Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Silniejszy funt (popołudniowy komentarz walutowy z 31.12.2018)

31 gru 2018 14:38|Bartosz Grejner

Brytyjska waluta zyskuje na koniec 2018 r., ale dalszy taki wzrost może być ciężki do utrzymania w najbliższych tygodniach. Złoty stabilizuje się, czemu sprzyjają nieco słabszy dolar i dobre nastroje na rynku akcji.

GBP/USD powyżej 1,28

Ostatni dzień 2018 r. kończy się w pozytywnych nastrojach. Główne europejskie indeksy giełdowe zyskiwały dziś na wartości, po jednak bardzo słabych ostatnich miesiącach. Dobry sentyment przełożył się dzisiaj także na notowania brytyjskiej waluty. Funt zyskiwał praktycznie do wszystkich podstawowych walut. Kurs w relacji do dolara przekroczył dzisiaj po południu granicę 1,28, a w relacji do złotego wzrósł powyżej 4,81, pierwszy raz od nieco ponad trzech tygodni. Entuzjazm rynku wobec brytyjskiej waluty wydaje się być jednak mocno przesadzony. Na tydzień rozpoczynający się 14 stycznia ma przypadać głosowanie w brytyjskim parlamencie nad planem brexitu wypracowanym przez premier Theresę May (dokładna data głosowania nie została podana). Znalezienie wystarczającego poparcia dla planu będzie trudne. Po potencjalnym fiasku głosowania, niepewność co do dalszego rozwoju wydarzeń jest duża. Stąd też możemy oczekiwać jeszcze istotnych wahań funta w nadchodzących dwóch tygodniach i prawdopodobnie jego osłabienia. Dobra kondycja brytyjskiej waluty była także wynikiem nieco niższych notowań dolara. Końcówka roku nie była najlepsza ani dla amerykańskiej giełdy, ani dla dolara, co jest wynikiem m.in. obaw o wzrost gospodarczy, zamknięcie części instytucji federalnych czy naciskami prezydenta USA na Rezerwę Federalną. Utrzymująca się presja podażowa na dolara i wzrosty głównych europejskich indeksów giełdowych wspierały z kolei stabilizację notowań złotego podczas ostatniej sesji w tym roku (z wyjątkiem wspomnianego GBP/PLN). Choć cały rok dla polskiej waluty nie był pozytywny - do euro straciła 3 proc., a do dolara 8 proc., sytuacja na rynku powinna wspierać utrzymanie bieżących poziomów złotego w relacji do podstawowych walut do końca dnia.

W środę na rynku

We wtorek, tj. w pierwszy dzień nowego roku, większość giełd na świecie jest zamkniętych, nie ma też praktycznie w ogóle zaplanowanych publikacji makroekonomicznych. Obrót na giełdzie będzie zatem bardzo ograniczony. Środa z kolei będzie już normalnym dniem handlowym i możemy spodziewać się powrotu większej płynności. O godz. 9 IHS Markit opublikuje wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego za grudzień. W ubiegłym miesiącu spadł on poniżej granicy 50 pkt, która oddziela wzrost od spadku w sektorze. Odczyt na poziomie 49,5 pkt był także najniższym od czterech lat. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na jego wzrost do 49,8 pkt. Indeks ten odzwierciedla bieżące nastroje na rynku globalnym, które uległy mocnemu pogorszeniu, nie ma jednak póki, co przełożenia na twarde” dane z polskiej gospodarki, które cały czas są bardzo dobre. Odczyt powyżej 50 pkt mógłby jednak nieco wzmocnić złotego, choć jego kondycja w większej mierze zależy obecnie od czynników zewnętrznych.

W ciągu kolejnej godziny poznamy także analogiczne wskaźniki dla Hiszpanii i Włoch. Opublikowane zostaną także finalne odczyty tego indeksu dla Niemiec, Francji i całej strefy euro. Mogą one po okresie świątecznym, i już w nowym roku, mieć stosunkowo duży wpływ na notowania euro, jeżeli będą odbiegać od konsensusu i wstępnych danych (51,4 pkt dla strefy euro). Szczególnie, że zarówno dla Francji jak i Włoch wskaźnik ten znajduje się poniżej granicy 50 pkt i kolejne niższe od oczekiwań odczyty mogą wzniecić obawy o kondycję gospodarki strefy euro.

O godz. 10:30 IHS Markit/CIPS przedstawi grudniowe dane PMI także dla brytyjskiego przemysłu. W poprzednim miesiącu wskaźnik ten pozytywnie zaskoczył wzrastając do 53,1 pkt., 1,5 pkt powyżej oczekiwań. W kontekście ostatniego roku to jednak nadal relatywnie niski odczyt, przed 12 miesiącami wynosił on 58,2 pkt. Spadek aktywności był tożsamy także dla innych gospodarek Europy. Konsensus rynkowy wskazuje na lekki spadek aktywności w sektorze skutkujące obniżeniem wskaźnika PMI do 52,6 pkt. Choć odchylenia od konsensusu mogą zwiększyć przedział wahań na funcie, notowania brytyjskiej waluty podlegają w większej mierze czynnikom związanym z brexitem czy kondycją dolara i euro.

31 gru 2018 14:38|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 gru 2018 14:10

Dobry rok dla dolara (komentarz walutowy z 31.12.2018)

28 gru 2018 15:45

Końcówka roku nie dla dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 28.12.2018)

28 gru 2018 14:36

Ile będzie wart bitcoin w 2019 r.?

28 gru 2018 13:07

Słabszy dolar (komentarz walutowy z 28.12.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut