Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.04.2016

8 kwi 2016 17:07|Artur Wiszniewski

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej wracają do gołębiej retoryki. Stabilizacja dolara w wąskim przedziale. Złoty wykorzystał poprawę sentymentu do zahamowania spadków.

Opublikowane dzisiaj dane dotyczące strefy euro potwierdzają przekonanie co do nierównomiernego ożywienia w strefie euro. Pokazane ostatnio dane z niemieckiego przemysłu sugerowały stopniową poprawę sytuacji. Korzystna tendencja została wzmocniona dzisiaj po pokazaniu danych o handlu zagranicznym. Eksport Niemiec wzrósł o 1.4 proc. wobec prognozy plus 0.5 proc. Import był wyższy o 0.4 proc. wobec spodziewanego spadku o 0.3 proc. W rezultacie nadwyżka handlowa w lutym wyniosła 19.8 mld euro w stosunku do spodziewanego wyniku 18.5 mld euro. Równoczesny wzrost importu i eksportu pokazuje szerokie ożywienie.

Optymizm ostudziły dane dotyczące francuskiego przemysłu. Produkcja w tym kraju spadła o 1 proc. w relacji miesiąc do miesiąca. To wynik znacznie słabszy niż prognozowane minus 0.5 proc. Podsumowując ostatnie raporty, można ocenić, że chociaż ożywienie postępuje, to jest nierównomierne oraz wciąż stosunkowo słabe.

Opublikowane wczoraj minutes po marcowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego potwierdziło gotowość władz monetarnych do działania. Także wczorajsze wystąpienia kluczowych przedstawicieli EBC miały gołębi charakter. Trudno jednak oczekiwać, że frankfurcka instytucja szybko sięgnie po nowe narzędzia. W dodatku minutes zwróciło uwagę, że marcowe decyzje nie były jednomyślne. Taka sytuacja może ograniczać presję spadkową na euro mimo podtrzymywanych deklaracji o możliwości zwiększenia stymulacji.

Gołębia retoryka

Prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen broniła grudniowej podwyżki stóp procentowych oraz oceniła, że kondycja amerykańskiej gospodarki jest dobra. W jej ocenie rynek pracy zmierza do pełnego zatrudnienia. Yellen odrzuciła też zarzuty stawiane przez niektórych amerykańskich polityków co do obecności licznych baniek inwestycyjnych. Uwagę zwraca wzmianka Yellen o celu inflacyjnym, sugerująca sporą tolerancję dla wzrostu dynamiki cen.

W czwartek obecna szefowa Fed dyskutowała ze swoimi poprzednikami Paulem Volkerem, Alanem Greenspanem i Benem Bernanke. Ciekawszy wymiar miały jednak dzisiejsze komentarze prezesa nowojorskiego oddziału Fed Williama Dudley'a. Ten przedstawiciel władz ocenił, że wskazana jest łagodna ścieżka podwyżek stóp procentowych, ponieważ ryzyka dla amerykańskiej gospodarki są aktualne. Dudley przewiduje, że Fed nie wypełni celu inflacyjnego oraz możliwy jest spadek oczekiwań inflacyjnych. Szef nowojorskiego Fedu dostrzega też słabość w niektórych sektorach gospodarki.

O ile wystąpienie Yellen akcentowało pozytywy, o tyle dzisiejsze przemówienie Dudley'a tonowało optymizm. W zestawieniu z opublikowanym w środę minutes stanowisko Fed jest stosunkowo łagodne przy zachowaniu scenariusza dwóch podwyżek kosztu kredytu w tym roku. Z kolei EBC, chociaż deklaruje możliwość zwiększenia stymulacji, to w najbliższej przyszłości żadne działania nie zostaną podjęte. Rezultatem jest stabilizacja EUR/USD w stosunkowo wąskim przedziale, bez przyjmowania wyraźnego kierunku.

Złoty hamuje spadki

Miniony tydzień był nieudany dla złotego. Polska waluta wyraźnie osłabiła się w relacji do wszystkich najważniejszych par. Zdrożało zwłaszcza euro oraz frank szwajcarski. Zasadniczym czynnikiem osłabiającym złotego było nasilenie awersji do ryzyka na szerokim rynku. Natomiast polskiej walucie nie zdołało pomóc stosunkowo restrykcyjne nastawienie Rady Polityki Pieniężnej, które zostało zaprezentowane w środę.

Piątek przynosi ograniczenie negatywnych nastrojów, co znalazło przełożenie na postawę złotego. Polska waluta wyhamowała spadki. W najbliższym czasie możliwa jest stabilizacja złotego z tendencją do nieznacznego umocnienia.


8 kwi 2016 17:07|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 kwi 2016 13:24

Komentarz walutowy z 08.04.2016

7 kwi 2016 17:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.04.2016

7 kwi 2016 13:39

Komentarz walutowy z 07.04.2016

6 kwi 2016 16:47

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.04.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut