Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

10 maj 2024 7:40|Bartosz Sawicki

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. W komunikacie towarzyszącym decyzji nie ma nowych wskazówek odnośnie do planów władz monetarnych. Oznacza to, że szanse na cięcie w najbliższych kwartałach są iluzoryczne pomimo niskiej ścieżki inflacji i nieco gorszej od prognoz koniunktury. Oceny takiej nie powinna zmienić konferencja prezesa NBP zaplanowana dziś na godz. 15. Nastawienie RPP sprzyja złotemu, szczególnie że kontrastuje z rosnącymi szansami na przyspieszenie luzowania w gospodarkach rozwiniętych. Dwóch decydentów Banku Anglii już wczoraj chciało obniżać koszt pieniądza, a kolejne słabe dane z USA podsycają nadzieje na wrześniowe cięcie przez Fed. Kurs euro w końcu osunął się pod 4,30 zł, a notowania franka powracają pod 4,40 zł. USD/PLN przebił 4,0, a GBP/PLN naruszył barierę 5,0.

Kursy walut w atmosferze wyczekiwania, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Funt: Bank Anglii uchyla furtkę do czerwcowego cięcia
  2. Dolar: USD traci moc wraz ze słabnięciem gospodarki

Funt: Bank Anglii uchyla furtkę do czerwcowego cięcia

Nastawienie władz monetarnych od dawna faworyzuje złotego na tle pozostałej dwójki walut regionu. Czeski bank centralny w ramach trwającego cyklu jak dotąd ściął koszt pieniądza z 7 do 5,25 proc., węgierski zredukował koszt pieniądza z 14 do 7,75 proc. Do finalizacji obniżek w obu przypadkach nie może być jeszcze mowy. W efekcie PLN w relacji do HUF i CZK w minionym półroczu zyskał po ok. 5 proc.

Kursy walut regionu: złoty, korona czeska, forint, EUR/PLN, EUR/CZK i EUR/HUF; źródło: Bloomberg

Teraz niechęć do obniżek zaczyna coraz mocniej kontrastować także z krokami banków centralnych gospodarek rozwiniętych. Już w marcu SNB ściął koszt pieniądza, kładąc fundament pod trend spadkowy w notowaniach franka szwajcarskiego. W środę obniżono koszt pieniądza w Szwecji, co na próbę wystawia poturbowaną koronę. Szwedzka waluta w relacji do złotego jest najtańsza od 2009 r. Inwestorzy wykazują przekonanie graniczące z pewnością, że EBC za równo cztery tygodnie zmieni stopę depozytową z 4,0 na 3,75 proc. Nasze prognozy walutowe zakładają stopniowe przesunięcie się środka ciężkości notowań kursu euro do 4,25 zł.

Kurs funta: EUR/GBP i GBP/PLN; źródło: Bloomberg

Z kolei na czwartkowym posiedzeniu Banku Anglii dwóch na dziewięciu decydentów zagłosowało za natychmiastową redukcją. Prawdopodobieństwo, że nastąpi ona przy kolejnej okazji 20 czerwca, poszybowało powyżej 50 proc. Szkodzi to funtowi, obok dolara najsłabszej z głównych walut w maju, pozostawiając jednocześnie przestrzeń do jego dalszego osłabienia, jeśli napływające z gospodarki dane potwierdzą nieodzowność luzowania w pierwszym półroczu. Już teraz GBP/PLN zdążył spaść poniżej 5,0.

Dolar: USD traci moc wraz ze słabnięciem gospodarki

Najsilniejszy pozytywny wpływ niechęci RPP do luzowania powinien ujawnić się jednak, jeśli inwestorzy znów zaczną żyć zbliżaniem się obniżek Fed. Po ostatniej serii słabych odczytów nadzieje na cięcie w USA przestały pryskać. W czwartek kolejnym rozczarowaniem okazał się cotygodniowy odczyt nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Liczba wniosków o zasiłek podskoczyła z 208 do 231 tys., najwyższego poziomu od sierpnia ub.r. Dane te wpisują się w szereg oznak słabnięcia amerykańskiej koniunktury.

Kursy walut: wycena zmian stóp procentowych w horyzoncie 12M; źródło: Bloomberg

Dolar po kilkumiesięcznym odbiciu zaczyna tracić moc, USD/PLN cofnął się pod 4,0. Szanse na wrześniową obniżkę w USA można obecnie szacować na ok. 54 proc. Wycena prawdopodobieństwo cięcia podniosła się w maju o 25 punktów procentowych. Sprawia to, że dolar w pierwszej fazie miesiąca był najsłabszą z głównych walut i potaniał w relacji do złotego o równo 2 proc. Amerykańska waluta powinna zacząć ostrzej tracić dopiero, gdy presja cenowa znów zacznie bezdyskusyjnie przygasać. W tym kontekście ważnym testem będą przyszłotygodniowe odczyty inflacji za kwiecień (15.05; godz. 14:30). Spodziewamy się, że w drugiej części 2024 r. kurs dolara może spaść do 3,85 zł.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
10 maj 2024 7:40|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 maj 2024 7:48

Kursy walut w atmosferze wyczekiwania, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian (komentarz z 9.05.2024)

8 maj 2024 11:14

Korona szwedzka tonie po obniżce stóp, kurs euro i dolara traci impet w ważnych okolicach (komentarz z 8.05.2024)

6 maj 2024 9:00

Kurs dolara zaczyna maj od spadków, słabsze dane ciążą USD (komentarz z 6.05.2024)

2 maj 2024 10:02

Kurs dolara po czterech miesiącach zwyżki, kurs euro utknął nad 4,30 (komentarz z 2.05.2024)