Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.09.2017

22 wrz 2017 15:07|Marcin Lipka

EUR/USD wraca poniżej granicy 1.20. Seria komentarzy z EBC bez wpływu na euro. Williams z Fedu o docelowym poziomie stóp procentowych oraz grudniowej decyzji. Złoty pozostaje względnie silny EUR/PLN nadal blisko poziomu 4.27. Frank coraz bliżej poziomów sprzed „czarnego czwartku”.

Dziś zostały opublikowane aż trzy wystąpienia członków EBC. Nie wpłynęły one jednak w zauważalnym stopniu na wycenę wspólnej walut. Mario Draghi zwracał uwagę na wyzwania związane z rynkiem pracy dla osób młodych, a Benoit Coeure na kwestie dotyczące powiązania kursu lokalnej walut z euro w krajach chcących przystąpić do unii monetarnej.

Teoretycznie pozytywne w kontekście euro mogło być wystąpienie Vitora Constancio, w którym pojawiała się wzmianka o mniejszym niż wynika to z historycznych zależności wpływie wzmacniającej się waluty na inflację. Podobne wnioski jednak były już przedstawiane niedawno i wpływ również tych sugestii nie był wyraźny.

Z kolei pierwszym przedstawicielem Rezerwy Federalnej, który zabrał głos na temat polityki pieniężnej po środowym posiedzeniu FOMC był John Williams. Przewodniczący regionalnego oddziału Fedu z San Francisco stwierdził podczas wizyty w Szwajcarii, że „nowy normalny” poziom stóp procentowych dla Stanów Zjednoczonych wynosi 2.5%. To nieco mniej niż wynikało z projekcji makroekonomicznych Fedu, ale Williams jednocześnie dodał, że w tym roku możemy mieć jeszcze jedną podwyżkę.

Z ciekawszych informacji, które pojawiły się po południu warto zwrócić uwagę na wystąpienie Janet Yellen zaplanowane na 26 września. Ma ono dotyczyć inflacji oraz polityki monetarnej. Mimo, że szefowa Fedu w nadchodzący wtorek raczej nie powinna zaskoczyć rynku to jednak tradycyjnie podczas takich wydarzeń inwestorzy reagują na „nagłówkowe informacje” i większe ruchy są prawdopodobne.

Stabilizacja na złotym

Krajowa waluta utrzymuje poziomy zdobyte w ostatnich godzinach. EUR/PLN nawet próbował się wybić poniżej granicy 4.2700. Choć ten ruch na razie się nie udał, ale widać, że złoty po wczorajszych komentarzach Eugeniusza Gatnara dla Reutersa o możliwej podwyżce stóp procentowych jest w zdecydowanie lepszej kondycji niż na początku czwartkowej sesji.

Niska globalna wycena franka i względnie dobra forma złotego powoduje natomiast, że CHF/PLN jest o grosz od osiągnięcia najniższych poziomów od drugiej połowy stycznia 2015 r. Brakuje także jedynie 15 groszy by szwajcarska waluta w relacji do polskiej była wyceniona na poziomie sprzed „czarnego czwartku” kiedy uwolnienie kursu EUR/CHF przez SNB spowodowało ekstremalny wzrost wartości helweckiej waluty. Biorąc pod uwagę obecne trendy na rynku oraz sytuację fundamentalną Szwajcarii oraz strefy euro istnieje prawdopodobieństwo, że ten poziom może zostać niedługo osiągnięty.

 

22 wrz 2017 15:07|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 wrz 2017 12:43

Komentarz walutowy z 22.09.2017

21 wrz 2017 15:11

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.09.2017

21 wrz 2017 12:20

Komentarz walutowy z 21.09.2017

20 wrz 2017 15:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.09.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut