Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.12.2015

3 gru 2015 16:38|Marcin Lipka

Europejski Bank Centralny nie spełnił rynkowych oczekiwań, co zwiększyło zmienność na rynku walutowym. Skokowe umocnienie euro doprowadziło kurs EUR/PLN powyżej 4.30 zł. To najwyższy poziom od stycznia.

Europejski Bank Centralny przedstawił decyzję o stopach procentowych oraz programie skupu aktywów. Frankfurcka instytucja zdecydowała, że podstawowa stopa procentowa nie została zmieniona i ciągle wynosi 0.05 proc. Z kolei stopa depozytowa została obniżona o 10 punktów bazowych do minus 0.3 proc. Ten ruch był zgodny z oczekiwaniami.

Największym rozczarowaniem są ograniczone decyzje dotyczące programu skupu aktywów. Zasadnicze znaczenie ma fakt, że EBC nie zwiększył skali miesięcznych zakupów, podczas gdy mówiono o możliwości kupowania aktywów nawet o dodatkowe 20 mld euro każdego miesiąca. W tym kontekście mniejsze znaczenie miał fakt, że obowiązywanie programu wydłużono do marca 2017 roku, zdecydowano o reinwestowaniu zapadających papierów oraz włączono obligacje samorządów w zakres kupowanych aktywów.

EBC przedstawił także grudniowe prognozy dla PKB i inflacji. W odniesieniu do wzrostu gospodarczego nie doszło do istotnych zmian. Natomiast prognoza dla inflacji została trochę obniżona. Taka decyzja jest zbieżna ze wcześniejszymi komentarzami Mario Draghiego.

Europejski Bank Centralny okazał się mniej gołębi niż rynkowe oczekiwania. W rezultacie doszło do skokowego umocnienia euro względem dolara. Kurs EUR/USD momentami rósł do 1.0893.

Fed pozostaje na kursie

Podczas wystąpienia w środę prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen oceniła, że od października gospodarka rozwijała się zgodnie z oczekiwaniami władz monetarnych. Dane pokazały, że kondycja rynku pracy jest na tyle dobra, aby oczekiwać powrotu inflacji do celu (2 proc. rok do roku).

Szefowa Fedu potwierdziła scenariusz podwyżek stóp procentowych. W jej ocenie zbyt późne rozpoczęcie zacieśniania polityki pieniężnej mogłoby prowadzić do konieczności nagłego podnoszenia stóp procentowych w przyszłości, w razie niebezpieczeństwa nadmiernego wzrostu inflacji. Taki scenariusz mógłby prowadzić nawet do recesji. Yellen zwróciła uwagę, że teraz Fed będzie przykładać większą wagę do procesów inflacyjnych niż do sytuacji na rynku pracy.

We wczorajszym wystąpieniu również prezes oddziału Fed z Atlanty, Dennis Lockhart, wsparł grudniowy termin, określając go mianem „przekonującego”. Z kolei raport regionalnych oddziałów banku centralnego o koniunkturze (Beżowa Księga), wskazał na stabilny wzrost gospodarczy oraz rosnącą konsumpcję. Pozytywne tendencje widać w przypadku wynagrodzeń, co będzie wspierać aktywność zakupową.

Ograniczone działania EBC doprowadziły do wzrostu kursu EUR/USD. Umocnienie euro względem dolara zwiększa prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna przystąpi do zacieśniania polityki pieniężnej. Do tej pory spekulowano bowiem, że działania EBC prowadząc do wzrostu kursu dolara, skomplikują pracę Fedu z powodu osłabienia amerykańskiego eksportu. Ten czynnik stracił dzisiaj na znaczeniu, co zwiększa pole manewru dla amerykańskich władz monetarnych.

Silna zmienność złotego

Decyzja EBC zwiększyła zmienność na rynku walutowym, co dotknęło także złotego. Przez moment kurs EUR/PLN wzrósł powyżej 4.31 zł. Ostatnim razem kurs wspólnej waluty był równie wysoki w styczniu. Złoty umocnił się zdecydowanie w relacji do dolara, funta i franka.

Teoretycznie zwiększenie stymulacji monetarnej przez frankfurcką instytucję (nawet słabsze niż oczekiwania) powinno wspierać kurs złotego. Dostępność taniego finansowania może zachęcać inwestorów do poszukiwania wyższych stóp zwrotu na rynkach wschodzących. Czynnikiem, który może ograniczać korzystny wpływ działań EBC, będzie natomiast zaostrzenie polityki pieniężnej przez Fed.


3 gru 2015 16:38|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 gru 2015 13:34

Komentarz walutowy z 03.12.2015

2 gru 2015 18:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.12.2015

2 gru 2015 13:45

Komentarz walutowy z 02.12.2015

1 gru 2015 17:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.12.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut