Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.12.2017

11 gru 2017 15:07|Marcin Lipka

EUR/USD blisko granicy 1,18 przed posiedzeniami EBC oraz Fedu. Powrót niepewności związanej z Brexitem znowu wywołuje presję na funta. Ceny żywności rosną o 6,5% r/r, ale inflacja bazowa nie zaskakuje. Dobre dane o handlu zagranicznym. EUR/PLN nadal blisko granicy 4,20.

Dolar słabszy. Funt pod dodatkową presją

Chociaż miniony tydzień był ogólnie korzystny dla amerykańskiej waluty to piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy (wolniejszy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń) odwróciły tendencję aprecjacyjną na dolarze. W rezultacie wczesnym popołudniem EUR/USD utrzymuje się blisko granicy 1,1800.

Najważniejszymi informacjami dla dolara w najbliższych dniach będą posiedzenie Fedu oraz dane o inflacji za listopad (oba wydarzenia w środę). Biorąc pod uwagę zmiany w FOMC oraz brak presji na silniejsze przyśpieszenie kosztów pracy trudno się spodziewać poważniejszej modyfikacji w podejściu Fedu do przyszłych stóp procentowych. Mimo to jednak projekcje makroekonomiczne i odniesienia do coraz bardziej prawdopodobnych zmian fiskalnych mogą nieco zwiększyć wahania na globalnym rynku w środę.

Jak bumerang natomiast wraca kwestia warunków rozwodowych, czyli pierwszej części Brexitu. W zeszłym tygodniu wydawało się, że Wielka Brytania oraz Unia Europejska porozumiały się co do warunków wyjściowych przed negocjacjami dotyczącymi między innymi przyszłych warunków handlowych.

Jednak np. cytowany przez agencję Bloomberg David Davis, minister ds. Brexitu, powiedział wczoraj w BBC, że porozumienie osiągnięte z Unią było „bardziej oświadczeniem o zamiarach niż prawnie wymagalną rzeczą”. Dziś Davis starał się wycofać z weekendowych komentarzy, ale one już sprowokowały między innymi reakcję Komisji Europejskiej. KE stwierdziła, że porozumienie nie jest prawnie wiążące, ale było zawarte „pomiędzy dżentelmenami”.

Inwestorzy więc mogą odnieść wrażenie, że kwestie rozwodowe nie są dogadane zarówno wewnątrz partii konserwatywnej, jak i pomiędzy Londynem oraz Brukselą. To zmniejsza szanse na faktycznie rozpoczęcie negocjacji pomiędzy zainteresowanymi stronami na temat ich przyszłych relacji. To również może wywoływać dalszą presję na funta, mimo że z brytyjskiej gospodarki napływają raczej lepsze niż gorsze doniesienia.

Złoty stabilny. Inflacja bez wpływu na złotego

Popołudniowy handel na złotym pozostaje względnie spokojny. EUR/PLN utrzymuje się blisko granicy 4,20. Stabilizacja krajowej waluty nie została zaburzona przez odczyt inflacji za listopad. Był on zgodny z pierwszymi szacunkami GUS (2,5% r/r oraz 0,5% m/m). Niewiele również podniosła się inflacja bazowa (prawdopodobnie do 1,0% r/r), gdyż wzrost cen głównie był kreowany przez ceny żywności.

Ceny żywności oraz napojów wzrosły w listopadzie o 6,0% r/r, czyli najszybciej od ponad 5 lat (sama żywność 6,5% r/r). Paliwa do prywatnych środków transportu podrożały 4,7% r/r (w tym 2,9% m/m). Poza tym jednak nie widać było spektakularnych zmian pozostałych komponentów inflacji, co może służyć neutralnym i gołębim członkom RPP do potwierdzenia poglądów o braku konieczności podwyżek stóp procentowych.

Pozytywnie w kontekście całej gospodarki należy odebrać ponowny wzrost nadwyżki w handlu zagranicznym. Według danych GUS w październiku wynosiła ona ok. 300 mln euro, a w całym roku bieżącym roku sięgnęła 2,16 mld euro. Biorąc pod uwagę względnie silny wzrost popytu konsumpcyjnego oraz odbicie w inwestycjach (na razie niewielkie, ale jednak) to zwiększenie nadwyżki w handlu towarami należy uznać za pozytywną informację. Z kolei najbliższe godziny nie powinny przynieść poważniejszych zmian na PLN, zwłaszcza że rynek prawdopodobnie będzie czekać na wydarzenia z dalszej części tygodnia.

 

11 gru 2017 15:07|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 gru 2017 12:27

Komentarz walutowy z 11.12.2017

8 gru 2017 15:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.12.2017

8 gru 2017 13:06

Komentarz walutowy z 08.12.2017

7 gru 2017 15:26

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.12.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut