Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.08.2016

12 sie 2016 15:34|Marcin Lipka

Słabsze dane z USA zauważalnie przeceniają amerykańską walutę. Inflacja z Polski zbieżna ze wstępnymi szacunkami, ale dane NBP o handlu zagranicznym nie były tak dobre jak przedpołudniowe odczyty GUS.

Już na pierwszy rzut oko publikacja danych z USA wygląda słabo. Sprzedaż detaliczna w relacji m/m pozostała na niezmienionym poziomie przy oczekiwaniach bliskich +0.4%. Odrzucając bardziej zmienne kategorie czyli paliwa i samochody wynik jest ujemny na poziomie minus 0.1% m/m.

Te dane zdecydowanie pogarszają całą ścieżkę sprzedaży detalicznej. Jeszcze miesiąc temu zwracaliśmy uwagę, że jej wartości w relacji rok do roku są w graniach 3% r/r, czyli oznaczają, że popyt konsumpcyjny zauważalnie się buduje. Zresztą również Rezerwa Federalna w ostatnim komunikacie pisała, że „wydatki gospodarstw domowych silnie rośnie”.

Po lipcu odczyt r/r spada z 3.0% do 2.3%, z wyłączeniem samochodów do 2.2%. Od razu także pojawia się pytanie, czy w danych za trzeci kwartał rzeczywiście zobaczymy wyraźne odbicie PKB skoro Amerykanie nie są na tyle optymistyczni by zwiększać konsumpcje?

Pewnym zaskoczeniem może być także niski odczyt inflacji producentów. Z wyłączeniem energii oraz żywności wzrósł on jedynie 0.7% r/r przy konsensusie na poziomie +1.2%. Fakt ten może także zmniejszać prawdopodobieństwo dochodzenia cen konsumentów do celu.

W rezultacie, prócz ostatniego słabego odczytu PKB, pojawiają się kolejne powody, które sugerują Rezerwie Federalnej wstrzymać się z sugestią zacieśnienia monetarnego w tym roku podczas wrześniowego posiedzenia. Dzisiejsze dane również zmniejszają prawdopodobieństwo, że Janet Yellen może być nieco bardziej jastrzębia podczas swojego wystąpienia w Jackson Hole pod koniec sierpnia. Z drugiej strony rosną natomiast szanse, że słabość dolara utrzyma się jeszcze przez kolejne tygodnie.

Złoty względnie stabilny

Po południu mieliśmy finalny odczyty inflacji z GUS za miesiąc lipiec oraz dane o handlu zagranicznym. Wskaźnik cen konsumentów był zgodny ze wstępnymi danymi i wyniósł minus 0.9% r/r. Słabiej niż można było oczekiwać po opublikowanych rano danych o handlu zagranicznym przez GUS (szczegóły w poprzednim komentarzu) wypadła zagraniczna wymiana towarowa w publikacji bilansu płatniczego NBP. Nadwyżka wyniosła nieco ponad 400 milionów euro, co jest raczej dobrym rezultatem, ale na podstawie danych GUS można nawet było oczekiwać nadwyżki w okolicach miliarda euro.

Ogólnie dane jednak są neutralne w kontekście złotego. Nie powinny one być także znacznym zaskoczeniem dla Rady i prawdopodobnie stopy procentowe nie zostaną zmienione w kolejnych miesiącach nawet jeżeli cześć bardziej gołębich członków RPP zacznie taką możliwość sugerować.

 

12 sie 2016 15:34|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 sie 2016 11:28

Komentarz walutowy z 12.08.2016

11 sie 2016 15:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.08.2016

11 sie 2016 11:23

Komentarz walutowy z 11.08.2016

10 sie 2016 17:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.08.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut