Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.09.2015

24 wrz 2015 17:08|Artur Wiszniewski

Seria obniżek stóp procentowych. Euro coraz mocniejsze przed wystąpieniem Prezes Fed Janet Yellen. Złoty notuje spore spadki do euro oraz franka szwajcarskiego.

Czwartkowe wystąpienie Prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen może dostarczyć nowych impulsów dla rynku walutowego. Komunikat oraz konferencja prasowa po wrześniowej decyzji o stopach procentowych położyła bardzo duży nacisk na zagrożenia wynikające ze spowolnienia rynków wschodzących (zwłaszcza Chin). Jednak spojrzenie zaprezentowane przez przedstawicieli Fedu w kolejnych dniach po pozostawieniu kosztu kredytu na zerowym poziomie były bardziej umiarkowane.

Yellen nie zabierała głosu publicznie od czasu poprzedniego posiedzenia FOMC. Nacisk położony na problemy gospodarek wschodzących być może był zbyt silny. Stąd szefowa amerykańskiego banku centralnego może próbować rozmiękczyć stanowisko w tej sprawie. Takie rozstrzygnięcie oznacza wzrost prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Tym samym dolar ma szansę na umocnienie.

Dane dotyczące europejskich gospodarek pokazały, że negatywny wpływ chińskiego kryzysu jest mocno ograniczony. W kontekście bardzo silnej reakcji rynków finansowych na doniesienia zza muru można powiedzieć, że indeksy PMI wypadły zadowalająco. Także dzisiejszy raport Ifo dotyczący niemieckiej gospodarki był pozytywny. Wskaźnik wzrósł do 108.5 punktów, co było wynikiem wyższy niż poprzedni odczyt oraz przekraczającym prognozy.

Mniejsze znaczenie dla inwestorów miała porcja mieszanych danych ze Stanów Zjednoczonych. Raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku był dość nieczytelny. Zamówienia ogółem spadły zgodnie z oczekiwaniami o 2 procent, lecz w górę zrewidowano odczyt za poprzedni miesiąc. Z kolei dane po wykluczeniu środków transportu były słabsze niż przewidywano (zerowa dynamika wobec prognozy plus 0.2 procent). W górę zrewidowane natomiast dane za poprzedni miesiąc. Liczba nowych bezrobotnym na poziomie 267 tys. była zgodna z prognozą.

Seria cięć stóp

Czwartek przyniósł wysyp obniżek stóp procentowych. Koszt kredytu spadł na Ukrainie (do 22 procent z 27 procent do tej pory). Była to druga obniżka z rzędu. Bank centralny widzi ograniczenie ryzyka dla stabilności cenowej oraz spodziewa się kolejnych cięć w najbliższym czasie. Sytuacja pozostaje jednak bardzo zła. Bank centralny prognozuje spadek PKB o 11.5 procent w 2015 roku.

Koszt kredytu obniżono także w Norwegii. Spadł on o 25 punktów bazowych do 0.75 procent. Zasadniczym powodem tej decyzji jest sytuacja na rynku ropy naftowej, która odpowiada za trudności gospodarcze przeżywane przez kraj. Koszt kredytu może spaść do 0.59 procent w trzecim kwartale przyszłego roku oraz pozostanie poniżej 1 procenta do końca 2018 roku. Decyzja była zaskoczeniem, stąd silna przecena korony podczas dzisiejszej sesji.

Czeski bank centralny nie zredukował stóp procentowych, lecz zapowiedział kontynuowanie interwencji na rynku walutowym, aby utrzymać kurs EUR/CZK powyżej 27 koron. Koszt kredytu został obniżony także na Tajwanie.

Złoty traci do euro

Wbrew oczekiwaniom inwestorów Europejski Bank Centralny nie dostarczył gołębich komentarzy. Prezes Mario Draghi powiedział, że potrzeba więcej czasu, aby ocenić zasadność podjęcia dodatkowych działań przez władze monetarne. Stąd wczorajsze umocnienie euro, które trwa także podczas dzisiejszej sesji. W dodatku Fed może powrócić do jastrzębiej retoryki. Te czynniki będą negatywnie oddziaływać na zachowanie ryzykownych aktywów. Na koniec pozostaje trudne położenie rynków wschodzących. Brazylia pogrąża się w coraz większych problemach, co oddaje rekordowy spadek kursu reala (wzrost do 4.24 podczas dzisiejszej sesji).

Umocnienie wspólnej waluty stoi za wzrostem kursu EUR/PLN oraz CHF/PLN. Jednak spadek kursu dolara oraz funta sprawia, że koszyk złotego nieznacznie zyskuje. Niemniej szansa na bardziej wyraźne umocnienie polskiej waluty pozostaje ograniczona ze względu na utrzymywanie się awersji do ryzyka.


24 wrz 2015 17:08|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 wrz 2015 13:37

Komentarz walutowy z 24.09.2015

23 wrz 2015 17:00

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.09.2015

23 wrz 2015 13:36

Komentarz walutowy z 23.09.2015

22 wrz 2015 17:10

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.09.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut