Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.06.2016

7 cze 2016 16:26|Marcin Lipka

Nowy sondaż Wielkiej Brytanii nieco redukuje ryzyko Brexit. Ropa coraz odważniej przekracza 50 USD za baryłkę. Złoty na fali dobrego sentymentu globalnego i zmniejszonego prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w USA utrzymuje ostatnie wzrosty.

Funt zakładnikiem sondaży

Obawy dotyczące opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię praktycznie całkowicie zdominowały notowania funta. Brytyjska waluta porusza się dokładnie w rytm napływających sondaży. Wczoraj para EUR/GBP osiągnęła okolice 0.79, czyli najwięcej od prawie miesiąca. Dziś natomiast funt już jest o ponad procent mocniejszy w relacji do europejskiej waluty.

Jest to przede wszystkim rezultat telefonicznego sondażu ORB, który pokazał, że 52% ankietowanych jest za pozostaniem w strukturach Unii natomiast 40% chciałoby ją opuścić. Różnica jest więc jest na poziomie 12 punktów procentowych, czyli znacznie powyżej ostatnich średnich, które kształtują się w okolicach remisu.

To co dodatkowo warto zauważyć to badanie ORB było przeprowadzone drogą telefoniczną i w porównaniu do ankiety tego samego ośrodka z 29 maja pokazało wzrost poparcia dla zwolenników Unii o 1 punkt procentowy. Teoretycznie zmiana jest niewielka, ale biorąc pod uwagę serię sondaży z kliku minionych dni, a zwłaszcza telefoniczne badanie ICM, które wskazywało na przewagę tych którzy popierają Brexit to wyniki ORB mogą stanowić powrót do wcześniejszej tendencji.

Sondaże z poprzednich miesięcy przeprowadzane metodą głosową pokazywały mniej więcej 10 punktową przewagę zwolenników pozostania w EU, a jedynie badania online sugerowały mniej więcej remisowy rezultat. Ponieważ w średnią z 6 publikacji wchodziły zwykle 1-2 pochodzące z tradycyjnej metody badawczej to mimo że wynik był bliski remisu to jednak ankietowani popierający status quo mieli w miarę bezpieczną przewagę.

Stąd jeżeli badanie ORB zostanie potwierdzone przez kolejne sondaże telefoniczne wtedy strach związany z Brexitem może się nieco zmniejszyć i dopiero powrócić przed samym referendum. Wtedy również powinniśmy zaobserwować odrabianie strat przez funta, które przez ostatnie dni były w granicach 3%-4% w stosunku do większości walut.

Droższa ropa. Złoty stabilny

Baryłka ropy naftowej coraz odważniej pokonuje kolejne poziomy. Od minimów uzyskanych na początku roku wzrosty zaczynają sięgać ponad 80%. Dziś zarówno Brent jak i WTI są notowane powyżej 50 USD za baryłkę.

Wyższe wyceny surowców energetycznych pomagają także spółkom wydobywczym w Stanach Zjednoczonych, a także są pozytywne dla sektora finansowego, który między innymi udzielał kredytów dla przedsiębiorstw inwestujących w ropę łupkową w USA. To przekłada się na coraz wyższe notowania amerykańskich indeksów. S&P 500 osiągnął wczoraj najwyższy poziom w tym roku i brakuje mu jedynie około 1% do historycznych rekordów.

Częściowo amerykańskim akcjom pomaga również względnie gołębie podejście Rezerwy Federalnej. Choć oczywiście słabsze dane z rynku pracy są negatywnym sygnałem, ale jeżeli one są jedynie statystycznym zaburzeniem, a gospodarka pozostaje w dobrej kondycji to łagodniejsza polityka monetarna jest korzystna dla przedsiębiorstw gdyż zmniejsza koszty finansowania i poprawia wskaźniki.

Na powyższych elementach, czyli dobremu sentymentowi globalnemu i łagodniejszemu podejściu Fedu korzysta również złoty. EUR/PLN próbuje schodzić poniżej granicy 4.35, a USD/PLN powoli zbliża się do okolic 3.80. Warto jednak pamiętać, że ruch jest całkowicie zainicjowany globalnie i złoty nie odrabia strat do forinta, które są w granicach 3-4% i pochodzą z wewnętrznej słabości krajowej waluty.


7 cze 2016 16:26|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 cze 2016 13:13

Komentarz walutowy z 07.06.2016

6 cze 2016 16:38

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.06.2016

6 cze 2016 13:14

Komentarz walutowy z 06.06.2016

3 cze 2016 17:09

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.06.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut