Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.09.2014

12 wrz 2014 17:17|Artur Wiszniewski

Porcja niezłych danych ze strefy euro nie zdołała wzmocnić wspólnej waluty. Draghi spotyka się z ministrami finansów strefy euro pierwszy raz po uruchomieniu monetarnych stymulantów. Złoty przeceniony.

Dzisiejsze dane ze strefy euro wypadły stosunkowo nieźle. Zarówno dane o zatrudnieniu i produkcji przemysłowej przekroczyły oczekiwania. Produkcja przemysłowa wzrosła o 1 procent w relacji do poprzedniego miesiąc po spadku o 0.3 procent ostatnim razem. Dane były lepsze niż prognozowany wzrost o 0.6 procent. Produkcja urosła o 2.2 procent w ujęciu rok do roku po wzroście o 0.2 procent miesiąc wcześniej i przy prognozie 1.2 procent.

Natomiast zatrudnienie w strefie euro wzrosło o 0.2 procent w drugim kwartale w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Wzrost zatrudnienia w relacji rok do roku wyniósł 0.4 procent. Ten raport również przekroczył projekcje, które mówiły o wzroście zatrudnienia o 0.1 procent w ujęciu kwartał do kwartału.

Mario Draghi spotyka się z politykami

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi weźmie udział w spotkaniu z europejskimi ministrami finansów w Mediolanie. Będzie to pierwsze oficjalne spotkanie po zastosowaniu przez frankfurcką instytucję bezprecedensowych działań ukierunkowanych na pobudzenie wzrostu oraz odepchnięcie niebezpieczeństwa deflacji.

EBC na wrześniowym posiedzeniu nieoczekiwanie obniżył stopę refinansową i depozytową do odpowiednio 0.05 procent i minus 0.2 procent. Ponadto bank centralny w październiku uruchomi skup papierów zabezpieczonych aktywami oraz zabezpieczonych obligacji za kwotę około 700 mld euro. W dodatku EBC przeprowadzi aukcję TLTRO już 18 września, która ma zapewnić bankom środki na kredytowanie sektora prywatnego.

We wczorajszym wystąpieniu w Mediolanie Mario Draghi podkreślał, że bank centralny nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów europejskiej gospodarki. Dlatego szef EBC naciska na polityków, aby podejmowali reformy ukierunkowane na zwiększenie elastyczności gospodarek oraz pobudzenia inwestycji poprzez zmniejszenia obciążenia podatkowego i redukcji nieproduktywnych wydatków publicznych.

Dzisiejsze spotkanie Draghiego z politykami raczej nie będzie przełomem. Jednak jeżeli z rozmów wyniknie zarys planu zwiększenia wysiłku inwestycyjnego w strefie euro, może to być pozytywny bodziec dla wspólnej waluty.

Dobry wynik sprzedaży

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła zgodnie z prognozami. W sierpniu sprzedaż urosła o 0.6 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca po wzroście o 0.3 procent ostatnim razem (po korekcie z 0 procent). Oczekiwania zakładały wzrost o 0.6 procent. Raport, który nie uwzględnia sprzedaży środków transportu, pokazał wzrost sprzedaży o 0.3 procent po wzroście o 0.3 procent ostatnim razem i przy prognozie 0.3 procent. Był to najlepszy raport o czterech miesięcy.

Zaraz po pokazaniu raportu o sprzedaży dolar stracił do euro. Jednak później amerykańska waluta przystąpiła do odrabiania strat. Ostatnie siedem dni było udane dla dolara, który zmierza do zaliczenia tygodnia w ostatnich dziesięciu miesiącach.

Nadchodzi interesujący tydzień

Najbliższy tydzień będzie wypełniony ważnymi wydarzeniami oraz kluczowymi publikacjami makroekonomicznymi. W kontekście ostatnich spekulacji, że amerykański bank centralny w nadchodzących kwartałach będzie bardziej jastrzębi niż sądzono, niewątpliwie kluczowe znaczenie będzie miało posiedzenie Rezerwy Federalnej 16-17 września. Drugim wydarzenie będzie przydział TLTRO przez EBC, który pokaże czy Mario Draghi zdoła osiągnąć swój cel pobudzenia akcji kredytowej.

Z perspektywy złotego nadchodzący tydzień przyniesie porcję danych, które zapewne przesądzą o kolejnych krokach podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Poznamy raporty o produkcji przemysłowej, zatrudnieniu i bilansie płatniczym. W dodatku zostanie opublikowany protokół po posiedzeniu RPP, który może naświetlić palny władz monetarnych.

Eurostat poinformował dzisiaj, że w drugim kwartale 2014 roku zatrudnienie w Polsce wzrosło o 0.5 procent relacji do poprzednich trzech miesięcy oraz o 1.5 procent w stosunku do poprzedniego roku. Mimo niezłego wyniku dane nie znalazły przełożenia na postawę polskiej waluty.

Złoty kończy tydzień przeceną w relacji do najważniejszych par walutowych. Polska waluta straciła aż 0.8 procent w relacji do dolara. W związku ze stopniowym zmniejszaniem czynników ryzyka dla polskiej waluty złoty powinien stabilizować się na niskim poziomie.


12 wrz 2014 17:17|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 wrz 2014 12:32

Komentarz walutowy z 12.09.2014

11 wrz 2014 16:26

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.09.2014

11 wrz 2014 12:34

Komentarz walutowy z 11.09.2014

10 wrz 2014 17:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.09.2014

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację