Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Oczekiwanie na decyzję USA (komentarz walutowy z 7.09.2018)

7 wrz 2018 11:44|Bartosz Grejner

Administracja w Białym Domu nie ogłosiła jeszcze wyczekiwanych przez rynek ceł na dobra z Chin. Niepewność utrzymuje dolara w relatywnie słabszej kondycji, choć dane makroekonomiczne wskazują na jego umocnienie. Złoty odrabia straty, ale może słabnąć w zależności od decyzji USA i popołudniowych danych z tamtejszego rynku pracy.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Przeciętne wynagrodzenie za godzinę Amerykanów w sierpniu (szacunki: +2,7 proc. rok do roku).
  • Godz. 14:30: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (szacunki: +191 tys.).

Słabe dane z Niemiec

W nocy czasu waszyngtońskiego minął tzw. public comment period. Szeroko spodziewano się, że krótko po północy może nastąpić ogłoszenie ceł na importowane dobra z Chin o wartości 200 mld dol. Choć takie ryzyko cały czas istnieje, fakt, że nie ogłoszono ich od razu może świadczyć o jeszcze prowadzonych negocjacjach w tym temacie. Potencjalne ogłoszenie w transzach mogłoby być nawet pozytywne dla sentymentu rynkowego, gdyby nie towarzyszyły temu konfrontacyjne wypowiedzi prezydenta USA czy innych wysokich rangą oficjeli Białego Domu.

W oczekiwaniu na decyzję USA, która może nastąpić jeszcze dzisiaj, dolar pozostawał w stosunkowo słabej kondycji. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, oscylowały w okolicy poziomu 1,165 około południa. Indeks dolara (DXY), mierzący jego kondycję w relacji do sześciu podstawowych walut, spadł poniżej 95 pkt, do najniższego poziomu od ubiegłego piątku.

Widać, że rynek ignoruje część danych makroekonomicznych i skupia się na wydarzeniach politycznych. Wczoraj po południu poznaliśmy publikację istotnego w przypadku gospodarki USA wskaźnika ISM sektora usług, która pozytywnie zaskoczyła lepszym wynikiem od oczekiwań rynkowych. Kilka dni wcześniej analogicznemu indeksowi dla sektora przemysłowego zabrakło jedynie 0,1 pkt do osiągnięcia 34-letnich rekordów.

Dzisiaj z kolei Destatis przedstawił dane o produkcji przemysłowej oraz o bilansie handlowym Niemiec. Oba odczyty w przypadku największej gospodarki Europy zawiodły znacznie oczekiwania rynkowe. Nadwyżka w handlu zagranicznym (wyrównana sezonowo) wyniosła jedynie 15,8 mld euro w lipcu, co było 3,2 mld poniżej konsensusu rynkowego. To był także najgorszy wynik od ponad 4 lat. Produkcja przemysłowa z kolei zanotowała spadek o 1,1 proc. w skali miesiąca (oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.), już drugi raz rzędu.

Zarówno sytuacja gospodarcza USA i strefy euro, jak i pojawiające się dane makroekonomiczne cały czas wskazują na umocnienie dolara. To pozostaje scenariuszem bazowym dla amerykańskiej waluty, choć zaburzanym w dużej mierze w krótkim okresie przez czynniki polityczne.

Utrzymująca się relatywna słabość dolara pozwoliła odrobić nieco strat złotemu. Jeszcze wczoraj mogliśmy obserwować notowania euro do dolara (EUR/PLN) przekraczające granicę 4,34, dzisiaj jeszcze przed południe spadły natomiast do granicy 4,30. Należy jednak cały czas pamiętać, że to umocnienie może nie mieć większego znaczenia w kontekście potencjalnego ogłoszenia ceł na import chiński, a także raportu z rynku pracy w USA za sierpień.

Publikacja o godz. 14:30 może wywołać istotne zwiększenie wahań na rynku walutowym, szczególnie w przypadku przekroczenia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za godzinę powyżej 2,7 proc. rocznie. Mogłoby to wskazywać na większą presję płac na inflację i znacznie umocnić dolara. W przypadku wystąpienia takiego scenariusza, pod znaczną presją mogą znaleźć się waluty krajów wschodzących, w tym złoty.

 

7 wrz 2018 11:44|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 wrz 2018 17:16

Wielki bank rezygnuje, kryptowaluty krwawią

6 wrz 2018 16:53

Cła wyznaczą nastroje? (popołudniowy komentarz walutowy z 6.09.2018)

6 wrz 2018 13:04

Uspokojenie nastrojów (komentarz walutowy z 6.09.2018)

5 wrz 2018 16:09

Warunki nie sprzyjają złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 5.09.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut