Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty odrabia część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 10.05.2018)

10 maj 2018 15:39|Bartosz Grejner

Niższa od oczekiwań inflacja bazowa w USA wyraźnie osłabia dolara. Złoty korzysta na lepszym globalnie sentymencie oraz gorszej kondycji amerykańskiej i brytyjskiej waluty.

Osłabienie dolara i funta

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Również rozkład głosów był zgodny z konsensusem (7 za utrzymaniem, 2 za podwyżką). Funt jednak nieco stracił na wartości i może być poddawany dalszej presji. Dlaczego? Razem z decyzją opublikowany został majowy Raport o Inflacji, który wskazał na szybsze niż tego oczekiwał bank osłabienie procesów inflacyjnych.

Marcowy poziom inflacji w brytyjskiej gospodarce w wysokości 2,5% w skali roku był niższy niż w poprzedniej edycji Raportu o Inflacji (z lutego). Teraz, w majowym, obniżono także prognozy co do poziomu inflacji w kolejnych okresach w II kw. bieżącego roku z 2,7% na 2,4%, w II kw. przyszłego roku z 2,2% na 2,1%, a w 2020 r. z 2,1% na 2,0%. Może to w efekcie wywierać negatywną presję na brytyjską walutę, gdyż mocno spadły oczekiwania rynkowe co do jakiejkolwiek podwyżki stóp procentowych na Wyspach w tym roku.

Najważniejszym wydarzeniem dnia była jednak publikacja inflacji konsumenckiej (CPI) w kwietniu w USA. Dane Biura Analiz Ekonomicznych (BEA) wskazały, że inflacja wyniosła 2,5% rok-do-roku, czyli zgodnie z szacunkami ekonomistów. Jednakże zdecydowanie istotniejsza inflacja bazowa (z wył. cen energii i żywności) wyniosła 2,1%, o 0,1 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Również w skali miesiąca wzrost cen okazał się słabszy od konsensusu (0,1% vs. 0,2%).

Dolar zareagował spadkiem wartości na dane BEA. Notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) wzrosły ponownie powyżej 1,19. Choć w skali ostatnich trzech tygodni dolar jest nadal stosunkowo silny, dzisiejszy odczyt inflacji sprawia, że spadają szanse na cztery (w sumie) podwyżki stóp procentowych w tym roku w USA. Może to osłabić lub zatrzymać obecny trend aprecjacyjny, który obserwujemy na amerykańskiej walucie.

Niższa od oczekiwań inflacja bazowa w USA, osłabienie dolara to pozytywne wieści dla złotego. Polska waluta już przed danymi zza oceanu zyskiwała w związku z ociepleniem globalnego sentymentu do walut krajów wschodzących. Złoty zyskiwał w relacji do praktycznie wszystkich podstawowych walut. Ponad 1% zyskiwał w relacji do globalnie słabszego dolara i funta - brytyjska waluta była o godz. 15:00 o ok. 10 gr. tańsza niż podczas wczorajszego szczytu.

Jutro na rynku

Kalendarz istotnych publikacji makroekonomicznych w dniu jutrzejszym jest praktycznie pusty. Wydaje się, że rynek będzie w większej mierze skupiał się na dzisiejszych danych o inflacji z USA i Wielkiej Brytanii i to one prawdopodobnie będą dyktowały sentyment rynkowy również w piątek.

O godz. 16:00 Uniwersytet Michigan opublikuje wstępne dane wskaźnika sentymentu konsumentów w maju. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na jego niewielki spadek - z 98,8 pkt do 98,5 pkt. Byłby to jednak wynik nadal bliski kilkunastoletnim szczytom z marca br. (102 pkt). Prawdopodobnie dopiero wynik powyżej odbiegający od konsensusu o ok. 4 pkt mógłby wywołać jakąś reakcję na rynku, choć nawet ta prawdopodobnie miałaby ograniczony wpływ na rynek walutowy.

10 maj 2018 15:39|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 maj 2018 12:48

Funt i dolar (komentarz walutowy z 10.05.2018)

9 maj 2018 15:38

Przerwa w aprecjacji dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 09.05.2018)

9 maj 2018 12:58

Silne wahania kursów walut (komentarz walutowy z 09.05.2018)

8 maj 2018 15:37

Najbogatsi przeciw bitcoinowi?

Atrakcyjne kursy 27 walut