Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 29.05.2017

29 maj 2017 12:25|Marcin Lipka

Rozbieżne oceny dotyczące amerykańskiej gospodarki na dwa tygodnie przed czerwcowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Presja na funta utrzymuje się po publikacji kolejnych sondaży z Wielkiej Brytanii. Złoty pozostaje stabilny podczas zamkniętych rynków w Londynie i Nowym Jorku.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 15.00: Wystąpienie przewodniczącego EBC Mario Draghiego w Parlamencie.

Ważne wystąpienia członków FOMC

Dziś zarówno w Londynie, jak i w Nowym Jorku giełdy nie pracują, co oznacza mniejszą liczbę danych makroekonomicznych, mniejszą płynność i bardziej przypadkowe zmiany, które jednak prawdopodobnie nie będą na tyle silne, by spowodować rewizję dotychczasowym trendów. Warto jednak zwrócić uwagę, że najbliższe dni będą stosunkowo bogate w wystąpienia kluczowych członków FOMC. Powinno to pomoc ocenić, w którym kierunku przesunie się czerwcowy komunikat Rezerwy Federalnej. Czy będzie on bardziej jastrzębi, czy też pokaże rosnącą niepewność co do sytuacji gospodarczej i jednak zostanie odebrany względnie gołębio?

Ten pierwszy scenariusz wspierają dzisiejsze komentarze ze strony Johna Williamsa. Przewodniczący regionalnego oddziału Fedu z San Francisco podczas wystąpienia w Singapurze zwracał uwagę, że w sumie trzy podwyżki w 2017 roku „mają sens”, a inflacja powinna dojść do poziomu 2% w przeciągu roku. Williams również podkreślał, że nie „obawia się twardego lądowania gospodarki chińskiej”.

Kilka godzin po wystąpieniu w Singapurze z Williamsem przeprowadziła wywiad telewizja Bloomberg. Podczas tej rozmowy przedstawiciel FOMC twierdził, że dane makroekonomiczne są „bardzo dobre”, a jego pogląd na temat wzrostu PKB się nie zmienił.

Komentarze Williamsa wyraźnie kontrastują ze stwierdzeniami Jamesa Bullarda. Jeszcze w piątek, podczas wystąpienia w Japonii twierdził on, że „ogólnie dane makroekonomiczne z USA od marcowego posiedzenia FOMC były słabe”. Zwracał on także uwagę, że „inflacja oraz oczekiwania inflacyjne zaskakują w dół w ostatnich miesiącach”. Bullard również argumentował, że „niskie odczyty bezrobocia w USA prawdopodobnie nie sugerują wyraźnie wyższej inflacji w horyzoncie prognoz”.

Chociaż komentarze Bullarda wydają się zbyt pesymistyczne to jednak część wiodących przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych, (głównie z Rady Gubernatorów) może być nieco zaniepokojona gorszymi publikacjami makro. W tym kontekście bardzo ważne może być jutrzejsze wystąpienie Lael Braindard dotyczące polityki monetarnej oraz także czwartkowe komentarze Jeromego Powella. Jeżeli w obu przypadkach oceny będą bliższe tym przedstawionym przez Williamsa, to czerwcowe posiedzenie FOMC powinno wspierać dolara. Natomiast gdyby okazało się, że obawy o tempo wzrostu pojawiają się również u wiodących członków Fedu, to słabość USD może się utrzymać.

Ciąg dalszy problemów funta

Poza sondażem YouGov/The Times omawianym przez nas w zeszłym tygodniu pojawiło się jeszcze kilka badań opinii publicznej dotyczących wyborów do brytyjskiej Izby Gmin zaplanowanych na 8 czerwca. Potwierdzają one rozpoczętą w połowie maja tendencję, że przewaga konserwatystów maleje. Średnia z 7 sondaży opublikowanych po wydarzeniach w Manchesterze pokazuje 9 pkt procentowych przewagi Torysów nad Laburzystami.

Z kolei symulacja wyniku wyborów wyliczana przez agencję Bloomberg sugeruje, że partia Theresy May może mieć tylko 12 miejsc więcej, niż wynosi większość w Izbie Gmin. W kwietniu ta przewaga wynosiła ponad 100 miejsc. W wyborach z 2015 roku konserwatyści mieli 10 miejsc powyżej większości. Brak silniejszego mandatu dla dotychczasowej polityki może zostać odebrany przez inwestorów jako negatywny prognostyk przed rozpoczynającymi się negocjacjami dotyczącymi Brexitu i prawdopodobnie byłyby negatywny dla funta. Z drugiej strony jeżeli przyszłotygodniowe wybory pokażą, że sondaże niedoszacowały Torysów to można liczyć na silne odbicie funta i powrót GBP/USD powyżej 1.30. Spowodowałoby to również około 8-10 groszowe wzrosty w szterlinga w relacji do złotego.

Na złotym bez zmian

Sytuacja złotego w relacji do głównych walut jest stabilna. EUR/PLN porusza się blisko granicy 4.18 podczas przedpołudniowego handlu. Również wycena polskiej waluty do węgierskiej pozostaje praktycznie niezmieniona i wahania PLN/HUF zawierają się przy poziomie 73.50. Brak sesji w USA zwiększa także szansę, że złoty będzie na podobnych poziomach również wieczorem.

Jedynym z zaplanowanych na popołudnie wydarzeń, które mogą nieco zwiększyć zmienność na polskiej walucie, jest wystąpienie Mario Draghiego w Parlamencie Europejskich. Chociaż nie należy się spodziewać żadnego przełomu w podejściu do polityki monetarnej przez szefa EBC, to jednak czasami nagłówki spływające z agencji informacyjnych podczas takich wydarzeń potrafią nieco zwiększyć wahania PLN.

 

29 maj 2017 12:25|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 maj 2017 15:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.05.2017

26 maj 2017 12:29

Komentarz walutowy z 26.05.2017

25 maj 2017 15:21

Popołudniowy komentarz walutowy z 25.05.2017

25 maj 2017 12:12

Komentarz walutowy z 25.05.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut