Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty nieco traci, ale funt bardziej (popołudniowy komentarz walutowy z 18.04.2018)

18 kwi 2018 15:15|Bartosz Grejner

Wynagrodzenia w Polsce wzrosły w marcu w szybszym tempie od oczekiwań, ale nadal było ono najniższe od pięciu miesięcy. Złoty odreagowuje ostatnie wzrosty, a funt traci po danych o inflacji.

Lekko słabszy złoty

Notowania polskiej waluty traciły podczas dzisiejszego dnia, choć zmiany nie były duże. To najprawdopodobniej odreagowanie wzrostów z ostatnich dni, kiedy złoty wyraźnie zyskiwał do większości walut. Dzisiaj natomiast tracił ok. 0,3% nawet do regionalnego forinta. Do złotego zyskiwało także euro - za jednostkę wspólnej waluty płaciliśmy ok. 4,17 zł, choć to także wynik po części globalnie nieco silniejszego dzisiaj euro.

Z drugiej strony obserwowaliśmy dzisiaj dalsze globalne osłabienie franka, co zepchnęło kurs CHF/PLN poniżej poziomu 3,48 zł, pogłębiając ostatnie spadki i zarazem wyznaczając najniższy kurs od grudnia 2014 r. Wyraźnie tańszy (ok. 0,5%) był także funt, co było wynikiem przede wszystkim niższej (o 0,2 pkt proc.) od oczekiwań inflacji konsumenckiej w marcu. Funt kosztował dzisiaj nawet poniżej 4,78 zł, najmniej od miesiąca, choć około godziny 15:00 cofnął ok. 1 gr strat. Zwiększony poziom wahań na brytyjskiej walucie możemy obserwować jeszcze jutro, kiedy opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej (więcej poniżej).

Wyższe od oczekiwań okazały się dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o wynagrodzeniach w polskim sektorze przedsiębiorstw w marcu. Ich wzrost o 6,7% przekroczył o 0,2 pkt proc. konsensus rynkowy, choć okazał się zarazem o 0,1 pkt proc. niższy niż przed miesiącem. Wpływ tej publikacji na złotego był jednak znikomy - inflacja w Polsce pozostaje nadal przytłumiona, polityka monetarna RPP gołębia i dane te nie zmieniły szans na wyższe stopy procentowe.

Szanse na większe zmiany wyceny złotego czy głównych walut w dniu dzisiejszym są już raczej ograniczone. Kalendarz makroekonomiczny na kolejne godziny jest praktycznie pusty, stąd notowania powinny oscylować w okolicy bieżących poziomów.

Jutro na rynku

Poranek może okazać się całkiem istotny dla polskiej waluty. O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji przemysłowej w Polsce w marcu. To ostatni odczyt I kwartału, stąd może mieć spore przełożenie na oczekiwania co do tempa wzrostu gospodarczego w tym okresie. Po wzroście produkcji w sektorze o 8,6% oraz 7,4% (w skali roku) w dwóch poprzednich miesiącach, tempo wzrostu może spowolnić w marcu. Mediana oczekiwań wskazuje na odczyt w okolicy 2,9%. Tak istotny spadek może być przede wszystkim efektem wysokiej bazy z zeszłego roku (produkcja w marcu 2017 r. wzrosła o 11,1%). Pozytywne zaskoczenie w kontekście produkcji przemysłowej mogłoby podwyższyć nieco oczekiwania co do tempa wzrostu gospodarczego w pierwszych trzech miesiącach tego roku, przyczyniając się także do wzmocnienia złotego, który pozytywnie reaguje na dobry sentyment globalny.

Pół godziny później Biuro Staytstyki Narodowej (ONS) przedstawi dane o sprzedaży detalicznej w marcu. Również one mogą się okazać ważne w kontekście wyceny funta i jego relacji do złotego. Dzisiejsze niższe od oczekiwań dane o inflacji konsumenckiej sugerują wyhamowanie silnego procesu inflacyjnego, którego jeszcze niedawno obserwowaliśmy na Wyspach. To z kolei może być sygnał zarówno dla Banku Anglii jak i rynku, że zacieśnianie polityki monetarnej (podwyżka stóp procentowych) może nie nastąpić tak szybko jak się tego spodziewano. A przynajmniej prawdopodobieństwo takiego scenariusza nieco spadło, co negatywnie może przekładać się na wycenę funta. Gdyby dane o sprzedaży detalicznej także były niższe od konsensusu (główny odczyt wzrost o 2% w skali roku, bazowy o 1,4%), brytyjska waluta mogłaby znaleźć się pod dodatkową presją.

 

18 kwi 2018 15:15|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 kwi 2018 12:57

Dalsze osłabienie franka (komentarz walutowy z 18.04.2018)

17 kwi 2018 15:28

Frank najtańszy od 3,5 lat (popołudniowy komentarz walutowy z 17.04.2018)

17 kwi 2018 12:12

Frank coraz tańszy (komentarz walutowy z 17.04.2018)

16 kwi 2018 16:50

Złoty coraz mocniejszy (popołudniowy komentarz walutowy z 16.04.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut