Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.03.2017

3 mar 2017 14:55|Marcin Lipka

Euro wyraźnie zyskuje na wartości po publikacji sondażu, sugerującego wygraną Emmanuela Macrona już w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Ofiarą silnego dolara i wzmacniającego się euro jest funt. Ważna popołudniowa publikacja indeksu ISM z amerykańskiego sektora usług. EUR/PLN wraca do 4.30, a dolar oddala się do granicy 4.10.

Interesujący rozwój sytuacji

Krótko przed południem w agencjach informacyjnych pojawił się najnowszy sondaż dotyczący francuskich wyborów. Według pracowni Odoxa, Emmanuel Macron może pokonać Le Pen już w pierwszej turze wyborów. Odoxa, według depeszy Reuters, nie przeprowadziła symulacji drugiej tury, ale biorąc pod uwagę fakt, że w finalnym starciu przewaga Macrona czy Fillona nad Le Pen kształtowała się w poprzednich badaniach blisko granicy 20 pkt proc., prawdopodobnie również i ten sondaż pokazałby podobny wynik.

Można się zastanawiać, dlaczego EUR/USD wzrósł około 50 pipsów, skoro to tylko jedno badanie i to bez symulacji finalnej rundy. Częściowo jednak reakcja jest uzasadniona. Mniejsza szansa na wygraną kandydatki Frontu Narodowego redukuje ryzyko opuszczenia przez Francję strefy euro, nawet jeżeli ten scenariusz i tak był mało prawdopodobny. Dodatkowo pozwala także zmniejszyć presję na spadek rentowności niemieckiego długu. Po sondażu Odoxa rentowności 2-letnich obligacji skarbowych naszego zachodniego sąsiada podniosły się o 3 pkt bazowe, zmniejszając tym samym różnicę pomiędzy ich odpowiednikami ze Stanów Zjednoczonych.

Umocnienie euro i względnie silny dolar spowodowały jeszcze inną ciekawą sytuację. Dziś funt był pod presją, ze względu na gorsze dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, przed południem (blisko momentu publikacji Odoxa) David Davis potwierdził, że Zjednoczone Królestwo w marcu aktywuje art. 50, czyli formalnie rozpocznie procedurę opuszczenia UE.

Funt więc pozostał zarówno słaby w relacji do dolara, w związku z oczekiwaniami podniesienia stóp procentowych przez Fed, jak i również był pod presją w stosunku do euro przez doniesienia dotyczące francuskich wyborów prezydenckich. Ogólna słabość funta przełożyła się na zauważalny spadek szterlinga w relacji do złotego. Po południu GBP/PLN był notowany poniżej granicy 4.98.

ISM z USA i mocniejszy złoty

Dziś, poza wystąpieniami kluczowych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, warto także zwrócić uwagę na indeks ISM z sektora usług. Ostatnio był on na poziomie 56.5 pkt, a subindeksy produkcji i nowych zamówień utrzymały się blisko poziomu 60 pkt. Jeżeli główny odczyt i podstawowe składowe będą na podobnych poziomach co w styczniu, to inwestorzy szybko przeniosą swoją uwagę na składową zatrudnienia.

Sektor usług, według danych amerykańskiego Departamentu Pracy, zatrudnia 103 miliony pracowników. W administracji publicznej ma pracę 22 miliony osób, w przemyśle 12 milionów, a w budownictwie niecałe 7 milionów. Jasno więc widać, że perspektywa zatrudnienia w usługach jest najważniejsza dla całości kondycji rynku pracy w USA. Stąd również ta składowa ISM może być kluczowym elementem dzisiejszego raportu.

W styczniowych danych miała ona wartość 54.7 pkt, po wzroście o 2 pkt. Już dane o 1-2 pkt powyżej ten granicy mogą nieco wzmocnić dolara. Gdyby natomiast nastąpił spadek tej składowej poniżej 53 pkt, to dolar mógłby znaleźć się w niekorzystniej sytuacji przed wystąpieniami przedstawicieli FOMC.

Po popołudniu znowu względnie dobrze radzi sobie złoty. Wyraźnie pomogły mu doniesienia z Francji i mniejsze obawy szerokiego rynku wyników wyborów prezydenckich. EUR/PLN wrócił do poziomu 4.30. Silniejszy złoty w relacji do euro, w połączeniu ze wzrostami EUR/USD, spowodował, że dolar zauważalnie oddalił się od granicy 4.10.

 

3 mar 2017 14:55|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 mar 2017 12:22

Komentarz walutowy z 03.03.2017

2 mar 2017 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.03.2017

2 mar 2017 12:15

Komentarz walutowy z 02.03.2017

1 mar 2017 15:34

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut