Lipka

Dolar tylko minimalnie osłabił się po wczorajszej publikacji Markitu, przedstawiającej spadek usługowego PMI poniżej granicy 50 punktów. Kolejne negatywne komentarze dla funta związane z hipotetycznym Brexitem. Złoty pozostaje stabilny do głównych walut.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Zamówienia na dobra trwałe w USA (szacunki: +2.9% m/m; z wyłączeniem środków transportu +0.3% m/m).
  • 14.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych z USA (szacunki: 270 tys.).

Niepokojąco niski odczyt PMI z USA

Wczorajsza sesja w USA kolejny raz pokazała, że głównym elementem wyznaczającym sentyment na parkietach jest kondycja ropy naftowej. Gdy okazało się, że raport EIA pokazał znacznie mniejszy wzrost zapasów tego surowca, niż wtorkowa szacunki API, nastąpiła znaczna poprawa sentymentu na WTI oraz Brent. To również zauważalnie pomogło amerykańskim indeksom. Warto jednak zauważyć, że w tym zorientowanym na surowce środowisku mogły umknąć zdecydowanie słabsze odczyty ze Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza publikacja Markit.

Indeks PMI z sektora usługowego USA spadł poniżej poziomu 50 (49.8; oczekiwania 53.5 punktu), który oddziela rozwój od regresu. Była to druga najsłabsza publikacja tego wskaźnika od 2009 roku. Mimo iż jest on w mniejszym stopniu analizowany niż zdecydowanie popularniejszy i badający te same procesy gospodarcze ISM, to jednak może on być początkiem poważniejszych zmian w podejściu do polityki pieniężnej Fedu.

Markit zwraca uwagę, że respondenci „sygnalizowali najsłabszą kondycję sektora od rządowego paraliżu, który czasowo zaburzył kondycję biznesu w październiku 2013 roku”. W opisie PMI można również przeczytać, że „nowe zamówienia były jednymi z najsłabszych, od momentu zbierania danych pod koniec 2009 roku”.

Pozytywnym elementem był natomiast fakt, iż „gorszy sentyment przedsiębiorstw i słabsze nowe zamówienia nie przeszkodziły w utrzymaniu dalszego ożywienia na rynku pracy”. W komentarzu do publikacji Chris Williamson, szef ekonomistów Markit, napisał, że „ankiety PMI pokazują znaczne ryzyko, że amerykańska gospodarka skurczy się w pierwszym kwartale”.

Choć na razie szacunki PKB za pierwszy kwartał, wyliczane przez oddział Rezerwy Federalnej z Atlanty (GDPNow), pokazują, iż gospodarka powinna wzrosnąć w pierwszym kwartale w ujęciu annualizowanym o 2.6%, to jednak obawy o sektor usług, gdyby się potwierdziły, mogłyby bardzo wyraźnie zmniejszyć szansę na podniesienie stóp procentowych przez Fed, przez całe pierwsze półrocze bieżącego roku.

Zresztą już obserwując styczniową publikację usługowego ISMu (następny odczyt 3 marca), można było zauważyć kilka negatywnych sygnałów. Sam indeks spadł do poziomu 53.5 punktu, co było najniższą wartością od lutego 2014. Dodatkowo wyraźnie spadała składowa zatrudnienia (z 56.3 do 52.1 punktu), a zamówienia eksportowe zanurkowały z poziomu 53.5 punktu do 45.5 punktów.

Gdyby więc dane ISM z sektora usługi za luty obniżyły się poniżej 52 punktów, czyli najmniej od 6 lat, wtedy obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki mogą się wyraźnie zintensyfikować, zwłaszcza że pozaprodukcyjne sektory USA miały napędzać wzrost gospodarczy w Stanach. To również one odpowiadają za 101.5 miliona miejsc pracy na 121 milionów etatów w sektorze prywatnym, według styczniowych danych amerykańskiego Departamentu Pracy.

Dziś natomiast rynek powinien zwrócić uwagę na zamówienia na dobra trwałe oraz zasiłki dla bezrobotnych. Potwierdzenie wczorajszych słabych publikacji, zwłaszcza przez rynek pracy, może wywołać lekką presję spadkową na dolara, nawet biorąc pod uwagę nadchodzące łagodzenie monetarne ze strefy euro, czy zagrożenie Brexitem.

Funt nadal w centrum uwagi

Wiele informacji na temat funta nadal napływa na rynek. Cytowana przez „Financial Times” analiza HSBC dotycząca hipotetycznego Brexitu zakłada, że „jeżeli szterling spadnie około 15-20 procent, co przewidują nasi stratedzy, wtedy brytyjska inflacja może wzrosnąć do 5 punktów procentowych”. HSBC również przewiduje, że z obawy o deflację mogą się przełożyć na obawy o stagflację.

Z kolei Moritz Kraemer ze Standard&Poor's w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, stwierdził, że „jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, wtedy jej rating zostanie obniżony przynajmniej o jeden poziom”.

Na razie nadal nie pojawiły się żadne nowe sondaże dotyczące hipotetycznego Brexitu. Jeżeli jednak w kolejnych tygodniach będą one niejednoznaczne, to można oczekiwać, że ryzyko zejścia GBP/USD będzie rosnąć i test 30-letnich minimów na poziomie 1.3500 stanie się coraz bardziej realny.

Złoty względnie stabilny

Krajowa waluta pozostaje względnie stabilna w relacji do euro i franka. Spokój jest również obserwowany na dolarze. Jeżeli więc globalny sentyment nie ulegnie pogorszeniu, to szanse spadku EUR/PLN do przedziału 4.30-4.35 powinny być nadal względnie duże, na fali zwiększającej się różnicy pomiędzy przyszłymi stopami procentowymi Polski i strefy euro, w związku z oczekiwanym łagodzeniem monetarnym przez EBC.

Dodatkowo od wczoraj atrakcyjność złotego może się również zwiększać, ze względu na sugestie ze strony wiceszefa węgierskiego banku centralnego o możliwym złagodzeniu polityki pieniężnej. Fakt ten może również doprowadzić do redukcji strat PLN w relacji do HUF, które od początku roku nadal wynoszą 4-5%.


25 lut 2016 13:28|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 lut 2016 16:16

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.02.2016

24 lut 2016 13:52

Komentarz walutowy z 24.02.2016

23 lut 2016 16:36

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.02.2016

23 lut 2016 13:46

Komentarz walutowy z 23.02.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut