Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.11.2016

8 lis 2016 16:35|Bartosz Grejner

Produkcja przemysłowa w Niemczech zawodzi; bilans handlowy pozostaje na wysokim poziomie. Stopa bezrobocia w Polsce w październiku spada - nie wpływa to jednak na notowania złotego, którego notowania uzależnione są głównie od globalnego sentymentu.

Mieszane dane z niemieckiej gospodarki

Opublikowane dzisiaj dane Destatis o produkcji przemysłowej w Niemczech we wrześniu na poziomie -1,8% m/m okazały się gorsze od oczekiwań -0,5%. Największy spadek zanotowano we wrześniu w produkcji energii (o 3,1%), w produkcji dóbr kapitałowych (o 2,4%) oraz dóbr konsumpcyjnych (o 1,9%).

Spadek produkcji przemysłowej o 1,8% był zarazem największym miesięcznym spadkiem od ponad dwóch lat. Pokazuje to jednak jak duża jest wolatylność tych danych, gdyż w sierpniu wzrost produkcji o 3% w ujęciu miesięcznym (zrewidowany z 2,5%) był z kolei najwyższym od 5 lat.

Destatis podał również wstępne dane bilansu handlowego Niemiec. We wrześniu miał on wynieść €24,4 mld w porównaniu do konsensusu na poziomie €22,4 mld. W ujęciu rocznym eksport wzrósł o 0,9%, a import zmalał o 1,4%. Sezonowo skorygowane dane jednak pokazały spadek zarówno eksportu jak i importu, odpowiednio o 0,7% i 0,5% m/m (vs. konsensus -0,8% i -0,2%).

Choć w ujęciu miesięcznym eksport i import nieco zmniejszyły się, to pamiętajmy, że bilans handlowy gospodarki Niemieckiej nadal znajduje się przy historycznych maksimach. Ostatnia pojawiające się raporty Sentix, Ifo czy GfK wskazują na coraz lepszy sentyment w gospodarce niemieckiej, co w dłuższym okresie jest pozytywne zarówno dla euro jak i dla złotego (Niemcy to jeden z największych partnerów handlowych Polski). Euro w relacji do dolara poruszało się dzisiaj w dość ograniczonych przedziale wahań, ok. 1,103 - 1,106.

Niższa stopa bezrobocia w Polsce

Dzisiejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują na stopę bezrobocia w Polsce na poziomie 8,2%. Byłoby to o 0,1 pkt. proc. niżej niż we wrześniu, oraz o 1,4 pkt. proc. mniej niż w październiku 2015 r. Bezrobocie spadło w 11 województwach, a w 5 pozostało na niezmienionym poziomie. Najniższą stopę bezrobocia zanotowano w województwie wielkopolskim (5%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (13,7%).

Powyższe dane miały ograniczony wpływ na notowania złotego. Kurs polskiej waluty w stosunku do większości walut pozostawał na porównywalnym poziomie do zamknięć z poprzedniego dnia. Obserwowaliśmy jednak nieco globalnie słabszego franka szwajcarskiego, co wpłynęło na lekki spadek kursu CHF/PLN z 4,03 do 4,02. Na notowania złotego największy wpływ prawdopodobnie będą miały wyniki wyborów prezydenckich w USA.

Jutro na rynku

Jutrzejszy dzień zdominowany będzie prawdopodobnie przez doniesienia z USA ws. wstępnych wyników wyborów prezydenckich. Zgodnie z ostatnim sondażem Reuters/Ipsos kandydatka demokratów ma obecnie ok. 90% szanse na wygraną w wyborach. Jej zwycięstwo prawdopodobnie spotkałoby się z pozytywną reakcją rynków giełdowych i wzmocniłoby nieco dolara.

O 10.30 Biuro Statystyki Narodowej opublikuje dane bilansu handlowego Wielkiej Brytanii we wrześniu. Bilans handlu zagranicznego znajduje się obecnie blisko historycznych minimów, rosnąc stopniowo od przełomu XX/XXI wieku. Dane za sierpień okazały się gorsze od mediany oczekiwań rynkowych i wskazały na deficyt 12,11 mld funtów.

Wrześniowy konsensus zakłada odczyt na poziomie -11,3 mld funtów oraz -3,4 mld funtów dla państw spoza UE. W odróżnieniu od całkowitego deficytu handlowego, można zauważyć trend malejącego deficytu z państwami spoza UE. W lipcu 2008 r. wyniósł on -6,08 mld funtów a w sierpniu -3,75 mld funtów. Słabszy w ostatnim okresie funt mógł nieco wspomóc brytyjski eksport.

Około południa Narodowy Bank Polski udostępni dane o aktualnych stopach procentowych, po 2-dniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie (główna stopa referencyjna wynosi 1,5%). Zresztą sama Rada wskazywała w ostatnim komunikacie po decyzji ws. stóp na ich potencjalną zmianę na początku 2018 r. Większą uwagę inwestorów przykuje komunikat i konferencja prasowa o 16.00, które mogą dać inwestorom wskazówek co do ścieżki ewentualnych zmian stóp procentowych w przyszłości.

Administracja Informacji ds. Energetyki (EIA) udostępni o 16.30 dane nt. zapasów ropy w USA w poprzednim tygodniu. Ostatni rekordowy wzrost poziomu zapasów o 14,42 mln baryłek pogorszył nastroje inwestorów. W połączeniu z późniejszymi doniesieniami agencji Reuters, że Arabia Saudyjska zagroziła zwiększeniem produkcji ropy, cen “czarnego złota” spadała poniżej poziomów sprzed wrześniowego porozumienia OPEC z Algieru.

 

8 lis 2016 16:35|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 lis 2016 13:22

Komentarz walutowy z 08.11.2016

7 lis 2016 16:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.11.2016

7 lis 2016 13:08

Komentarz walutowy z 07.11.2016

4 lis 2016 16:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 04.11.2016

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację