Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.09.2014

12 wrz 2014 17:17|Artur Wiszniewski

Porcja niezłych danych ze strefy euro nie zdołała wzmocnić wspólnej waluty. Draghi spotyka się z ministrami finansów strefy euro pierwszy raz po uruchomieniu monetarnych stymulantów. Złoty przeceniony.

Dzisiejsze dane ze strefy euro wypadły stosunkowo nieźle. Zarówno dane o zatrudnieniu i produkcji przemysłowej przekroczyły oczekiwania. Produkcja przemysłowa wzrosła o 1 procent w relacji do poprzedniego miesiąc po spadku o 0.3 procent ostatnim razem. Dane były lepsze niż prognozowany wzrost o 0.6 procent. Produkcja urosła o 2.2 procent w ujęciu rok do roku po wzroście o 0.2 procent miesiąc wcześniej i przy prognozie 1.2 procent.

Natomiast zatrudnienie w strefie euro wzrosło o 0.2 procent w drugim kwartale w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Wzrost zatrudnienia w relacji rok do roku wyniósł 0.4 procent. Ten raport również przekroczył projekcje, które mówiły o wzroście zatrudnienia o 0.1 procent w ujęciu kwartał do kwartału.

Mario Draghi spotyka się z politykami

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi weźmie udział w spotkaniu z europejskimi ministrami finansów w Mediolanie. Będzie to pierwsze oficjalne spotkanie po zastosowaniu przez frankfurcką instytucję bezprecedensowych działań ukierunkowanych na pobudzenie wzrostu oraz odepchnięcie niebezpieczeństwa deflacji.

EBC na wrześniowym posiedzeniu nieoczekiwanie obniżył stopę refinansową i depozytową do odpowiednio 0.05 procent i minus 0.2 procent. Ponadto bank centralny w październiku uruchomi skup papierów zabezpieczonych aktywami oraz zabezpieczonych obligacji za kwotę około 700 mld euro. W dodatku EBC przeprowadzi aukcję TLTRO już 18 września, która ma zapewnić bankom środki na kredytowanie sektora prywatnego.

We wczorajszym wystąpieniu w Mediolanie Mario Draghi podkreślał, że bank centralny nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów europejskiej gospodarki. Dlatego szef EBC naciska na polityków, aby podejmowali reformy ukierunkowane na zwiększenie elastyczności gospodarek oraz pobudzenia inwestycji poprzez zmniejszenia obciążenia podatkowego i redukcji nieproduktywnych wydatków publicznych.

Dzisiejsze spotkanie Draghiego z politykami raczej nie będzie przełomem. Jednak jeżeli z rozmów wyniknie zarys planu zwiększenia wysiłku inwestycyjnego w strefie euro, może to być pozytywny bodziec dla wspólnej waluty.

Dobry wynik sprzedaży

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła zgodnie z prognozami. W sierpniu sprzedaż urosła o 0.6 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca po wzroście o 0.3 procent ostatnim razem (po korekcie z 0 procent). Oczekiwania zakładały wzrost o 0.6 procent. Raport, który nie uwzględnia sprzedaży środków transportu, pokazał wzrost sprzedaży o 0.3 procent po wzroście o 0.3 procent ostatnim razem i przy prognozie 0.3 procent. Był to najlepszy raport o czterech miesięcy.

Zaraz po pokazaniu raportu o sprzedaży dolar stracił do euro. Jednak później amerykańska waluta przystąpiła do odrabiania strat. Ostatnie siedem dni było udane dla dolara, który zmierza do zaliczenia tygodnia w ostatnich dziesięciu miesiącach.

Nadchodzi interesujący tydzień

Najbliższy tydzień będzie wypełniony ważnymi wydarzeniami oraz kluczowymi publikacjami makroekonomicznymi. W kontekście ostatnich spekulacji, że amerykański bank centralny w nadchodzących kwartałach będzie bardziej jastrzębi niż sądzono, niewątpliwie kluczowe znaczenie będzie miało posiedzenie Rezerwy Federalnej 16-17 września. Drugim wydarzenie będzie przydział TLTRO przez EBC, który pokaże czy Mario Draghi zdoła osiągnąć swój cel pobudzenia akcji kredytowej.

Z perspektywy złotego nadchodzący tydzień przyniesie porcję danych, które zapewne przesądzą o kolejnych krokach podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Poznamy raporty o produkcji przemysłowej, zatrudnieniu i bilansie płatniczym. W dodatku zostanie opublikowany protokół po posiedzeniu RPP, który może naświetlić palny władz monetarnych.

Eurostat poinformował dzisiaj, że w drugim kwartale 2014 roku zatrudnienie w Polsce wzrosło o 0.5 procent relacji do poprzednich trzech miesięcy oraz o 1.5 procent w stosunku do poprzedniego roku. Mimo niezłego wyniku dane nie znalazły przełożenia na postawę polskiej waluty.

Złoty kończy tydzień przeceną w relacji do najważniejszych par walutowych. Polska waluta straciła aż 0.8 procent w relacji do dolara. W związku ze stopniowym zmniejszaniem czynników ryzyka dla polskiej waluty złoty powinien stabilizować się na niskim poziomie.


12 wrz 2014 17:17|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 wrz 2014 12:32

Komentarz walutowy z 12.09.2014

11 wrz 2014 16:26

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.09.2014

11 wrz 2014 12:34

Komentarz walutowy z 11.09.2014

10 wrz 2014 17:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.09.2014

Atrakcyjne kursy 27 walut