Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.08.2015

17 sie 2015 17:16|Artur Wiszniewski

Dolar coraz bardziej wrażliwy na dane. Spora zmienność EUR/USD po publikacji kiepskiego indeksu koniunktury w regionie nowojorskim. Złoty skorzystał ze słabości dolara oraz pomyślnych informacji dotyczących Grecji.

Minutes po lipcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zostaną pokazane w najbliższą środę. Publikacja powinna dostarczyć więcej wskazówek przed wrześniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej, podczas którego amerykański bank centralny może zdecydować o podniesieniu stóp procentowych. Wydaje się, że można oczekiwać dość łagodnego nastawienia Fed, mimo zadowalającej sytuacji gospodarczej.

Rezerwa Federalna przedstawi decyzję co do stóp procentowych 17 września. To oznacza, że został dokładnie miesiąc do posiedzenia banku centralnego, które może przynieść pierwszą od blisko dziesięciu lat podwyżkę kosztu kredytu. W miarę zbliżania się tego terminu dolar będzie stawał się coraz bardziej wrażliwy na dane z gospodarki, zwłaszcza jeżeli raporty będą odbiegać od prognoz.

Indeks New York Empire State całkowicie rozminął się z prognozami. Wskaźnik zanurkował do minus 14.9 punktów wobec plus 3.9 punktów przed miesiącem. Wynik poniżej zera oznacza zmniejszenie aktywności. Prognozy mówiły o wyniku około 5 punktów. To oznacza, że aktywność sektora przemysłowego w regionie nowojorskim spadła do najniższego poziomu od 2009 roku.

Po publikacji dolara w pierwszej chwili osłabił się dość wyraźnie. Później jednak amerykańska waluta odrobiła straty. Składowe dzisiejszego raportu były dość słabe, lecz indeks przyszłych warunków zanotował wyraźny wzrost. To może sugerować, że obecne pogorszenie sytuacji ma przejściowy charakter.

Ropa coraz niżej

Cena ropy naftowej spadła do najniższego poziomu od niemal sześciu lat. Przecena surowca nasiliła się pod wpływem komentarza przedstawiciela OPEC, który powiedział, że wydobycie może wzrosnąć do 33 milionów baryłek dziennie po zdjęciu sankcji z Iranu. Drugim czynnikiem popychającym ropę na nowe minima była informacja o wzroście liczby odwiertów w Stanach Zjednoczonych.

Ropa naftowa została przeceniona o 30 procent od tegorocznego szczytu w czerwcu. Taka sytuacja bardzo negatywnie wpływa na gospodarki eksportujące ten surowiec.

Dzisiaj rosyjski rubel zanotował najniższy poziom od połowy lutego wobec dolara. Kurs USD/RUB wzrósł chwilowo do ponad 65.7 dolara. Sytuacja na rynku ropy naftowej oraz sankcje z powodu ukraińskiego kryzysu mocno zaszkodziły rosyjskiej gospodarce. PKB w drugim kwartale spadł o 4.6 procent w ujęciu rok do roku, co było najgorszym wynikiem od 2009 roku. Dzisiaj pojawiły się natomiast informacje, że Kreml planuje redukcje zatrudnienia w administracji z powodu trudności gospodarczych.

Złoty wzmocniony

Poniedziałkowa sesja była udana dla złotego. Polska waluta umocniła się wobec wszystkich najważniejszych par. Kurs EUR'/PLN spadł blisko 4.16 złotego. Natomiast dolar był bardzo zmienny podczas dzisiejszego dnia, krążąc pomiędzy 3.74-3.78 złotego.

Coraz bliżej jest uruchomienie programu pomocowego dla Grecji. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pomocy przez Eurogrupę pozostaje jeszcze zgoda krajowych parlamentów. Obecnie szansa na niekorzystny scenariusz jest minimalna. Zamknięcie greckiego kryzysu będzie oddziaływać na złotego jedynie w krótkim terminie. W dłuższej perspektywie kluczowe znaczenie będzie miała polityka Fed. Jeżeli protokół FOMC wskaże, że amerykański bank centralny zdecyduje się na zacieśnienie polityki pieniężnej we wrześniu, to polska waluta zostanie osłabiona.


17 sie 2015 17:16|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 sie 2015 13:33

Komentarz walutowy z 17.08.2015

14 sie 2015 17:20

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.08.2015

14 sie 2015 13:16

Komentarz walutowy z 14.08.2015

13 sie 2015 17:15

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.08.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut