Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Poprawa nastrojów (komentarz walutowy z 26.03.2018)

26 mar 2018 12:45|Marcin Lipka

Lepsze nastroje przed rozpoczęciem się sesji w USA osłabiają nieco dolara i powodują przekroczenie granicy 1,2400 przez EUR/USD. Rynek nie przejmuje się rosnącym ryzykiem uformowania eurosceptycznej koalicji we Włoszech. Złoty pozostaje względnie stabilny. EUR/PLN blisko granicy 4,23.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Komentarze Mnuchina pomogły

Na światowych parkietach mamy silną huśtawkę nastrojów. Jeszcze w piątek, w związku z obawami o rozszerzenie sporu handlowego pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi, indeksy na nowojorskich parkietach bardzo wyraźnie traciły na wartości. Dziś z kolei widać wyraźną poprawę sentymentu, co prawdopodobnie jest przede wszystkim związane z weekendowymi komentarzami Stevena Mnuchina.

Amerykański sekretarz skarbu w niedzielnym wywiadzie dla Fox News stwierdził, że ma „ostrożną nadzieję” na porozumienie handlowe z Chinami. To również sugeruje, że istnieje możliwość uniknięcia faktycznego wprowadzenia dodatkowych ceł ogłoszonych w zeszłym tygodniu przez prezydenta Trumpa.

Dzisiejszy „Financial Times” także donosił, że elementy kompromisowe są możliwe po chińskiej stronie. Przyspieszone miałoby być wprowadzenie maksymalnego zaangażowania kapitału zagranicznego na chińskim rynku usług finansowych. Obecnie „sufit” udziału dla zagranicznego kapitału w tej branży wynosi 49%. Nowe regulacje pozwalałby na zwiększenie jego do 51%. Chiny miałby także zredukować obecne cła na importowane z USA samochody.

Informacje te powodują, że kontrakty terminowe na S&P 500 zyskują ok 1,5 proc. w okolicach południa czasu polskiego. Gdyby w kolejnych godzinach zmniejszenie napięcia na linii Pekin-Waszyngton zostało potwierdzone przez kolejnych wiodących oficjeli z amerykańskiej administracji wtedy jest szansa na utrzymanie dobrego sentymentu i presji na dolara.

Znaki zapytania we Włoszech. Złoty stabilny

Trochę w cieniu dyskusji o hipotetycznej wojnie handlowej w weekend dowiedzieliśmy się, że Ruch Pięciu Gwiazd oraz Liga Północna współpracowały ze sobą w wyborze przewodniczących parlamentarnych izb. Ta niższa została obsadzona przez przedstawiciela Ruchu Pięciu Gwiazd, Roberta Fico.

Pojawiały się więc spekulacje, że eurosceptyczna koalicja złożona z tych dwóch partii wcale nie jest wykluczona mimo ideologicznych różnic pomiędzy tymi ugrupowaniami. Możliwy jest także nieco łagodniejszy scenariusz, gdzie do sprawowania władzy dołączyłoby ugrupowanie Silvio Berlusconiego, czyli Forza Italia.

W takim układzie maleje więc szansa na Wielką Koalicję centrolewicy oraz centroprawicy. To może skomplikować stosunki Rzymu z Brukselą, a w razie pogorszenia się sytuacji gospodarczej w strefie euro spowodować powrót obaw o rozpad obszaru wspólnej waluty.

Jeżeli zaś chodzi o sytuacje na złotym to można zaobserwować raczej spokojne notowania. Dolar powrócił blisko granicy 3,40 zł, ale EUR/PLN nadal porusza się w przedziale 4,22-4,23. Pusty kalendarz makroekonomiczny oraz symptomy lekkiego zmniejszenia temperatury sporu pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi powinny sprzyjać stabilizacji PLN w kolejnych godzinach.

 

26 mar 2018 12:45|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 mar 2018 16:18

Funt będzie drożał? (popołudniowy komentarz walutowy z 23.03.2018)

23 mar 2018 13:11

Sentyment nadal słaby (komentarz walutowy z 23.03.2018)

22 mar 2018 16:17

Funt może zyskiwać (popołudniowy komentarz walutowy z 22.03.2018)

22 mar 2018 14:27

Padł mit anonimowości bitcoina

Atrakcyjne kursy 27 walut