Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.10.2014

8 paź 2014 11:03|Artur Wiszniewski

Euro ugięło się pod presją słabych danych. Zaskakująco złe raporty z Czech i Węgier. MFW ścina prognozy. Rosja interweniuje na rynku walutowym.

Od dłuższego czasu korekta wzrostów dolara była spodziewana. Scenariusz zrealizował się w poniedziałek i przyniósł zdecydowany wzrost pary EUR/USD. Jednak już we wtorkowe popołudnie para znowu spada – euro ugięło się pod ciężarem danych z Niemiec, które ponownie wypadły znacznie poniżej oczekiwań. W rezultacie coraz głośniej spekuluje się o możliwości spadku PKB w Niemcze w trzecim kwartale. To oznaczałoby recesję w najważniejszej gospodarce strefy euro (szerzej o tej kwestii w porannym komentarzu).

Zadyszka w Czecha i na Węgrzech

Nie tylko niemieckie dane były wyjątkowo słabe. Także gospodarki wschodzące z naszego regionu zawiodły. W Czechach produkcja przemysłowa spadała o 5.2 procent w ujęciu rok do roku. Wynik był znacznie gorszy niż prognozowana dynamika 1 procent. Kiepski wynik był tłumaczony okresem wakacyjnym, co spowodowało przestoje produkcji w firmach chemicznych i ograniczeniem produkcji w sektorze samochodowym. Kraj zanotował ponadto gorszy od prognoz bilans handlowy – tylko 21.3 mld koron przy prognozie 28.3 mld koron. Podobnie było na Węgrzech, gdzie produkcja zanurkowała o 5.7 procent.

MFW tnie prognozy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ściął prognozę wzrostu dla światowej gospodarki w 2015 roku do 3.8 procent z 4 procent w poprzednim raporcie z czerwca. W tym roku globalny PKB ma urosnąć o 3.3 procent.

MFW bardzo przychylnie ocenia amerykańską gospodarkę. Stany Zjednoczone urosną 2.2 procent w tym roku (prognoza w górę z 1.7 procent), a w przyszłym roku wzrost wyniesie 3.1 procent (wobec 3 procent w poprzednim raporcie). MFW oczekuje, że Rezerwa Federalna w połowie 2015 roku zacznie podnosić stopy procentowe.

Z kolei strefa euro pozostaje w ogonie. PKB unii monetarnej ma urosnąć o 1.3 procent w przyszłym roku, po wzroście o 0.8 procent w tym roku. Prognoza na przyszły rok została zatem obcięta z 1.5 procent. MFW wskazuje, że Europejski Bank Centralny może zostać zmuszony do kupowania rządowych obligacji, jeżeli dotychczasowe działania nie zaowocują wzrostem inflacji i PKB. MFW przewiduje spowolnienie w Chinach, recesję na Ukrainie i stagnację w Rosji.

Złoty trochę osłabiony

Rosyjski Bank Centralny przeprowadziła największe interwencje na rynku walutowym od początku ukraińskiego kryzysu, aby wesprzeć przecenianego rubla. Na interwencje przeznaczono środki o wielkości 1.7 mld dolarów – donosi Bloomberg. Mimo działań w kierunku wygaszenia konfliktu na wschodzie Ukrainy sytuacja pozostaje napięta, a agencje informacyjne donoszą o starciach.

Zgodnie z informacjami Bloomberga, rosyjskie firmy w najbliższych trzech miesiącach muszą spłacić dług o wartości 54.7 mld dolarów. Z powodu sankcji, które odcięły rosyjskie firmy od finansowania na zachodnich rynkach, popyt na dolara i euro jest bardzo silny. Od końca 2013 roku rosyjskie rezerwy walutowy stopniały o 11 procent.

Po udanym poniedziałku złoty we wtorek notuje niewielką przecenę w relacji do euro i dolara. Polska waluta czeka na jutrzejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które zgodnie z oczekiwaniami zaowocuje ścięciem stóp o 25 punktów bazowych. Wśród 40 ekonomistów pytanych przez Bloomberga każdy oczekuje spadku stóp, a 7 przewiduje obniżkę wielkości 50 punktów bazowych.

Ministerstwo pracy poinformowało, że stopa bezrobocia spadła do 11.5 procent we wrześniu z 11.7 procent miesiąc wcześniej. W dodatku rząd prognozuje, że stopa bezrobocia spadnie o kolejne 0.1 punktu procentowego w październiku. Z polskiej perspektywy spadek bezrobocia w okresie jesiennym jest wyjątkową sytuacją. Korzystne dane nie zmienią jednak ani planów RPP, ani tendencji na polskim rynku walutowym.


8 paź 2014 11:03|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 paź 2014 12:43

Komentarz walutowy z 07.10.2014

6 paź 2014 17:53

Popołudniowy komentarz z 06.10.2014

6 paź 2014 13:15

Komentarz walutowy 06.10.2014

3 paź 2014 18:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.10.2014

Atrakcyjne kursy 27 walut