Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 31.03.2017

31 mar 2017 12:27|Marcin Lipka

Znaczny spadek inflacji w strefie euro wywołany częściowo przez efekty kalendarzowe. Względnie jastrzębie komentarze Williama Dudleya. Deficyt brytyjskiego rachunku bieżącego wyraźnie poniżej prognoz. Sytuacja złotego nadal pozostaje korzystna na tle walut krajów rozwiniętych. Drożeje głównie dolar.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.00: Dane o inflacji CPI z Polski (szacunki: +2.3% r/r).
  • 14.30: Dochody i wydatki Amerykanów (szacunki: odpowiednio +0.4% m/m oraz +0.2%).
  • 14.30: Inflacja PCE z USA (szacunki: +2.1% r/r ; w ujęciu bazowym +1.7% r/r).

Niższa inflacja w kontekście kalendarza

Opublikowane przed południem marcowe dane o inflacji ze strefy euro pokazują znaczne wyhamowanie wzrostu cen. Wskaźnik CPI wzrósł o 1.5% r/r na obszarze wspólnej waluty, podczas gdy ekonomiści oczekiwali odczytu 1.8% r/r. W lutym inflacja miała wartość 2.0% r/r.

Wyraźnie zmniejszyła się presja na wzrost cen świeżej żywności. Inflacja tych produktów spowolniła z 5.3% w lutym, do 3.0% w bieżącym miesiącu. Można powiedzieć, że to wyhamowanie prawdopodobnie będzie dość trwałe, gdyż niekorzystne warunki pogodowe na południu Europy zwiększyły presję na wzrost cen tych produktów na przełomie 2016 i 2017 roku.

Warto jednak zauważyć, że świeża żywność odpowiada jedynie za 7.5% koszyka wydatków w strefie euro, a usługi za 45%. Inflacja usług spadła z 1.3% do 1.0%. To bardzo duża różnica, biorąc pod uwagę tylko jeden miesiąc. Dodatkowo obniżyła ona cały odczyt aż o 0.15 pkt proc. Ten element jednak, w przeciwieństwie do żywności, prawdopodobnie wynika z efektu kalendarzowego.

Rok temu Wielkanoc była w marcu. W tym okresie w Europie Zachodniej znaczne rosną ceny transportu (biletów lotniczych), czy pakietów wycieczkowych. Choć nie ma jeszcze szczegółowych danych na ten temat to prawdopodobnie znacznie spadły one w tym roku. Spadek ten jednak wynika z faktu, że w tym roku święta są w kwietniu, więc wymienione wcześniej kategorie są obecnie znacznie tańsze, niż rok temu.

Stąd dzisiejszy spadek inflacji w strefie euro (przede wszystkim wskaźnika bazowego) nie jest tak znaczący, jak mogłoby się wydawać. W rezultacie, również presja na europejską walutę z tego powodu, prawdopodobnie będzie ograniczona.

Kolejne komentarze z Fedu

Wczoraj wieczorem wystąpienie miał jeden z czołowych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, William Dudley. Nie było ono w całości poświęcone bieżącej polityce monetarnej, jednak widać, że kolejny członek FOMC stara się podtrzymać nakreśloną na ostatnim posiedzeniu Fedu ścieżkę zacieśniania monetarnego.

Dudley zwracał uwagę, że „polityka fiskalna z czasem zacznie zmierzać w kierunku bardziej stymulującym”. Podkreślał on także, że Fed nie powinien przereagowywać na rynkową „huśtawkę”. Przewodniczący regionalnego oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku ocenił również, że „ryzyka (szanse – przyp.aut) zarówno dla inflacji, jak i wzrostu w średnim i długim terminie, mogą przesuwać się w górę”. To ostatnie stwierdzenie jest zwłaszcza ważne, gdyż pokazuję stopniową zmianę oceny sytuacji przez Fed i zwiększa szanse na bardziej restrykcyjną politykę pieniężna, niż rynek obecnie oczekuje. To także teoretycznie pozytywna informacja dla USD.

Lepsze dane o rachunku bieżącym w Wielkiej Brytanii

Wyraźnie poprawił się bilans rachunku bieżącego (C/A) w Wielkiej Brytanii. Według opublikowanych przed południem danych ONS (Narodowe Biuro Statystki), w czwartym kwartale deficyt wyniósł 12.1 mld funtów. Spodziewano się odczytu w graniach 16 miliardów. Dodatkowo jest to najlepszy rezultat od od początku 2012 roku.

Poprawie uległy wszystkie kluczowe komponenty C/A. Ujemne saldo obrotów towarowych obniżyło się, dodatni bilans salda usług się zwiększył, a deficyt rachunku pierwotnego uległ redukcji. Wygląda na to, że wreszcie słabszy funt zaczyna przekładać się na powolne bilansowanie zewnętrzne brytyjskiej gospodarki, co z kolei może by argumentem ograniczającym deprecjację szterlinga, mimo oczekiwanych burzliwych negocjacji pomiędzy Londynem i Brukselą.

Złoty pozostaje silny

Sytuacja złotego nadal pozostaje korzystna, chociaż pojawiają się sygnały, że potencjał wzrostowy może się wyczerpywać. EUR/PLN nadal jest blisko wielomiesięcznych minimów, ale już relacja PLN/HUF powróciła do okolic 73.00, co oznacza spadek o 0.3%. Dodatkowo meksykańskie peso czy hinduska rupia nadal zyskują do większości walut krajów rozwiniętych (w tym do dolara), a trend aprecjacyjny na złotym się zatrzymał.

Dziś po południu ważne mogą być natomiast odczyty inflacji. Najpierw poznamy tę z naszego kraju, gdzie konsensus Bloomberga pokazuje wzrost na poziomie 2.3%, przy dość dużym rozrzucie prognoz (od 2.0 do 2.6%). Ostatnie spadki cen paliw (m/m) oraz wyhamowanie wyższych cen żywności w strefie euro, mogą sugerować, że dane będą nieco poniżej konsensusu.

Ciekawsze jednak powinny być odczyty z USA. Inflacja PCE ma wzrosnąć od 2.1%, co oznacza, że pierwszy raz od 5 lat przekroczy cel Rezerwy Federalnej. Dodatkowo, również PCE w ujęciu bazowym jest stosunkowo wysoko (1.7% r/r). Wybycie się inflacji powyżej poziomów z konsensusu, może sprowokować dalsze wzrosty dolara i wyjście pary USD/PLN ponad granicę 3.95.

 

31 mar 2017 12:27|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 mar 2017 15:26

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.03.2017

30 mar 2017 12:22

Komentarz walutowy z 30.03.2017

29 mar 2017 15:23

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.03.2017

29 mar 2017 12:23

Komentarz walutowy z 29.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut