Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.02.2015

24 lut 2015 17:13|Artur Wiszniewski

Propozycje Grecji zostały przyjęte przez Komisję Europejską. Funt wzmocniony po jastrzębich komentarzach Banku Anglii. Wystąpienie Janet Yellen tylko chwilowo zwiększyło zmienność na rynkach. Złoty wykorzystuje powiew rynkowego optymizmu do powiększenia zysków.

Propozycja zestawu reform zaproponowana przez Grecję została przyjęta przez kraje Eurogrupy (więcej o propozycjach Syrizy w porannym komentarzu). To na razie kończy festiwal spekulacji dotyczących możliwości rozpadu strefy euro ze względu na bankructwo Aten.

Rząd Syrizy otrzyma środki z programu pomocowego, które zapewnią normalne funkcjonowanie administracji przez dodatkowe cztery miesiące. W zamian kraj zobowiązał się do realizacji programu prywatyzacji, poprawy efektywności systemu emerytalnego oraz systemu podatkowego.

Teraz Grecję czeka kolejne wyzwanie – wynegocjowanie umowy zapewniającej środki na funkcjonowanie rządu po wygaśnięciu ustalonego właśnie czteromiesięcznego finansowania. Można się spodziewać, że w połowie roku sytuacja będzie podobna do tej widzianej w ostatnich tygodniach, jest to jednak odległa perspektywa.

Pomyślne rozstrzygnięcie dotyczące Grecji nie zdołało wpłynąć istotnie na zachowanie pary EUR/USD. Dzisiaj kluczowe znaczenie miało wystąpienie Janet Yellen przed Kongresem, które miało rzucić trochę światła na zamierzenia Rezerwy Federalnej.

Dane z amerykańskiego rynku mieszkaniowego pokazały silne ożywienie. W grudniu ceny mierzone przez indeks S&P / Case-Shiller wzrosły o 4.5 procent wobec poprzedniego roku. To wynik powyżej oczekiwań. Dane zestawione z silnym rynkiem pracy dostarczają Rezerwie Federalnej argumenty za podniesieniem stóp procentowych w połowie 2015 roku. Nie znalazło to jednak przełożenia na umocnienie dolara.

Janet Yellen nie zaskoczyła podczas swojego wystąpienia przed Kongresem. Prezes Fed powiedziała, że stopy zostaną podniesione, kiedy władze monetarne będą przekonane co do wypełnienia celu inflacyjnego – Fed nie jest jednak przywiązany do terminarza, lecz obserwuje sytuację gospodarczą.

Przed decyzją o zacieśnieniu polityki z komunikatu Fed zniknie sformułowanie o „cierpliwości”, oznaczające brak zmian kosztu kredytu przez „kilka” posiedzeń. Później szefowa Fed skupiła się na odpowiadaniu na pytania dotyczące regulacji oraz audytu w Fed.

Para EUR/USD bezpośrednio po publikacji treści przemówienia Janet Yellen wyraźnie spadła, aby później powrócić do wzrostów. Wystąpienie prezes Fed nie zmienia zasadniczych oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych w połowie 2015 roku.

BOE nie patrzy na inflację

Funt podtrzymuje udaną passę. Brytyjska waluta osiągnęła nowy siedmioletni szczyt wobec euro oraz pozostała najwyżej od początku stycznia w relacji do dolara.

Prezes Banku Anglii Mark Carney widzi wyjątkowo niską inflację jako zjawisko przejściowe, wynikające z niskich cen ropy naftowej, energii oraz żywności. BOE oczekuje dalszego spadku inflacji, nawet poniżej zera. Takie spojrzenie szef BOE zaprezentował podczas przesłuchania przed parlamentem.

Tempo wzrostu cen ma jednak nabrać rozpędu na początku 2016 roku, kiedy wpływ niskich cen surowców zostanie osłabione. Jednocześnie ożywienie na rynku pracy (obrazowane przez niską stopę bezrobocia oraz wzrost wynagrodzeń) będzie zwiększało presję na wzrost inflacji. Z kolei Martin Weale z Komitetu Polityki Pieniężnej powiedział, że stopy procentowe mogą zostać podniesione szybciej, niż zakładają oczekiwania inwestorów. Taką opinię wyraziła wcześniej Kristin Forbes z BOE.

Brytyjskie władze monetarne nie widzą problemu w obecnie rekordowo niskiej inflacji oraz oczekują przyspieszenia tempa wzrostu cen z powodu ożywienia na rynku pracy. To oznacza możliwość szybszego zacieśnienia polityki pieniężnej, niż sądzono do tej pory. Przesunięcie oczekiwań dotyczących wzrostu kosztu kredytu stawia funta w pozycji do dalszej aprecjacji zwłaszcza wobec euro.

Złoty korzysta z poprawy nastrojów

Chwila wytchnienia dla rubla po niekorzystnej decyzji agencji Moody’s Investors Service dotyczącej obniżenia oceny wiarygodności kredytowej Rosji do poziomu nieinwestycyjnego (więcej o tej kwestii w poprzednich komentarzach). Rosyjska waluta wykorzystała poprawę sentymentu na szerokim rynku oraz przerwę w przecenie ropy naftowej.

Rubel pozostaje jednak w niekorzystnej pozycji. Moskwa jest krytykowana za brak widocznych postępów w stabilizowaniu sytuacji na wschodzie Ukrainy, co niesie ze sobą groźbę kolejnych sankcji. Jednocześnie ceny ropy naftowej pozostają wyjątkowo niskie, co działa negatywnie na finanse publiczne oraz wzrost gospodarczy. Ruch USD/RUB ma charakter korekcyjny.

Komentarze przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej wskazują na obniżenie stóp procentowych o 25 punktów na marcowym posiedzeniu. Podobnie interpretowane były raporty z polskiej gospodarki. GUS poinformował o wzroście stopy bezrobocia do 12 procent. Wynik był niższy niż prognoza ministerstwa pracy, co świadczy o dosyć dobre sytuacji na polskim rynku pracy.

Złoty skorzystał z pewnej poprawy nastrojów po ogłoszeniu porozumienia w sprawie Grecji. Jednocześnie kryzys na Ukrainie ma ostatnio niewielkie znaczenie dla polskiej waluty. To pozwoliło złotemu na umocnienie w relacji do wszystkich najważniejszych par. Utrzymanie dobry nastrojów na szerokim rynku otwiera drogę do silniejszej aprecjacji polskiej waluty.


24 lut 2015 17:13|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 lut 2015 12:46

Komentarz walutowy z 24.02.2015

23 lut 2015 12:46

Komentarz walutowy z 23.02.2015

20 lut 2015 17:38

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.02.2015

20 lut 2015 12:28

Komentarz walutowy z 20.02.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut