Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.12.2015

23 gru 2015 16:23|Marcin Lipka

Dobre nastroje wróciły na szeroki rynek. Nieoczekiwany spadek stopy bezrobocia potwierdza silne ożywienie na rynku pracy. Złoty ciągle w bardzo dobrej formie.

Pokazane dzisiaj dane ze Stanów Zjednoczonych miały neutralny wpływ na zachowanie rynków finansowych. To oznacza, że tendencje widoczne od poranka były kontynuowane także w drugiej części sesji. Dzisiaj przeważały wzrosty na większości europejskich giełda oraz wyraźnie do góry szły amerykańskie kontrakty.

Dane dotyczące dochodów oraz wydatków amerykańskich gospodarstw domowych pokazały, że korzystne tendencje są kontynuowane. Dochody wzrosły o 0.3 proc., czyli trochę mocniej niż 0.2 proc. prognozowane. Wydatki urosły o 0.3 proc., co było wynikiem zgodnym z prognozami. Również inflacja bazowa PCE nie zaskoczyła. Najważniejszy wskaźnik cen dla Rezerwy Federalnej wzrósł o 0.1 proc. wobec zerowej dynamiki poprzednim razem. W ujęciu rok do roku inflacja bazowa PCE wyniosła 1.3 proc.

Mniejszy entuzjazm wywołały dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku. Raport pokazał pierwszy od trzech miesięcy spadek zamówień bazowych. Spadek wyniósł 0.4 proc. w relacji miesiąc do miesiąca. Zamówienia po wyłączeniu środków transportu spadły o 0.1 proc., a zamówienia ogółem pozostały bez zmian na poziomie sprzed miesiąca.

Po publikacji danych dolar nieznacznie zyskał na wartości. Spadek pary EUR/USD w większym stopniu był jednak spowodowany pozytywnym sentymentem na szerokim rynku.

Złoty ciągle w formie

Polska nie korzystała z nadmiernego napływu kapitału, dlatego nie musi oczekiwać odpływu inwestorów – powiedział prezes NBP Marek Belka w wywiadzie dla The Central European Financial Observer (http://www.financialobserver.eu/poland/poland-is-a-matured-and-affluent-european-economy/). Szef banku centralnego uważa, że działania podjęte przez EBC będą łagodzić ewentualne napięcia wynikające z zaostrzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

W odniesieniu do stóp procentowych Marek Belka uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest kontynuowanie obecnej polityki. Szef NBP uważa obecny poziom stóp procentowych za bliski optymalnemu. Komentarze nie miały istotnego znaczenia dla zachowania złotego.

Dane pokazane przez GUS potwierdziły przekonanie co do silnego ożywienia na rynku pracy. Stopa bezrobocia w listopadzie był niższa niż prognoza. Pozostała na poziomie 9.6 proc. wobec spodziewanego wzrostu do 9.7 proc. Dzisiejszy raport to kolejny w listopadowej serii, który wypadł lepiej od rynkowego konsensusu. Wcześniej pozytywne zaskoczenie przyniosły dane dotyczące produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznego oraz dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach.

W kontekście najświeższych raportów można spodziewać się, że cały czwarty kwartał będzie udany dla polskiej gospodarki. Już wyniki w trzecim kwartale były powyżej prognoz. Teraz można oczekiwać dalszego przyspieszenia. Wsparciem dla gospodarki jest eksport do krajów rozwiniętych, który rośnie w tempie blisko 10 proc.

Porcja bardzo dobrych raportów z gospodarki oraz rządowy plan utrzymania deficytu budżetowego na poziomie 2.8 proc. to czynniki, które pozwoliły złotemu na odrobienie znacznej części strat poniesionych na fali ryzyka politycznego. Złoty pozostaje stosunkowo mocny pomimo ostrzegawczego tonu zaprezentowanego przez agencję Fitch Ratings (więcej o tej kwestii w poprzednim komentarzu). Chociaż dalsze umocnienie złotego jest możliwe, to rośnie prawdopodobieństwo korekty ostatnich silnych wzrostów.


23 gru 2015 16:23|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 gru 2015 12:56

Komentarz walutowy z 23.12.2015

22 gru 2015 16:43

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.12.2015

22 gru 2015 13:19

Komentarz walutowy z 22.12.2015

21 gru 2015 18:05

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.12.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut