Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 25.06.2015

25 cze 2015 17:25|Artur Wiszniewski

Żonglowanie propozycjami reform przez Greków oraz wierzycieli nie zrobiło większego wrażenia na inwestorach. EUR/USD krąży blisko poprzedniego zamknięcia mimo informacji o ultimatum postawiony przez kredytodawców. Złoty zanotował zyski do franka po komentarzach prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Czwartek jest bogaty pod względem liczby informacji dotyczących greckiego kryzysu. Ostatnie doniesienia mówią, że międzynarodowi wierzyciele Aten przedstawili plan reform do dyskusji podczas spotkania ministrów finansów strefy euro. Jednak także grecki rząd przedłożył Eurogrupie konkurencyjne propozycje. Obie propozycje zawierały jednak ustępstwa na rzecz drugiej strony, co daje szansę na porozumienie.

Tymczasem europejscy politycy prezentują stosunkowo optymistyczne nastawienie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że oczekuje pomyślnego finału rozmów. Podobne stanowisko zaprezentował kanclerz Austrii Werner Faymann. Jednak niemiernicki minister finansów Wolfgang Schaeuble był jak zwykle powściągliwy w ocenie sytuacji.

Wcześniej agencje informowały o kolejnych propozycjach przedstawianych przez obie strony negocjacji, które następnie były odrzucane, aby po chwili przedstawić nowy plan. Szum informacyjny nie zdołał jednak istotnie wpłynąć na zachowanie euro. Podczas czwartkowej sesji wspólna waluta jest bardzo spokojna. Wierzyciele mieli też postawić ultimatum rządowi Alexisa Tsiprasa.

Czasu na porozumienie jest już bardzo mało. Do 30 czerwca Grecja musi znaleźć około 1.5 mld euro na spłacenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ten termin zbiega się z momentem wygaśnięcia obecnego programu pomocowego. Jeżeli rząd Alexisa Tsiprasa nie wypełni swoich zobowiązań, to konsekwencje będą bardzo dotkliwe, zwłaszcza dla Grecji.

Jeżeli najbliższe godziny nie przyniosą rozstrzygnięcia, to uwaga przesunie się na weekend. Takie rozwiązanie będzie jednak bardzo niekorzystne ze względu na spekulacje, że może to oznaczać wprowadzenie kontroli kapitału w Grecji.

Silniejsza konsumpcja

Niepewność związana z Grecją nie zdołała istotnie wpłynąć na zachowanie głównej pary walutowej. Także dane z amerykańskiej gospodarki w niewielkim stopniu wpłynęły na zachowanie EUR/USD, mimo że powinny wspierać dolara.

Dzisiejsze dane pokazały najsilniejszy od sześciu lat wzrost wydatków gospodarstw domowych. Majowy raport pokazał wzrost o 0.9 procent, co było wynikiem zdecydowanie lepszym niż prognozy. Także dane o dochodach były dość niezłe, pokazując wzrost o 0.5 procent, co było także rezultatem powyżej prognoz.

Konsumpcja odpowiada za około dwie trzecie amerykańskiej gospodarki. Stąd dobre rezultaty na tym polu – wcześniej sygnalizowane przez dane o sprzedaży detalicznej – sugerują zamknięcie okresu spowolnienia w Stanach Zjednoczonych. Także dzisiejsze dane o nowych bezrobotnych (271 tys. wobec 268 tys. przed tygodniem) powinny wspierać dolara.

Ostatnie komentarze przedstawicieli Rezerwy Federalnej sugerują dwie podwyżki stóp procentowych za oceanem w tym roku. Dane pokazane dzisiaj wspierają ten scenariusz.

Stabilny złoty

Mimo braku przełomu w sprawie greckiego impasu rynki finansowe są dość stabilne. Zmienności nie podniosły nawet sprzeczne informacje, które napływały zwłaszcza w pierwszej części dnia.

W takich okolicznościach złoty jest dzisiaj stabilny z niewielką tendencją do osłabienia. Polska waluta umocniła się ponadto do franka pod wpływem wypowiedzi prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomasa Jordana. Szef SNB uważa, że szwajcarska waluta jest przewartościowana oraz dopuszcza możliwość nasilenia interwencji.

Niepewność związana z Grecją jest głównym czynnikiem uniemożliwiającym złotemu umocnienie. Do czasu usunięcia tego problemu szansa na silniejszego złotego jest bardzo niewielka. W dodatku, jeżeli przed weekendem nie dojdzie do istotnego postępu w negocjacjach, to polska waluta może się dodatkowo osłabić.


25 cze 2015 17:25|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 cze 2015 13:23

Komentarz walutowy z 25.06.2015

24 cze 2015 17:11

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.06.2015

24 cze 2015 13:10

Komentarz walutowy z 24.06.2015

23 cze 2015 17:18

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.06.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut