Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.10.2015

23 paź 2015 17:04|Artur Wiszniewski

Poprawa koniunktury w krajach strefy euro nie zdołała zatrzymać spadku wspólnej waluty. Ludowy Bank Chin ponownie tnie stopy procentowe. Złoty niewrażliwy na spadek bezrobocia do najniższego poziomu od siedmiu lat.

Październik przyniósł silniejszą od oczekiwań poprawę koniunktury w krajach europejskich. Lepsze nastroje zostały pokazane zwłaszcza przez indeksy PMI dla sektora usługowego. Natomiast w przypadku sektora wytwórczego można mówić o stabilizacji. Po serii kiepskich danych z Niemiec tamtejszy przemysł zanotował kolejny słabszy miesiąc (indeks PMI był gorszy od oczekiwań).

Kolejną rysą na ogólnym obrazie pozostaje fakt, że firmy kolejny miesiąc z rzędu obniżają ceny. To problem dla Europejskiego Banku Centralnego, który wciąż nie potrafi wypełnić swojego celu inflacyjnego na poziomie blisko 2 procent. Tymczasem we wrześniu dynamika cen powróciła do negatywnego poziomu.

W rezultacie, chociaż dane dotyczące strefy euro były dość dobre, wspólna waluta nie zdołała zatrzymać spadków. W czwartek prezes EBC Mario Draghi powiedział, że władze monetarne w grudniu dokonają analizy programu skupu aktywów w kontekście nowych prognoz makroekonomicznych. Należy to rozumieć jako zapowiedź zwiększenia skali stymulacji monetarnej.

Z kolei dolar umocnił się wczoraj po publikacji solidnych danych z rynku pracy. Dodatkowym pozytywnym impulsem dla amerykańskiej waluty był raport o PMI dla amerykańskiego przemysłu. Indeks wzrósł do 54 z 53.1 miesiąc wcześniej. W takich okolicznościach para EUR/USD spadła poniżej 1.1040 dolara. To najniższy poziom od 19 sierpnia.

Chiny tną stopy

Ludowy Bank Chin (PBOC) obniżył dzisiaj stopy procentowe. Stopa pożyczkowa spadła do 4.35 procent z 4.6 procent do tej pory. Stopa rezerw obowiązkowych została obniżona o 50 punktów bazowych. Była to szósta obniżka kosztu kredytu w Państwie Środka od końca poprzedniego roku.

Decyzja pokazała determinację Pekinu w dążeniu do wypełnienia celu wzrostu PKB w 2015 roku, który wynosi 7 procent. Tymczasem w trzecim kwartale gospodarka rozwijała się w tempie 6.9 procent. Wynik był lepszy niż prognoza na poziomie 6.8 procent. W dodatku dane pokazały przesunięcie ciężaru wzrostu z przemysłu na sektor usługowy, co jest modelem oczekiwanym przez chińskie władze.

Decyzja o obniżeniu stóp procentowych przez PBOC została bardzo dobrze przyjęta przez giełdy. Rynki w Europie (zwłaszcza w Niemczech) oraz w Stanach Zjednoczonych powiększyły zyski. Ten impuls scementował dobre nastroje, jakie zostały wywołane przez gołębi EBC.

Stopa bezrobocia zaskakuje

GUS podał optymistyczne dane dotyczące stopy bezrobocia. Odsetek ludzi pozostających bez pracy spadł do 9.7 procent. To wynik lepszy niż oczekiwania analityków oraz szacunek ministerstwa pracy, które wskazywały na spadek bezrobocia do 9.9 procent. Ostatnim razem stopa bezrobocia był równie niska w grudniu 2008 roku.

W ostatnich kilku tygodniach tylko dane dotyczące rynku pracy można uznać za jednoznacznie pozytywne. W przypadku innych raportów mamy do czynienia z wyraźnym pogorszeniem sytuacji. Taka ocena dotyczy zwłaszcza sprzedaży detalicznej.

Poprawa kondycji rynku pracy nie zdołała pomóc złotemu. Polska waluta ugina się pod presją ryzyka politycznego. Dodatkowym balastem jest nadchodzące zacieśnienie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Natomiast złoty w niewielkim stopniu skorzystał z silnego apetytu na ryzyko wynikającego z decyzji EBC oraz obniżki stóp przez PBOC.

Najlepszym rozwiązaniem dla złotego będzie scenariusz szybkiego sformowania rządu. To pozwoli wygasić wpływ ryzyka politycznego na kurs polskiej waluty, co może dać odreagowanie około 1-1.5 procent. Przeciągające się negocjacje koalicyjne będą natomiast negatywnym rozwiązaniem, prowadzącym do dalszej przeceny złotego.


23 paź 2015 17:04|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 paź 2015 13:49

Komentarz walutowy z 23.10.2015

22 paź 2015 17:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.10.2015

22 paź 2015 13:17

Komentarz walutowy z 22.10.2015

21 paź 2015 17:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.10.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut