Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.11.2016

8 lis 2016 16:35|Bartosz Grejner

Produkcja przemysłowa w Niemczech zawodzi; bilans handlowy pozostaje na wysokim poziomie. Stopa bezrobocia w Polsce w październiku spada - nie wpływa to jednak na notowania złotego, którego notowania uzależnione są głównie od globalnego sentymentu.

Mieszane dane z niemieckiej gospodarki

Opublikowane dzisiaj dane Destatis o produkcji przemysłowej w Niemczech we wrześniu na poziomie -1,8% m/m okazały się gorsze od oczekiwań -0,5%. Największy spadek zanotowano we wrześniu w produkcji energii (o 3,1%), w produkcji dóbr kapitałowych (o 2,4%) oraz dóbr konsumpcyjnych (o 1,9%).

Spadek produkcji przemysłowej o 1,8% był zarazem największym miesięcznym spadkiem od ponad dwóch lat. Pokazuje to jednak jak duża jest wolatylność tych danych, gdyż w sierpniu wzrost produkcji o 3% w ujęciu miesięcznym (zrewidowany z 2,5%) był z kolei najwyższym od 5 lat.

Destatis podał również wstępne dane bilansu handlowego Niemiec. We wrześniu miał on wynieść €24,4 mld w porównaniu do konsensusu na poziomie €22,4 mld. W ujęciu rocznym eksport wzrósł o 0,9%, a import zmalał o 1,4%. Sezonowo skorygowane dane jednak pokazały spadek zarówno eksportu jak i importu, odpowiednio o 0,7% i 0,5% m/m (vs. konsensus -0,8% i -0,2%).

Choć w ujęciu miesięcznym eksport i import nieco zmniejszyły się, to pamiętajmy, że bilans handlowy gospodarki Niemieckiej nadal znajduje się przy historycznych maksimach. Ostatnia pojawiające się raporty Sentix, Ifo czy GfK wskazują na coraz lepszy sentyment w gospodarce niemieckiej, co w dłuższym okresie jest pozytywne zarówno dla euro jak i dla złotego (Niemcy to jeden z największych partnerów handlowych Polski). Euro w relacji do dolara poruszało się dzisiaj w dość ograniczonych przedziale wahań, ok. 1,103 - 1,106.

Niższa stopa bezrobocia w Polsce

Dzisiejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują na stopę bezrobocia w Polsce na poziomie 8,2%. Byłoby to o 0,1 pkt. proc. niżej niż we wrześniu, oraz o 1,4 pkt. proc. mniej niż w październiku 2015 r. Bezrobocie spadło w 11 województwach, a w 5 pozostało na niezmienionym poziomie. Najniższą stopę bezrobocia zanotowano w województwie wielkopolskim (5%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (13,7%).

Powyższe dane miały ograniczony wpływ na notowania złotego. Kurs polskiej waluty w stosunku do większości walut pozostawał na porównywalnym poziomie do zamknięć z poprzedniego dnia. Obserwowaliśmy jednak nieco globalnie słabszego franka szwajcarskiego, co wpłynęło na lekki spadek kursu CHF/PLN z 4,03 do 4,02. Na notowania złotego największy wpływ prawdopodobnie będą miały wyniki wyborów prezydenckich w USA.

Jutro na rynku

Jutrzejszy dzień zdominowany będzie prawdopodobnie przez doniesienia z USA ws. wstępnych wyników wyborów prezydenckich. Zgodnie z ostatnim sondażem Reuters/Ipsos kandydatka demokratów ma obecnie ok. 90% szanse na wygraną w wyborach. Jej zwycięstwo prawdopodobnie spotkałoby się z pozytywną reakcją rynków giełdowych i wzmocniłoby nieco dolara.

O 10.30 Biuro Statystyki Narodowej opublikuje dane bilansu handlowego Wielkiej Brytanii we wrześniu. Bilans handlu zagranicznego znajduje się obecnie blisko historycznych minimów, rosnąc stopniowo od przełomu XX/XXI wieku. Dane za sierpień okazały się gorsze od mediany oczekiwań rynkowych i wskazały na deficyt 12,11 mld funtów.

Wrześniowy konsensus zakłada odczyt na poziomie -11,3 mld funtów oraz -3,4 mld funtów dla państw spoza UE. W odróżnieniu od całkowitego deficytu handlowego, można zauważyć trend malejącego deficytu z państwami spoza UE. W lipcu 2008 r. wyniósł on -6,08 mld funtów a w sierpniu -3,75 mld funtów. Słabszy w ostatnim okresie funt mógł nieco wspomóc brytyjski eksport.

Około południa Narodowy Bank Polski udostępni dane o aktualnych stopach procentowych, po 2-dniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie (główna stopa referencyjna wynosi 1,5%). Zresztą sama Rada wskazywała w ostatnim komunikacie po decyzji ws. stóp na ich potencjalną zmianę na początku 2018 r. Większą uwagę inwestorów przykuje komunikat i konferencja prasowa o 16.00, które mogą dać inwestorom wskazówek co do ścieżki ewentualnych zmian stóp procentowych w przyszłości.

Administracja Informacji ds. Energetyki (EIA) udostępni o 16.30 dane nt. zapasów ropy w USA w poprzednim tygodniu. Ostatni rekordowy wzrost poziomu zapasów o 14,42 mln baryłek pogorszył nastroje inwestorów. W połączeniu z późniejszymi doniesieniami agencji Reuters, że Arabia Saudyjska zagroziła zwiększeniem produkcji ropy, cen “czarnego złota” spadała poniżej poziomów sprzed wrześniowego porozumienia OPEC z Algieru.

 

8 lis 2016 16:35|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 lis 2016 13:22

Komentarz walutowy z 08.11.2016

7 lis 2016 16:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.11.2016

7 lis 2016 13:08

Komentarz walutowy z 07.11.2016

4 lis 2016 16:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 04.11.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut