Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro i dolara rośnie, funt ostro traci (komentarz walutowy z 26.02.2021)

26 lut 2021 9:20|Bartosz Sawicki

Wyprzedaż rodzi wyprzedaż. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, wystąpieniami w Kongresie tylko na moment ustabilizował sytuację na rynku obligacji skarbowych. Ostry wzrost rentowności brutalnie zgasił entuzjazm na Wall Street, wspiera dolara i oznacza tarapaty walut gospodarek wschodzących.

W środę średnia Dowa osiągała najwyższe pułapy w historii, a dzień później spadała 1,75 proc. Jeszcze gorzej radzi sobie rynek technologiczny Nasdaq, którego reprezentanci są szczególnie wrażliwi na sytuację na rynku długu. Szerzej temat ten opisywaliśmy we wtorkowym komentarzu. Jednocześnie w tarapatach znajdują się rynki wschodzące: wyższa rentowność obligacji osłabia podstawowy motyw napływów na ryzykowne rynki, czyli poszukiwanie wysokich stóp zwrotu.

Wall Street a rynek długu

Kursy walut w górę na koniec miesiąca

W obliczu silnych przetasowań złoty traci na wartości do euro i dolara. Kurs euro w końcówce miesiąca notował najwyższe pułapach od kilku tygodni, ale skala osłabienia polskiej waluty jest, obiektywnie rzecz biorąc, skromna. Nadal obowiązuje ocena, że kurs EUR/PLN krąży w dość wąskim przedziale wokół 4,50. Nie widzimy pola do znacznych wzrostów kursu z obecnych pułapów i podtrzymujemy prognozy, że na koniec kwartału za euro zapłacimy 4,50 zł. Kurs USD/PLN podbija ponad 3,72, ale tu podobnie: na razie zakładamy, że bardziej prawdopodobny jest spadek do 3,70 niż wzrost do 3,75.

Notowania głównych walut

Warto odnotować, że ostro zawrócił kurs funta i to pomimo podbicia notowań euro i dolara. W tym tygodniu GBP/PLN przekraczał 5,25, a dziś brytyjska waluta jest już siedem groszy tańsza. Więcej o funcie pisaliśmy w środowym komentarzu. Szczyty prawdopodobnie są już za nami.

Kurs franka nie zadomowił się na długo poniżej 4,10. Uważamy, że szybko powróci poniżej tego pułapu, ponieważ w środowisku rosnących rentowności i odbijających gospodarek waluty defensywne pozbawione są argumentów i po wygaśnięciu turbulencji, oswojeniu się inwestorów z nowymi rynkowymi realiami powrócą na spadkową ścieżkę. Perspektywy franka szczegółowo opisaliśmy w czwartkowej analizie. Rodzima waluta jest przy tym w środku stawki emerging markets, silniej przeceniana jest ostatnio m.in. korona czeska, a prawdziwe tąpnięcie zaliczyła w ostatnich dniach lira turecka, która potaniała o ok. 5 proc.

26 lut 2021 9:20|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 lut 2021 8:33

Kurs franka pikuje, kurs euro rośnie (komentarz walutowy z 25.02.2021)

24 lut 2021 10:14

Kurs GBP/PLN kontynuuje rajd, ale funtowi grozi korekta (komentarz walutowy z 24.02.2021)

23 lut 2021 9:19

Kurs EUR/PLN powraca do 4,50 (komentarz walutowy z 23.02.2021)

22 lut 2021 13:22

Kurs funta na wzrostowej ścieżce (komentarz walutowy z 22.02.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut