Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.05.2017

2 maj 2017 15:22|Marcin Lipka

Dane o bezrobociu w strefie euro nieco gorsze od szacunków. Porozumienie Grecji z wierzycielami w niewielkim stopniu wpływa na rynek. Ważne dane z USA w środę. Złoty, na mało płynnym rynku, wyraźnie się wzmocnił po południu. Euro najtańsze od października 2015 roku.

W minionych godzinach napływały mieszane dane ze strefy euro. Z jednej strony nieco gorzej od szacunków wypadły dane z rynku pracy. Bezrobocie miało obniżyć się do poziomu 9.4%, ale finalnie utrzymało wartość z lutego czyli 9.5 proc. W wielu krajach obszaru wspólnej waluty odsetek osób szukających pracę spadał, ale wzrosty we Włoszech (z 11.5 do 11.7%, Austrii z 5.7 do 5.9% oraz Finlandii z z 8.7 do 8.8%) zniwelowały optymistyczną tendencję w innych krajach.

Z drugiej strony pozytywnie, przynajmniej z punktu widzenia rynków, można odebrać porozumienie Grecji z wierzycielami. Ateny, według informacji „The Wall Street Journal” mają otrzymać około 7 miliardów pomocy na spłatę zapadających w lipcu zobowiązań. „WSJ” przypomina, że bez tych środków państwo stałoby się niewypłacane. Grecy natomiast zgodzili się na obniżkę emerytur oraz rozszerzenie bazy podatkowej (zmniejszenie kwoty wolnej do około 6 tys euro z 8636 obecnie). Porozumienie, chociaż oczekiwane, może dalej zmniejszać krótkoterminowe ryzyka dla strefy euro, co ogranicza szansę do gwałtowniejszej przeceny wspólnej waluty w przypadku pogorszenia się sentymentu.

Ważne dane z USA i siła złotego

Z punktu widzenia rynku walutowego ważne będą jutrzejsze dane z USA. Po pierwsze jest to odczyt ADP. Pokaże on czy pozytywny trend w zatrudnieniu nadal jest kontynuowany (konsensus +175 tys etatów w sektorze prywatnym) czy też zeszłomiesięczne słabsze dane Departamentu Pracy (+98 tys. etatów w sektorze pozarolniczym) był zapowiedzią pogorszenia się pozytywnych trendów w zatrudnieniu.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że dane ADP charakteryzują się znacznie mniejszą zmiennością (prawie 3 razy większa próba niż w przypadku „payrollsów) w porównaniu do oficjalnych publikacji Departamentu Pracy. Gdyby jednak publikacja ADP potwierdziła przynajmniej częściowo spowolnienie w kreacji etatów (120-130 tys) wtedy możemy mieć do czynienia z dodatkową presją spadkową na dolarze.

Równie ważne mogą być także jutrzejsze dane ISM z sektora usług. Do lutego mieliśmy pozytywny trend w odczytach tego indeksu. W marcu jednak nastąpił silny spadek (z 57,6 do 55.2 pkt) wraz z obniżeniem się składowej zatrudnienia z 55.2 do 51.6 pkt. Gdyby subindeks zatrudnienia spadł poniżej 50 pkt, a ADP zawiodły oczekiwania wtedy możemy mieć do czynienia z wyraźniejszym osłabieniem dolara w obawie przed pogarszaniem się pozytywnego trendu na rynku pracy.

Natomiast stosunkowo niewiele nowego powinniśmy się dowiedzieć z przekazu Rezerwy Federalnej. Majowe posiedzenie Fedu nie kończy się konferencją prasową ani nie zawiera prognoz makroekonomicznych. Być może więcej informacji pokażą „minutes” (zwłaszcza w kontekście redukcji bilansu), ale tego dopiero dowiemy się za trzy tygodniu. Jutro więc znacznie ważniejsze powinny być dane makro niż doniesienia z FOMC.

Z kolei na krajowym rynku mieliśmy do czynienia z dalszym wzmocnienie się złotego i to praktycznie do wszystkich walut. Złoty zyskiwał do euro, dolara, franka czy forinta. Dodatkowo EUR/PLN spadł do najniższych poziomów od października 2015 i był notowany nawet poniżej 4.2050. Trudno powiedzieć czy ten wynik bardziej wynika z ograniczonej płynności na rynku, czy też z pozytywnego trendu na niektórych walutach rynków EM (jeszcze silniejsze wzrosty były na południowoafrykańskim randzie i koreańskim wonie). Testem dla PLN będzie dopiero czwartkowa sesja. Ogólnie jednak nie ulega wątpliwości, że złoty jest silny, a także mniej wrażliwy na czynniki zewnętrzne niż większość walut EM.

 

2 maj 2017 15:22|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 maj 2017 12:26

Komentarz walutowy z 02.05.2017

28 kwi 2017 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.04.2017

28 kwi 2017 12:25

Komentarz walutowy z 28.04.2017

27 kwi 2017 14:50

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.04.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut