Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 25.08.2016

25 sie 2016 13:44|Marcin Lipka

Gorszy od oczekiwań odczyt niemieckiego indeksu Ifo. W Jackson Hole, poza Janet Yellen, będą obecni także inni przedstawiciele FOMC. Złoty pozostaje stabilny do większości głównych walut.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Zamówienia na dobra trwałe z USA (szacunki: +3.4% m/m; z wyłączeniem środków transportu +0.4% m/m).
  • 14.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych z USA (szacunki: 265 tys.).
  • 15.45: Wstępny odczyt usługowego indeksu PMI z USA (szacunki: 51.8 punktu).

Gorszy odczyt indeksu Ifo

Negatywną informacją, która napłynęła na rynek przed południem, był odczyt niemieckiego indeksu Instytutu Ifo. Badania ankietowe około 7 tys. niemieckich przedsiębiorców są jednym z głównych wskaźników wyprzedających dla gospodarki naszego zachodniego sąsiada.

Wskaźnik Ifo spadł o 2.1 punktu, do poziomu 106.2 pkt, przy oczekiwaniach na poziomie 108.5 pkt. Nie są to olbrzymie zmiany, choć wartość indeksu obniżyła się do najniższych wartości od lutego. Dość pesymistycznie wygląda także opis poszczególnych składowych, przedstawiony przez Clemensa Fuesta, prezydenta Instytutu.

Pisze on, że „firmy przemysłowe są mniej zadowolone z obecnej sytuacji biznesu”. Fuest zwraca także uwagę, że składowa oczekiwań pogorszyła się, „spadając poniżej długoterminowej średniej”, a dodatkowo„obniżył się wolumen nowych zamówień”.

Znacznie słabiej niż w minionych miesiącach, wyglądają także subindeksy sprzedaży hurtowej i detalicznej. Właściwie tylko sektor budowlany nadal jest bardzo silny i jego wartości są bliskie rekordowym poziomom.

Ogólnie, jak zawsze w przypadku zaskakujących odczytów, pojawia się pytanie, czy jest to efekt jednorazowy, czy też początek dłuższego trendu. Na pewno na niekorzyść optymistycznego scenariusza przemawiają spadki praktycznie we wszystkich podstawowych sektorach gospodarki oraz obniżenie się zarówno składowej opisującej bieżącą sytuację, jak i oczekiwania na najbliższe 6 miesięcy. Z drugiej jednak strony indeksy PMI nie pokazują wyraźnego spowolnienia, stąd należy poczekać na kolejne odczyty, by wyciągnąć bardziej miarodajne wnioski.

Nie tylko Yellen

Przez ostatnie dni poświęciliśmy sporo uwagi hipotetycznym tematom, które mogą pojawić się w piątkowym wystąpieniu Janet Yellen. Należy jednak podkreślić, że choć opinia szefowej FOMC będzie jutro dominującym wydarzeniem, to jednak swój pogląd na temat polityki monetarnej będą wyrażali również inni przedstawiciele amerykańskich władz monetarnych.

Według informacji telewizji Bloomberg będą to James Bullard, Jerome Powell, Robert Kaplan oraz Dennis Lockhart. Pierwsi trzej wymieniali w ostatnich tygodniach szereg powodów, dla których neutralny poziom stop procentowych (r*) może być niższy, niż wynoszą obecne szacunki.

Bullard zwracał uwagę w swoich prezentacjach, że do końca 2018 roku stopy procentowe nie powinny wzrosnąć o więcej niż 0.25 pkt proc. Za gołębi należy uznać także artykuł Powella w Financial Times z 7 sierpnia. Gubernator Rezerwy Federalnej pisał o „bardzo stopniowej” podwyżce kosztu kredytu i fakcie, że r* może być niższy niż mediana oczekiwań w projekcjach FOMC.

Także na początku sierpnia w Pekinie Kaplan (będzie miał prawo głosu w 2017) mówił o niższym poziomie r*, ze względu na starzejące się społeczeństwa państw rozwiniętych oraz niższy poziom produktywności, zwracając przy tym uwagę na konieczność większego zaangażowania ze strony polityki fiskalnej w celu pobudzenia sytuacji gospodarczej.

Ogólnie więc nie tylko ze strony Janet Yellen możemy otrzymać względnie gołębi przekaz w długim terminie, ale wypowiedzi do mediów poszczególnych członków Rezerwy Federalnej, przy dość rozchwianym rynku, także mogą powodować wzrost zmienności, który raczej powinien być niekorzystny dla USD.

Stabilizacja na PLN

Patrząc na notowania EUR/PLN od początku tygodnia, widać bardzo stabilny handel. Zdecydowana większość transakcji odbywała się w granicach 4.30-4.31. Prawdopodobnie ta sytuacja nie ulegnie zmianie w nadchodzących godzinach i większych ruchów można się spodziewać dopiero w piątek.

Po południu zostanie opublikowany zapis ostatniego posiedzenia RPP. Warto jednak zauważyć, że Rada ostatni raz spotkała się na początku lipca. Cześć z tych informacji będzie więc nieaktualna, choć na pewno warto analizować fragmenty „minutes”, które mogłyby sugerować zmianę polityki monetarnej przy głębszym spowolnieniu gospodarczym. Małe jest jednak ryzyko, że ta publikacja zauważalnie zmieni wycenę PLN.

 

25 sie 2016 13:44|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 sie 2016 16:53

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.08.2016

24 sie 2016 13:50

Komentarz walutowy z 24.08.2016

23 sie 2016 16:39

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.08.2016

23 sie 2016 13:42

Komentarz walutowy z 23.08.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut