Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.08.2015

18 sie 2015 17:18|Artur Wiszniewski

Niespodziewany wzrost inflacji wzmocnił funta. Dolar zyskuje przed publikacją minutes Rezerwy Federalnej. Złoty dość stabilny po publikacji zadowalających raportów dotyczących rynku pracy.

Inflacja w Wielkiej Brytanii wypadła zdecydowanie powyżej oczekiwań. W lipcu wzrosła o 0.1 procent w ujęciu rok do roku. Wynik był wyższy niż zerowa dynamika oczekiwana przez analityków. Przed miesiącem inflacja zanotowała zerowy wzrost. Większe znaczenie miał jednak raport na temat inflacji bazowej. Wskaźnik, który nie bierze pod uwagę zmiennych cen energii oraz żywności, wzrósł o 1.2 procent w relacji rocznej. To wynik zdecydowanie wyższy niż prognoza na poziomie 0.9 procent.

Obecnie inflacja pozostaje bardzo daleko od celu Banku Anglii, który wynosi 2 procent. Taka sytuacja ma utrzymać się w krótkim terminie. Rekordowo niskie ceny surowców (ropa naftowej spadła najniżej od 2009 roku) oraz silny funt to czynniki tłumiące inflację. Natomiast prezes Mark Carne oczekuje przyspieszenie inflacji w dłuższej perspektywie, co oznacza, że moment podwyżek stóp procentowych się zbliża.

Niemniej na podwyżki kosztu kredytu będzie trzeba poczekać do czasu, aż tempo wzrostu cen wyraźnie wzrośnie. Pomocne może być utrzymanie dobrej sytuacji na rynku pracy oraz stabilny wzrost wynagrodzeń. Niezależnie od tego faktu dzisiejsze dane zostały przyjęte jako czynnik przybliżający podwyżki kosztu kredytu. Stąd obserwowane dzisiaj umocnienie funta wobec dolara oraz innych najważniejszych par. Kurs GBP/USD wzrósł chwilowo do najwyższego poziomu od końca czerwca.

Najlepiej od ośmiu lat

Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości pozytywnie zaskoczyły. Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych wzrosła do 1.21 mln. Był to najlepszy rezultat od prawie ośmiu lat. W październiku 2007 roku liczba nowych budów wyniosła 1.2 mln. Rezultat był lepszy od prognoz oraz w górę zrewidowano dane za poprzedni miesiąc. Natomiast trochę słabiej niż oczekiwania wypadły dane o pozwoleniach na budowę domów.

Po publikacji dzisiejszego raport z rynku nieruchomości dolar zyskał na wartości. Jutro zostanie pokazany protokół lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Jeżeli publikacja będzie wspierać scenariusz zacieśnienia polityki pieniężnej, to amerykańska waluta może powiększyć zyski.

W środę Bundestag zagłosuje w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Grecji. Chociaż liczba przeciwników pakietu pomocowego dla Aten w CDU (partia kanclerz Angeli Merkel) jest dość duża, to jednak szansa na negatywne rozstrzygnięcie jest minimalna. Mimo że grecki kryzys stracił na znaczeniu, euro nie wykorzystuje tego faktu. Wspólna waluta od końca poprzedniego tygodnia wyraźnie traci na wartości.

W czwartek Grecja powinna bez większych przeszkód uregulować zobowiązania wobec Europejskiego Banku Centralnego. Po tym terminie premier Alexis Tsipras ma poprosić parlament o wotum zaufania. W obecnej sytuacji oznacza to scenariusz wcześniejszych wyborów. Partie opozycyjne nie zamierzają popierać obecnego gabinetu, a wewnątrz Syrizy urosła spora opozycja wobec szefa rządu. Ten czynnik może w pewnym stopniu destabilizować rynki, jeżeli do głosu dojdą skrajne partie.

Osłabiony złoty

Dzisiejsze dane z rynku pracy były zadowalające. Zatrudnienie urosło o 0.9 procent rok do roku. To wynik zgodny z prognozami. Z kolei wynagrodzenia zwiększyły się o 3.3 procent przy prognozie 3.2 procent. Większe znaczenie będą miały jutrzejsze raporty dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej.

Złoty w drugiej części sesji osłabił się. Wyraźne umocnienie dolara oznacza wzrost szansy na podwyżki stóp procentowych przez Fed. Ten czynnik działa na niekorzyść złotego oraz innych walut zaliczanych do zestawienia rynków wschodzących. W dodatku członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Osiatyński powiedział dla agencji Reuters, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Polska waluta obecnie pozostaje pod wpływem szerokiego rynku. Dlatego, nawet jeżeli jutrzejsze dane będą stosunkowo dobre, to przestrzeń do umocnienia złotego będzie uzależniona od wydźwięku minutes z Rezerwy Federalnej. Jeżeli Fed będzie skłonny do wrześniowej podwyżki, to złoty znajdzie się pod presją spadkową.


18 sie 2015 17:18|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 sie 2015 13:03

Komentarz walutowy z 18.08.2015

17 sie 2015 17:16

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.08.2015

17 sie 2015 13:33

Komentarz walutowy z 17.08.2015

14 sie 2015 17:20

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.08.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut