Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2016

13 lip 2016 16:56|Marcin Lipka

ITV donosi, że Philip Hammond ma zostać nowym brytyjskim ministrem finansów. Miesięczne szacunki EIA oraz IEA dotyczące ropy naftowej. Kaplan o dolarze. Złoty pozostaje powyżej granicy 4.40 za euro i w okolicach 4.04 za franka.

Mimo że rynek funta głównie czeka na jutrzejsze posiedzenie Banku Anglii, to jednak ważną informacją dla brytyjskiej waluty powinny być informacje o składzie nowego rządu. Po południu Bloomberg cytował nieoficjalne doniesienia ITV, że ministrem finansów zostanie Philip Hammond.

To może być dobra informacja dla szterlinga. Do tej pory Hammond odpowiadał za politykę zagraniczną, a dodatkowo był zwolennikiem pozostania Wielkiej Brytanii w Unii. Dzisiejszy „Financial Times” pisał, że jest on zwolennikiem utrzymania wydatków w ryzach, a jednocześnie reprezentuje wolnorynkowe podejście. „FT” jednak dodawał także, że „stoi to w sprzeczności z planami Theresy May, która miała zakończyć politykę oszczędności”.

Ogólnie im więcej pojawi się w nowym rządzie pragmatycznych członków, tym większa szansa, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będzie przeprowadzone w sposób uporządkowany, a negocjacje będą nastawione na utrzymanie dostępu do wspólnego rynku. Fakt ten powinien ograniczać presję na funta, nawet gdyby Bank Anglii zdecydował się na bardziej zdecydowane od oczekiwań działania.

Rynek ropy według EIA oraz IEA

Niedawno dość szeroko omawialiśmy sytuację na rynku ropy naftowej oraz jej produktów. Zwracaliśmy uwagę na dość duże zapasy benzyn w Stanach Zjednoczonych i rewizję w dół szacunków popytu. W ostatnich godzinach natomiast napłynęły na rynek raporty dwóch głównych ośrodków analitycznych, badających rynek surowców energetycznych.

Z raportu EIA (Amerykańska Agencja ds. Informacji o Energii) warto zauważyć, że cały czas oczekuje ona utrzymania nadpodaży ropy naftowej do drugiego kwartału 2017 roku. Później rynek zacznie korzystać z zapasów, które jednak na tę chwilę są rekordowo wysokie, co powinno powstrzymywać wyraźną aprecjację cen. Według EIA średnia kwartalna cena Brent ma przekroczyć granice 50 USD dopiero w trzecim kwartale 2017.

Natomiast doniesienia IEA (Międzynarodowa Agencja Energetyczna) są nieco bardziej pozytywne dla rynku ropy naftowej. Choć Agencja zwraca uwagę na ostatni spadek ropy naftowej, spowodowany „rosnącymi niepokojami o globalną gospodarkę i silniejszym dolarem”, to jednak presja spadkowa „była ograniczona przez dalszy spadek produkcji w USA i zapasów”.

W krótkim terminie natomiast najważniejsze dla rynku ropy będą cotygodniowe dane EIA. Jeżeli będą pokazywać one wolniejszy popyt na paliwa, a także utrzymanie się rekordowo wysokich zapasów, to wtedy ropa będzie bardziej podatna na spadki. Wydaje się jednak, że dopiero zauważalne zejście poniżej 45 USD za baryłkę może wpływać negatywnie na sentyment globalny i tym samym na waluty rynków wschodzących oraz tych eksportujących surowce energetyczne.

Kaplan o dolarze. Złoty bez zmian

Po południu mieliśmy wystąpienie kolejnego przedstawiciela Rezerwy Federalnej. Tym razem był to Robert Kaplan. Poza względnie dobrą oceną amerykańskiej gospodarki powiedział on, że globalni uczestnicy rynku „chcą mieć dolara, chcą mieć aktywa wolne od ryzyka”, co powoduje, że dolar jest silniejszy niż gdyby tego trendu nie było.

Kaplan również stwierdził, że amerykańskie władze monetarne są „bardzo wrażliwe” na skutki rosnącej siły dolara. Można to uznać za negatywny sygnał dla dolara lub próbę odwrócenia przepływu kapitału do amerykańskiej waluty. Złoty natomiast pozostaje dość stabilny po południu i scenariuszem bazowym jest pozostawanie EUR/PLN powyżej granicy 4.40.


13 lip 2016 16:56|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lip 2016 13:37

Komentarz walutowy z 13.07.2016

12 lip 2016 16:58

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.07.2016

12 lip 2016 13:24

Komentarz walutowy z 12.07.2016

11 lip 2016 17:27

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.07.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut