Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro pod 4,65 zł, kurs dolara blisko 4,30 zł. Prezes PFR zawraca kursy walut (komentarz z 14.09.2023)

14 wrz 2023 9:02|Bartosz Sawicki

Złoty odbija od dna. Kursy walut zawróciły po wypowiedziach sugerujących, że w powietrzu wiszą interwencje rynkowe wspierającą polską walutę. Kurs euro po odbiciu się od 4,70 zł cofnął się pod 4,65 zł. W czwartek rano EUR/PLN znajduje się nieco powyżej 4,62. Frank kosztuje 10 groszy mniej niż we wtorek, ale CHF/PLN pozostaje nad 4,80. GBP/PLN osunął się poniżej 5,40. Kurs dolara spadł w okolice 4,30 zł. USD/PLN ma szansę kontynuować zniżkę po dzisiejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, na którym może dojść do dziesiątej z rzędu podwyżki stóp procentowych.

Kursy walut nieprzerwanie rosną, złoty traci, euro i dolar najdroższe od marca ; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: kursy walut zawracają po wypowiedział prezesa PFR
  2. Euro: podwyżka stóp EBC na ostrzu noża

Złoty: kursy walut zawracają po wypowiedział prezesa PFR

Skala wyprzedaży złotego jest tak znaczna, że zaczęła niepokoić władze. Na razie, by wyhamować przecenę polskiej waluty, wystarczają słowa. W środę złotego umocniły przede wszystkim wypowiedzi Pawła Borysa. Prezes PFR i doradca premiera podkreślał, że rząd dysponuje narzędziami mogącymi wesprzeć złotego, które zresztą z powodzeniem stosowane były w 2022 r. Za optymalny poziom EUR/PLN podano przedział 4,40-4,60, który nie szkodzi eksporterom i odgrywa pomocniczą rolę w wygaszaniu inflacji.

Kursy walut, kurs euro, kurs dolara i kurs franka, wykres USD/PLN, CHF/PLN i EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Rozpoczęty niemal przed rokiem trend umocnienia PLN był potęgowany przez Ministerstwo Finansów, które w znacznym stopniu walutowe środki rządu kierowało na rynek zamiast wymieniać je w banku centralnym. Taki instrument ogłoszono po napaści Rosji na Ukrainę. Czasowo obniżano również płynność w złotym, co sprawiało, że spekulacja wycelowana w jego osłabienie stawała się bardziej kosztowna. Obecnie ochrona złotego może być jednak trudniejsza. Wtedy złoty był pod presją niekorzystnych czynników zewnętrznych, teraz pogorszeniu uległa jego sytuacja fundamentalna.

Inflacja w USA.; źródło: Bloomberg

Błyskawiczne cofnięcie się kursu euro pod ważny pułap 4,65 zł, po odbiciu się notowań EUR/PLN od 4,70 jest dobrym prognostykiem na najbliższą przyszłość. Drogę do silniejszej korekty w końcówce kwartału otwierałby powrót poniżej 4,60, poziomu powstrzymującego w minionych dniach próby odbicia. Do tego niezbędna może okazać się poprawa nastrojów na światowych rynkach. Pozytywnie z punktu widzenia walut rynków wschodzących należy postrzegać fakt, że dolar nie zyskuje po danych o inflacji, które wypadły lekko powyżej prognoz. Dynamika CPI w USA przyspieszyła z 3,2 do 3,7 proc. r/r. Ceny bazowe wyhamowały z 4,7 do 4,3 proc., lecz zanotowały silniejszy od oczekiwań miesięczny wzrost. Uważamy, że nie wystarczy to jednak, by za tydzień skłonić Fed do zrezygnowania z pauzy w cyklu zacieśniania.

Euro: podwyżka stóp EBC na ostrzu noża

Jednocześnie zakładamy, że Europejski Bank Centralny podniesie dziś koszt pieniądza o 25 punktów bazowych. W wyniku dziesiątej z rzędu podwyżki stopa depozytowa po raz pierwszy w historii osiągnie pułap 4 proc. Uporczywość inflacji, która w świetle rynkowych spekulacji znajdzie potwierdzenie w podwyższeniu prognoz dynamiki cen na kolejne lata, powinna przeważyć zaniepokojenie słabością koniunktury.

Stopy procentowe EBC.; źródło: Bloomberg

Spełnienie się naszego scenariusza bazowego powinno dać euro pozytywny impuls i skutkować kontynuacją odbicia notowań EUR/USD z okolic 1,07 i oddaleniem się głównej pary walutowej od dołków z przełomu maja i czerwca. Reakcja na każdy wynik posiedzenia może być silna. Rynek jest bowiem bardzo mocno podzielony odnośnie do zamierzeń EBC. Podwyżka jest wyceniana w ok. 60 proc., a na 66 ankietowanych przez agencję Bloomberg instytucji aż 34 spodziewa się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
14 wrz 2023 9:02|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 wrz 2023 9:35

Kurs euro i kurs dolara najwyżej od marca, frank i funt najdroższe w tym roku (komentarz z 13.09.2023)

12 wrz 2023 8:00

Kursy walut po kilkuprocentowym wystrzale. Kurs euro blisko 4,65 zł, kurs dolara może spadać (komentarz z 12.09.2023)

7 wrz 2023 16:30

Kurs euro nad 4,60 zł, kurs dolara wzrósł 5 proc. Złoty pod presją po posiedzeniu RPP

6 wrz 2023 15:56

Kurs euro wystrzelił nad 4,55. Złoty tonie po ogromnej obniżce stóp RPP