Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.05.2017

2 maj 2017 15:22|Marcin Lipka

Dane o bezrobociu w strefie euro nieco gorsze od szacunków. Porozumienie Grecji z wierzycielami w niewielkim stopniu wpływa na rynek. Ważne dane z USA w środę. Złoty, na mało płynnym rynku, wyraźnie się wzmocnił po południu. Euro najtańsze od października 2015 roku.

W minionych godzinach napływały mieszane dane ze strefy euro. Z jednej strony nieco gorzej od szacunków wypadły dane z rynku pracy. Bezrobocie miało obniżyć się do poziomu 9.4%, ale finalnie utrzymało wartość z lutego czyli 9.5 proc. W wielu krajach obszaru wspólnej waluty odsetek osób szukających pracę spadał, ale wzrosty we Włoszech (z 11.5 do 11.7%, Austrii z 5.7 do 5.9% oraz Finlandii z z 8.7 do 8.8%) zniwelowały optymistyczną tendencję w innych krajach.

Z drugiej strony pozytywnie, przynajmniej z punktu widzenia rynków, można odebrać porozumienie Grecji z wierzycielami. Ateny, według informacji „The Wall Street Journal” mają otrzymać około 7 miliardów pomocy na spłatę zapadających w lipcu zobowiązań. „WSJ” przypomina, że bez tych środków państwo stałoby się niewypłacane. Grecy natomiast zgodzili się na obniżkę emerytur oraz rozszerzenie bazy podatkowej (zmniejszenie kwoty wolnej do około 6 tys euro z 8636 obecnie). Porozumienie, chociaż oczekiwane, może dalej zmniejszać krótkoterminowe ryzyka dla strefy euro, co ogranicza szansę do gwałtowniejszej przeceny wspólnej waluty w przypadku pogorszenia się sentymentu.

Ważne dane z USA i siła złotego

Z punktu widzenia rynku walutowego ważne będą jutrzejsze dane z USA. Po pierwsze jest to odczyt ADP. Pokaże on czy pozytywny trend w zatrudnieniu nadal jest kontynuowany (konsensus +175 tys etatów w sektorze prywatnym) czy też zeszłomiesięczne słabsze dane Departamentu Pracy (+98 tys. etatów w sektorze pozarolniczym) był zapowiedzią pogorszenia się pozytywnych trendów w zatrudnieniu.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że dane ADP charakteryzują się znacznie mniejszą zmiennością (prawie 3 razy większa próba niż w przypadku „payrollsów) w porównaniu do oficjalnych publikacji Departamentu Pracy. Gdyby jednak publikacja ADP potwierdziła przynajmniej częściowo spowolnienie w kreacji etatów (120-130 tys) wtedy możemy mieć do czynienia z dodatkową presją spadkową na dolarze.

Równie ważne mogą być także jutrzejsze dane ISM z sektora usług. Do lutego mieliśmy pozytywny trend w odczytach tego indeksu. W marcu jednak nastąpił silny spadek (z 57,6 do 55.2 pkt) wraz z obniżeniem się składowej zatrudnienia z 55.2 do 51.6 pkt. Gdyby subindeks zatrudnienia spadł poniżej 50 pkt, a ADP zawiodły oczekiwania wtedy możemy mieć do czynienia z wyraźniejszym osłabieniem dolara w obawie przed pogarszaniem się pozytywnego trendu na rynku pracy.

Natomiast stosunkowo niewiele nowego powinniśmy się dowiedzieć z przekazu Rezerwy Federalnej. Majowe posiedzenie Fedu nie kończy się konferencją prasową ani nie zawiera prognoz makroekonomicznych. Być może więcej informacji pokażą „minutes” (zwłaszcza w kontekście redukcji bilansu), ale tego dopiero dowiemy się za trzy tygodniu. Jutro więc znacznie ważniejsze powinny być dane makro niż doniesienia z FOMC.

Z kolei na krajowym rynku mieliśmy do czynienia z dalszym wzmocnienie się złotego i to praktycznie do wszystkich walut. Złoty zyskiwał do euro, dolara, franka czy forinta. Dodatkowo EUR/PLN spadł do najniższych poziomów od października 2015 i był notowany nawet poniżej 4.2050. Trudno powiedzieć czy ten wynik bardziej wynika z ograniczonej płynności na rynku, czy też z pozytywnego trendu na niektórych walutach rynków EM (jeszcze silniejsze wzrosty były na południowoafrykańskim randzie i koreańskim wonie). Testem dla PLN będzie dopiero czwartkowa sesja. Ogólnie jednak nie ulega wątpliwości, że złoty jest silny, a także mniej wrażliwy na czynniki zewnętrzne niż większość walut EM.

 

2 maj 2017 15:22|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 maj 2017 12:26

Komentarz walutowy z 02.05.2017

28 kwi 2017 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.04.2017

28 kwi 2017 12:25

Komentarz walutowy z 28.04.2017

27 kwi 2017 14:50

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.04.2017

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację