Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słabszy dolar (komentarz walutowy z 28.12.2018)

28 gru 2018 13:07|Marcin Lipka

Dobre zachowanie akcji na razie nie pomaga dolarowi, a raczej wzmacnia jena czy euro. Inflacja z Niemiec może być poniżej rynkowych oczekiwań. Złoty nieco słabszy do euro, ale od okolic granicy 4,30 nie powinniśmy się wyraźnie oddalić.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Znowu wysoka zmienność w USA

Czwartek był kolejnym dniem silnych ruchów na amerykańskich akcjach. Podstawowy indeks giełdowy w USA jeszcze dwie godziny przed zamknięciem tracił niespełna 3 proc. na wartości. Nastroje jednak nagle się odwróciły i poważna strata zamieniła się w prawie jednoprocentowy wzrost.

Rynek obligacji jednak w dość ograniczony sposób zareagował na wystrzał optymizmu. Co prawda rentowności wieczorem nieco wzrosły, ale podczas dzisiejszej sesji obniżają się i to mimo wzrostów notowań kontraktów terminowych na indeks S&P 500. Obecnie rynek nie wycenia żadnej podwyżki stóp procentowych, a na początku 2020 r. notowania nawet wskazują większe szanse na złagodzenie polityki pieniężnej niż na jej zacieśnienie. W rezultacie z lepszego sentymentu raczej korzysta euro, a słabość amerykańskiej waluty także, co może być pewnym zaskoczeniem, wykorzystuje jen oraz frank, umacniając się do dolara.

Niewykluczone jednak, że rynek trochę przesadził z tym pesymizmem dotyczącym koniunktury za oceanem w kolejnych miesiącach. Również całkowity brak wyceny zacieśnienia polityki pieniężnej także wydaje się mało realny. W rezultacie pesymizm na dolarze może być przedwczesny.

Bieżący tydzień charakteryzuje się niewielką ilością danych ekonomicznych ze strefy euro. Dziś ciekawostką mogą być natomiast odczyty inflacji z Niemiec. Biorąc pod uwagę publikacje z poszczególnych landów wydaje się, że o godzinie 14:00 możemy mieć niższą lub równą konsensusowi inflację z całego kraju (oczekiwania publikowane przez Bloomberg to 1,9 proc. r/r oraz 0,3 proc. m/m). Mała jest natomiast szansa by szacunki zostały przekroczone czy to w ujęciu miesięcznym, czy rocznym.

Patrząc także na szczegółowe dane z Hesji nie widać wyraźnie presji na wzrost kosztów biorąc pod uwagę elementy inflacji bazowej czy tej związanej z usługami. Roczna zmiana cen w grudniu wyniosła z wyłączeniem energii oraz towarów o charakterze sezonowym 0,9 proc. podczas gdy w listopadzie było to 1,2 proc. Inflacja usług utrzymała się natomiast na poziomie 1,2 proc. co jest podobną wartością do publikacji z minionych miesięcy. Ogólnie więc po dotychczas opublikowanych danych z Niemiec nie widać presji na EBC by wcześniej od oczekiwań podnosić stopy procentowe.

Kolejne godziny na szerokim rynku mogą przebiegać w rytm zmian na akcjach i obligacjach. Jeżeli obligacje zareagują wzrostami rentowności przy utrzymującym się optymizmie na parkietach giełdowych wtedy powinniśmy zobaczyć umocnienie dolara. W przeciwnym wypadku koniec roku dla amerykańskiej waluty pozostanie naznaczony spadkami.

Niewielkie zmiany na złotym

Podobnie jak w poprzednich dniach złoty jest stosunkowo stabilny. Co prawda EUR/PLN testuje okolice 4,30, ale jest to raczej związane z umocnieniem się europejskiej waluty niż wyraźnymi spadkami złotego. Również skala ruchów nie jest duża, a cały czas scenariuszem bazowym pozostaje handel na EUR/PLN właśnie w graniach poziomu 4,30.

Wieczorem dolar może być nieco słabszy, gdyby okazało się, że na hipotetyczne wzrosty amerykańskich akcji nie reagują rynkowe stopy procentowe i rynek nadal nie wycenia żadnych zmian polityki pieniężnej przez Fed w kolejnych 12 miesiącach. Negatywnie na dolara może wpływać także brak porozumienia pomiędzy demokratami a republikanami w kontekście budżetu. Od nowego roku będziemy już mieli nowy skład Kongresu (przewaga Demokratów w Izbie Reprezentantów). To, poza samym budżetem, może rodzić więcej tarć pomiędzy Kongresem i Białym Domem. Jest to także ryzyko dla dolara, chociaż znacznie mniej ważne niż obawy o koniunkturę czy brak podwyżek stóp procentowych przez Fed.

28 gru 2018 13:07|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 gru 2018 15:56

Wahania jena i dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 27.12.2018)

27 gru 2018 12:21

Olbrzymia zmienność nastrojów (komentarz walutowy z 27.12.2018)

24 gru 2018 16:34

Złoty pozostaje stabilny (popołudniowy komentarz walutowy z 24.12.2018)

24 gru 2018 13:57

Facebook zamiecie kryptowaluty? Na razie bitcoin w górę

Atrakcyjne kursy 27 walut