Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.12.2016

2 gru 2016 16:15|Bartosz Grejner

Stopa bezrobocia w USA spadła w listopadzie do najniższego poziomu od ponad 9 lat. Zawodzi natomiast poziom średniego godzinowego wynagrodzenia. Polska waluta nadal słaba w antycypacji na decyzję S&P Global Rating.

Mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy

Jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, Departament Pracy w USA przedstawił raport dotyczący rynku pracy w listopadzie. Choć wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym był nieco niższy niż w przypadku wczorajszych danych ADP (219 tys.), odczyt na poziomie 178 tys. okazał się praktycznie zbieżny z oczekiwaniami rynku. Zaskoczeniem natomiast była stopa bezrobocia, która spadła o 0,3 punktów procentowych do poziomu 4,6% oraz średni poziom wynagrodzenia godzinnego, który zmniejszył się o 0,1% m/m.

Choć spadek stopy bezrobocia z 4,9% do 4,6% jest relatywnie spory patrząc na ostatnie miesiące i dane wydają się być na pierwszy rzut oka pozytywne, to w listopadzie z siły roboczej odpłynęło 226 tys. osób. Sprawiło to, że zwiększyła się liczba osób pozostających poza siłą roboczą wzrosła do 95,1 mln. Spadła też tym samym stopa partycypacji z 62,8% do 62,7%. To tylko 0,3 punktów procentowych powyżej 35-letnich minimów z października ubiegłego roku.

Zawiódł natomiast średni poziom wynagrodzenia godzinowego, który spadł z 25,92 dol. do 25,89 dol. To spadek o 0,1% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2% (w październiku był to wzrost o 0,4%). W rezultacie wzrost roczny do listopada osiągnął 2,5%, również poniżej oczekiwanych 2,8% z października. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy były nieco mieszane, co może studzić oczekiwania rynków i spowodować lekki spadek rentowności obligacji amerykańskich, który może się przełożyć na nieznaczne osłabienie dolara. Jednakże w dłuższym terminie nie wpłyną one w znaczny sposób na notowania dolara: podwyżka stóp procentowych w grudniu jest już praktycznie przesądzona, a zasadniczy trend na rynku pracy w USA pozostaje nadal pozytywny.

Złoty nieco odetchnął z ulgą, ale nadal słaby

Mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy na chwilę obecną sprzyjają złotemu. Prawdopodobnie gdyby dane okazały się lepsze niż były, to złoty uległ by dalszej przecenie razem z innymi walutami krajów wschodzących. Pamiętajmy, że złoty dodatkowo może być osłabiany przez oczekiwanie na decyzję S&P Global Rating odnośnie ratingu Polski. Jednakże oczekujemy, że rating nie zostanie obniżony, o czym pisaliśmy w dzisiejszym porannym komentarzu.

Cała sytuacja (zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna) nie sprzyjała jednak ogólnie złotemu. Para CHF/PLN osiągnęła poziom 4,18 - tym samym frank był najdroższy od 24 czerwca, czyli dnia po referendum ws. Brexitu (wzrastał tego dnia nawet do 4,24 zł). Analogiczny stan rzeczy występował w przypadku relacji euro, funta, czy dolara do polskiej waluty - znajdowały się one blisko wyznaczonych w ostatnich dniach poziomach wahań. W przypadku pozostawienia ratingu bez zmian (czego się spodziewamy), w poniedziałek najprawdopodobniej nastąpiłoby odreagowanie i lekkie wzmocnienie złotego.

W poniedziałek na rynku

W poniedziałek poznamy dane wskaźników PMI od IHS Markit dotyczące sektora usług krajów strefy euro za listopad. To będzie drugi odczyt po wstępnych danych z ubiegłego tygodnia. W październiku aktywność w niemieckim sektorze usług wyraźnie wzrosła, po słabszym sierpniu i wrześniu. Wstępny odczyt z listopada wskazuje, że trend wzrostowy utrzymywał się - według niego PMI wzrósł z 54,2 (w październiku) do 55. Mediana oczekiwań rynkowych zakłada, że drugi odczyt będzie analogiczny do wstępnego i wyniesie 55.

Szybki wzrost wspomnianego wskaźnika aktywności sektora usług w Niemczech spowodował, że zauważalnej poprawie uległ PMI strefy euro w listopadzie, według wstępnych danych z ubiegłego tygodnia. Miał on wzrosnąć z 52,8 w ubiegłym miesiącu do 54,1. Konsensus rynkowy zakłada, że poniedziałkowy odczyt będzie na analogicznym poziomie. W przypadku spełnienia się tego scenariusza, byłby to najwyższym poziom tego wskaźnika dla strefy euro od maja bieżącego roku. Wzrost aktywności w sektorze usług w krajach strefy euro mógłby wesprzeć wspólną walutę przed czwartkową decyzją Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych i programu skupu aktywów. Dane dla gospodarki niemieckiej spodziewane są o 9.55, natomiast dla strefy euro o 10.00.

Tego samego dnia, o 10.30, poznamy również analogiczny wskaźnik sektora usług dla Wielkiej Brytanii w listopadzie, sporządzany przez CIPS/Markit. W lipcu br. spadł on poniżej poziomu 50 (oznaczającego zmniejszanie się aktywności w sektorze) i był najniższy od 7 lat. To najprawdopodobniej efekt zaskakującego wyniku referendum ws. Brexitu. W kolejnych miesiącach wzrósł on jednak z powrotem powyżej poziomu 50, podkreślając odporność brytyjskiej gospodarki. W zeszłym miesiącu aktywność sektora usług mierzona tym wskaźnikiem wzrosła do najwyższego poziomu od stycznia br. Konsensus rynkowy zakłada nieco niższy poziom w listopadzie (spadek z 54,5 do 54). Brytyjska waluta w kontekście Brexitu poddaje się relatywnie sporym wahaniom i jest wrażliwa na dane z gospodarki Wielkiej Brytanii, stąd odchylenia od oczekiwanej wartości mogłyby wywołać zwiększenie tej zmienności.

O 16.00, pół godziny po otwarciu sesji na nowojorskiej giełdzie, poznamy dane ISM dla sektora usług gospodarki USA. W sierpniu aktywność w amerykańskim sektorze usług osłabiła się wyraźnie - indeks ISM spadł z 55,5 do 51,4. W kolejnych dwóch miesiącach nastąpił powrót w okolicę czerwcowego poziomu. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje, że indeks ten może wzrosnąć do 55,3, w porównaniu do 54,8 w październiku. Mogłoby to się również pokryć z rosnącym wskaźnikiem ISM przemysłu, którego czwartkowy odczyt za listopad przekroczył oczekiwania rynkowe i potwierdził rosnący trend w przemyśle. To pozytywne dane dla dolara, który mógłby ulec wzmocnieniu w przypadku dobrych danych z sektora usług w poniedziałek.

 

2 gru 2016 16:15|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 gru 2016 9:47

Komentarz walutowy z 02.12.2016

1 gru 2016 16:02

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.12.2016

1 gru 2016 12:55

Komentarz walutowy z 01.12.2016

30 lis 2016 16:15

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.11.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut