Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wahania jena i dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 27.12.2018)

27 gru 2018 15:56|Bartosz Grejner

Duże zmiany na rynku akcji i surowców (głównie ropy) z ograniczonym wpływem na rynek walutowy. Dotykają one przede wszystkim jena i w mniejszym stopniu – dolara. Złoty stosunkowo stabilny, choć nieco traci do globalnie silniejszego euro.

EUR/PLN blisko 4,30

Duże zamieszanie na rynku akcji czy ropy przełożyło się na dzisiejsze notowania. Po wczorajszych 5-procentowych wzrostach głównych indeksów na giełdzie w USA (Nasdaq nawet blisko 6 proc.), ich europejskie odpowiedniki traciły nawet 2 proc. Kiedy wydawać się mogło, że gorzej już być nie może, indeks 30 największych niemieckich spółek na giełdzie (DAX) spadł w przedostatni dzień handlu w tym roku poniżej 10400 pkt, wyznaczając nowy najniższy poziom od 9 listopada 2016 r. W ślad za europejskimi giełdami podążały kontrakty na amerykańskie indeksy, które na pół godziny przed początkiem sesji na nowojorskiej giełdzie traciły ok. 1,5 proc.

Przełożenie tych gwałtownych ruchów z dnia na dzień na rynku akcji ma w dalszym ciągu ograniczony wpływ na rynek walutowy. W największym stopniu dotyka jena, który jako jeden z bezpiecznych przystani” traci wraz ze wzrostami indeksów giełdowych i zyskuje gdy one spadają. W ostatnim czasie obserwujemy także korelację dolara z zachowaniem rynku akcji: wczoraj dolar zyskiwał, dzisiaj przy spadkach na giełdzie ponownie traci. W tym przypadku jednak zmiany te są ograniczone. Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara (EUR/USD), poruszają się w ograniczonym przedziale ok. 1,135-1,141, tożsamym z poprzednich dni.

Dzisiejszy gorszy sentyment na rynku akcji i globalne umocnienie euro spowodowało, że złoty dzisiaj nieco tracił w relacji do wspólnej waluty. Nie były to duże straty, ale kurs EUR/PLN wzrósł do ok. 4,297, do najwyższego poziomu od 14 grudnia  wtedy też ostatni raz kurs przekraczał granicę 4,30. Jeżeli jednak popatrzymy szerzej na koszyk złotego, notowania złotego w relacji do podstawowych walut zmieniają się w niewielkim stopniu. Prawdopodobieństwo by do końca roku wycena złotego miałaby się istotne zmienić jest ograniczone. Jeżeli chodzi o najbliższe godziny i końcówkę handlu w tym roku, ostatnie dni pokazują, że popołudniowe notowania  gdy bardziej aktywni są inwestorzy w USA  dostarczają istotnych wahań, które w dużym stopniu zmieniają sytuację na rynku. Póki co przełożenie na rynek walutowy nie powinno być duże, poza wspomnianym jenem i w mniejszym stopniu  dolarem.

Jutro na rynku

O godz. 9:00 hiszpański urząd statystyczny przedstawi wstępne dane grudniowe inflacji konsumenckiej (CPI) w Hiszpanii. Mediana oczekiwań wskazuje na spadek wskaźnika CPI do 1,5 proc. r/r (i -0,1 proc. m/m). Pięć godzin później zostaną opublikowane analogiczne dane dla największej gospodarki Europy. Inflacja konsumencka w Niemczech ma wg konsensusu rynkowego wynieść 1,9 r/r i 0,3 proc. m/m. Publikacje te mogą sugerować jakiego odczytu należy się spodziewać po zbiorczym wskaźniku dla strefy euro. Lepsze od oczekiwań dane z powyższych krajów, szczególnie z Niemiec, mogłyby wskazywać na nieco wyższą inflację w strefie i wesprzeć euro. Nie należy jednak oczekiwać istotnych zmian w wycenie wspólnej waluty w końcówce roku.

27 gru 2018 15:56|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 gru 2018 12:21

Olbrzymia zmienność nastrojów (komentarz walutowy z 27.12.2018)

24 gru 2018 16:34

Złoty pozostaje stabilny (popołudniowy komentarz walutowy z 24.12.2018)

24 gru 2018 13:57

Facebook zamiecie kryptowaluty? Na razie bitcoin w górę

24 gru 2018 12:41

Stany Zjednoczone w centrum uwagi (komentarz walutowy z 24.12.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut