Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.11.2016

18 lis 2016 15:29|Bartosz Grejner

Inflacja PPI w Niemczech powyżej oczekiwań - w październiku notuje najwyższy miesięczny wzrost od 3 lat. Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w Polsce nieco zawodzi, polska waluta nadal słaba.

Inflacja PPI na najwyższym poziomie od połowy 2013 r.

Inflacja PPI w gospodarce Niemiec, mierząca poziom inflacji dóbr sprzedawanych przez producentów, od lipca 2013 r. znajduje się na ujemnym poziomie (w ujęciu rocznym). W marcu i kwietniu br. osiągnęła swoje lokalne minima wynoszące -3,1% r/r. Od tego czasu stopniowo wzrasta zbliżając się do 0. Destatis podał dzisiaj, że inflacja PPI w październiku wyniosła -0,4%, wobec oczekiwań na poziomie -0,9% i wrześniowego odczytu -1,4%.

Okazał się to być najwyższym poziomem od lipca 2013 r., kiedy po raz ostatni odnotowany został wzrost inflacji PPI. W ujęciu miesięcznym stanowiło to wzrost o 0,7%, który z kolei był najwyższym od stycznia 2013 r. Do tego wzrostu najbardziej przyczyniło się zwiększenie cen sprzedanych dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku o 1,2% r/r. Wyższe w październiku były także ceny sprzedanych trwałych dóbr konsumpcyjnych (o 1,1%) oraz dóbr kapitałowych (o, 0,6%).

Dla kontrastu najbardziej uległy zmniejszeniu ceny energii (o 2,2% r/r), co było zbieżne z niższymi cenami ropy w porównaniu do tego samego okresu z zeszłego roku. Wyłączając ceny energii z ogólnego indeksu PPI, wzrósł on o 0,3% r/r oraz 0,1% m/m.

Złoty dalej pod presją podażową

Od połowy tego roku obserwujemy w gospodarce coraz mniejszy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Z poziomu 5,3% w czerwcu wzrost ten spadł do 3,9% we wrześniu w ujęciu rocznym. Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w październiku wzrost ten wyniósł 3,6%, wobec konsensusu na poziomie 4,3%. To zarazem najniższe tempo wzrostu od marca br. Poznaliśmy dzisiaj również dane GUS odnośnie październikowego wzrostu zatrudnienia, który okazał się zgodny z prognozami i wyniósł 3,1% r/r, wobec 3,2% miesiąc wcześniej.

Dane te jednak miały dosyć ograniczony wpływ na notowania złotego, którego notowania są zależne w przeważającej mierze od globalnego sentymentu oraz słabszego tempa wzrostu PKB w III kwartale. Wczorajsze umocnienie się dolara (za sprawą komentarzy szefowej Rezerwy Federalnej) spowodowało również znaczne osłabienie złotego w relacji do dolara. Za amerykańską walutę płaciliśmy najwięcej od 14 lat (4,20 zł).

W poniedziałek na rynku

Główny Urząd Statystyczny opublikuje w poniedziałek o 14.00 październikowe dane dotyczące produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz sprzedaży detalicznej. Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu o 3,2% r/r okazał się nieco poniżej oczekiwań na poziomie 3,5% i zdecydowanie poniżej sierpniowego wzrostu o 7,5% (który swoją drogą był najwyższy od listopada 2015 r.).

Mediana oczekiwań rynkowych zakłada wzrost w październiku na poziomie zaledwie 1,1%. Istotne będą również dane z sektora budownictwa, gdzie notujemy od dłuższego czasu spadek. We wrześniu wyniósł on 15,3%, natomiast w październiku oczekuje się nieco większego spadku o 15,8%. Polska waluta obecnie znajduje się pod znaczną presją podaży, dlatego gorszy od oczekiwań mógłby stosunkowo istotnie dalej osłabiać złotego.

W sierpniu br. wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce (w ujęciu rocznym) wyniósł 5,6% i był najwyższy od marca 2014 r. We wrześniu wzrost ten był na nieco niższym poziomie, gdyż wyniósł 4,8% (oczekiwano 6,1%). Konsensus rynkowy zakłada, że trend osłabienia tempa wzrostu sprzedaży detalicznej był również kontynuowany w październiku - oczekuje się, że wyniesie 4,1%.

Dane o sprzedaży detalicznej są o tyle istotne, że odzwierciedlają wydatki konsumentów, które z kolei stanowią o istotnej części polskiego PKB. Ostatnie dane GUS dotyczące wzrostu PKB w III kwartale zawiodły inwestorów - wyniósł on 2,5% wobec oczekiwań na poziomie 2,9%, które i tak były kilkakrotnie rewidowane w dół. Słabsze dane o sprzedaży detalicznej w pierwszy miesiącu IV kwartału mogłyby negatywnie odbić się na tempie wzrostu, co również spowodowałoby osłabienie polskiej waluty.

Inflacja PPI (producentów) była we wrześniu pierwszy raz na dodatnim poziomie (rok-do-roku) od października 2012 r. Po wrześniowym wzroście o 0,2% r/r, oczekiwania co do październikowego odczytu są na poziomie 0,4%. Dodatni odczyt mógłby potwierdzić istniejący trend wzrostu inflacji zarówno PPI jak i CPI (konsumenckiej) z powrotem do dodatnich poziomów. To generalnie pozytywne dla złotego, chociaż do celu inflacyjnego wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej wynoszącego 2,5% jeszcze daleko. Z ostatniego komunikatu RPP wynika, że Rada obecnie nie planuje podnosić stóp procentowych przed 2018 r.

 

18 lis 2016 15:29|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 lis 2016 13:13

Komentarz walutowy z 18.11.2016

17 lis 2016 16:19

Popołudniowy komentarz wideo z 17.11.2016

17 lis 2016 16:13

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.11.2016

17 lis 2016 13:26

Komentarz walutowy z 17.11.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut