Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

W oczekiwaniu na inflację (komentarz walutowy z 12.06.2018)

12 cze 2018 13:32|Bartosz Grejner

Porozumienie na linii USA - Północna Korea zmniejsza napięcia, ale z ograniczonym wpływem na rynek walut. Dolar i złoty stabilne, choć wahania mogą się zwiększyć po publikacji danych o inflacji w USA po południu.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Inflacja konsumencka w USA w maju (szacunki wsk. bazowego: 2,2% r/r).

Wskaźniki ZEW poniżej oczekiwań

Jeszcze przed południem odbyła się konferencja prasowa z Singapuru prezydenta USA, Donalda Trumpa po jego spotkaniu z przywódcą Korei Północnej. Liderzy obu krajów podpisali porozumienie zakładające m.in. całkowitą denuklearyzację Korei Północnej. Trump zapowiedział także, wstrzymanie gier wojennych przeprowadzanych przez armię USA w tych okolicach, co pozwoli dodatkowo zmniejszyć napięcia geopolityczne, a także oszczędzić miliardy dolarów temu krajowi.

Dzisiejsze porozumienie w teorii jest pozytywne dla sentymentu rynkowego, co mogłoby zwiększyć nieco apetyt na ryzyko i wzmocnić złotego. Dzisiejsze spotkanie i podpisany dokument to jednak tylko początek procesu negocjacyjnego, który raz, że może trwać dłuższy okres czasu, a dwa może napotkać po drodze na pewne problemy (biorąc pod uwagę historię współpracy Korei Północnej z krajami zachodu). Ostatecznie więc wpływ tego wydarzenia na rynek walutowy będzie ograniczony.

Również przed południem instytut ZEW opublikował wskaźnik sentymentu ekonomistów - dla strefy euro spadł on do -12,6 pkt (oczekiwano 0,1 pkt), co było najgorszym wynikiem od dwóch lat, a dla Niemiec zmniejszył się z -8,2 pkt do -16,1 pkt (konsensu wskazywał na -14,6 pkt). Choć pogorszenie nastroju było większe niż tego się spodziewano, wpływ na notowania euro był niewielki. To prawdopodobnie dlatego, że w międzyczasie minister finansów Włoch potwierdził, że żadna dyskusja nt. opuszczenia strefy euro nie jest prowadzona, co pozwoliło nieco zmitygować obawy.

W efekcie również wartość złotego pozostawała stosunkowo stabilna. Euro kosztowało ok. 4,27 zł a dolar 3,62 zł w okolicach południa; podobnie niewielkie zmiany złotego obserwowaliśmy w relacji do franka czy funta. Ten spokój może być nieco zaburzony przez dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA jakie poznamy jeszcze dzisiaj. Już przekroczenie konsensusu wynoszącego 2,2% r/r przez wskaźnik bazowy inflacji (z wył. cen energii i żywności) o 0,1 pkt proc. może wywołać istotne wahania na rynku walutowym.

Wzrost tej inflacji do 2,3% lub więcej mógłby bardziej uprawdopodobniać scenariusz czterech (lub więcej) podwyżek stóp procentowych w tym roku. To mógłby być także negatywny sygnał dla złotego, który mógłby (podobnie jak inne waluty krajów wschodzących) znaleźć się pod presją zyskującego dolara i wzrastających rentowności obligacji skarbowych USA. Należy także mieć na uwadze, że środowy przekaz Rezerwy Federalnej może okazać się jastrzębi, natomiast czwartkowy od Europejskiego Banku Centralnego - odwrotnie. To może wywoływać dodatkową presję zarówno na euro, jak i złotego w drugiej części tygodnia. W takim układzie, cena za euro może przed końcem tygodnia z powrotem przekroczyć 4,30 zł, a złoty także tracić w relacji do pozostałych podstawowych walut.

12 cze 2018 13:32|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 cze 2018 16:20

Złoty nieco zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 11.06.2018)

11 cze 2018 12:53

Kruchy optymizm (komentarz walutowy z 11.06.2018)

8 cze 2018 15:33

Złoty nieco traci (popołudniowy komentarz walutowy z 08.06.2018)

8 cze 2018 13:47

Powstaje kopalnia kryptowalut za 700 milionów dolarów

Atrakcyjne kursy 27 walut