Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Kursy walut nad przepaścią, EUR/PLN i CHF/PLN wracają nad 4,70, kurs dolara coraz oporniej zawraca nad 4,50 zł (komentarz z 5.07.2022)

5 lip 2022 9:30|Bartosz Sawicki

Notowania głównych walut w obliczu Święta Niepodległości i dnia wolnego w Stanach Zjednoczonych na początku tygodnia są spokojne i stabilne. Mimo to złoty umiarkowanie traci: euro, dolar, frank i funt podrożały od poniedziałkowego poranka o niemal 0,5 proc. Kurs EUR/PLN (i CHF/PLN) dryfuje nad 4,70, USD/PLN przekracza 4,50, GBP/PLN jest w okolicy 5,47.

Nowy rekord inflacji w Polsce, ceny rosną najszybciej od 1996 roku, źródło: Cinkciarz.pl

Tarapaty złotego zbiegają się z przeceną akcji polskich banków po zapowiedziach rozważania podatku od nadmiarowych zysków sektora przez obóz władzy. Od takiej koncepcji nie odciął się wczoraj w wywiadzie dla Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń. Jednocześnie, ostatnie fatalne odczyty indeksu PMI, czyli głównego barometru nastrojów w polskim przemyśle, bezdyskusyjnie obnażyły, że polska gospodarka zaczęła mocno hamować. W efekcie mnożą się wątpliwości przed czwartkowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Pojawiają się głosy, że cykl może zostać sfinalizowany już teraz, lub podwyżka może być skromniejsza niż w dwóch poprzednich miesiącach, gdy koszt pieniądza rósł o 75 punktów bazowych.

Kursy walut, kurs euro, kurs dolara, EUR/PLN na tle EUR/USD; źródło: Bloomberg

W efekcie kurs euro ponownie zaczyna naruszać strefę wiosennych maksimów notowań. Rozpościera się ona pomiędzy 4,72 a 4,75 zł i zarówno w kwietniu, maju, jak i czerwcu powstrzymywała podbicia EUR/PLN. Można powiedzieć, że złoty znajduje się nad przepaścią, gdyż potencjalne rozczarowanie decyzją Rady Polityki Pieniężnej może prowadzić do sforsowania tych barier. Pozostawienie PLN bez parasola ochronnego polityki pieniężnej w wakacje, w trakcie których główne banki centralne będą kontynuować zacieśnianie, a inflacja na świecie może osiągać nowe maksima, otwiera drogę do głębszej przeceny polskiej waluty.

Kursy walut, kurs euro, kurs dolara, kurs franka rósł, gdy spadał kurs funta; źródło: Bloomberg

W nieco podobnej sytuacji znajduje się również euro w relacji do dolara. Zwyżki USD/PLN były w minionych tygodniach wygaszane nieco nad 4,50, gdyż kurs EUR/USD zawracał w okolicach 1,0350, czyli przy minimach z 2017 roku. Zamykają one drogę do osiągnięcia parytetu pomiędzy dwiema głównymi walutami, zrównania się przez nie wartością. Kolejne odbicia z tej strefy są coraz słabsze, co może być złą wróżbą dla wspólnej waluty. Im żywotniejsze są obawy o gospodarcze tarapaty europejskiej gospodarki i jej energetyczne bezpieczeństwo najbliższej zimy, tym mocniej inwestorzy zwracają się ku dolarowi. Jego forma tego lata w znacznym stopniu zostanie zdefiniowana przez informacje z drugiej części tygodnia: protokół z czerwcowego posiedzenia Fed oraz dane makroekonomiczne najwyższej rangi odczyt nastrojów w usługach (obie publikacje w środę) oraz raport z rynku pracy za czerwiec (piątek). Dodajmy, że jedną z najwrażliwszych walut jest funt. Brytyjska waluta również obarczona jest strachem przed groźną stagflacją, co sprawia, że w poprzednim kwartale nieznacznie potaniała, w czasie gdy drożały euro, frank czy dolar GBP/USD jest wciąż niebezpiecznie blisko 1,20, czyli ponad dwuletnich dołków osiąganych w czerwcu.

5 lip 2022 9:30|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 lip 2022 9:22

Kursy walut już czekają na koniec tygodnia, kurs euro i kurs franka w pobliżu 4,70 zł, kurs dolara przy 4,50 zł (komentarz z 4.07.2022)

1 lip 2022 10:21

Kursy walut po kolejnym rekordzie inflacji, kursy euro, dolara i franka rozpoczynają kwartał na wysokich pułapach (komentarz z 1.07.2022)

30 cze 2022 9:52

Kursy walut w cieniu CHF, frank szwajcarski wart więcej niż euro (komentarz z 30.06.2022)

29 cze 2022 8:33

Kursy walut znów pod wpływem stagflacyjnych obaw, drożeje frank i dolar, forint ściągnięty znad przepaści (komentarz z 29.06.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację