Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10 (komentarz z 13.05.2024)

13 maj 2024 10:25|Bartosz Sawicki

Złoty ma za sobą dość udane dwa tygodnie. Po burzliwym kwietniu maj przynosi odreagowanie i uspokojenie, któremu sprzyja szerszy odwrót od dolara. Kursy głównych walut naruszają okrągłe bariery, którym nie należy przypisywać przesadnego znaczenia. USD/PLN stara się zadomowić pod 4,0, a GBP/PLN poniżej 5,0. EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,30, a CHF/PLN przy 4,40. Od złotego w koszyku G-10 lepiej radzi sobie jedynie ryzykowne trio: dolar australijski, dolar nowozelandzki i korona norweska. USD zyskiwał cztery miesiące z rzędu, czym wyczerpał prawdopodobnie przestrzeń do umocnienia. W maju amerykańska waluta tanieje o niemal 2 proc. Ostatnio szkodziły jej słabsze dane, ale prawdziwym testem będzie dopiero odczyt inflacji za kwiecień (15.04, godz. 14:30). Kurs euro w relacji do dolara w oczekiwaniu na kluczowe dane pozostaje blisko 1,08 i szczytów notowanych tuż po fatalnym raporcie z rynku pracy.

 Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10; Źródło: Cinkciarz.pl

Komunikat po ubiegłotygodniowym posiedzeniu RPP nie rzucił nowego światła na zamierzenia władz monetarnych. Podobnie piątkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Brak nowych informacji to dobra informacja dla PLN. Decydenci nie złagodzili tonu pomimo słabszej serii danych z gospodarki i wolniejszego od prognoz odbicia inflacji po minięciu dołka. Stopa referencyjna pozostanie na pułapie 5,75 proc. przynajmniej do końca roku. Perspektywy krajowej polityki pieniężnej tworzą pozytywny dla polskiej waluty kontrast z nastawieniem innych banków centralnych, które albo już zaczęły ciąć koszt pieniądza, albo zmierzają ku temu wielkimi krokami. Perspektywy złotego postrzegamy pozytywnie. EUR/PLN powinien osuwać się do 4,25, a USD/PLN w dalszej części roku spadać w kierunku 3,85.

Kursy głównych walut w maju, EUR/PLN przy 4,30, USD/PLN pod 4,0; źródło: Bloomberg

Ryzykownym walutom w maju pomagają słabsze dane z amerykańskiej gospodarki. Na nowo podsycają one oczekiwania, że pierwszej redukcji stóp Fed z przedziału 5,25-5,50 proc. można spodziewać się we wrześniu. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło do ok. 50 proc. Prawdziwym testem będą dopiero zaplanowane na środę odczyty sprzedaży detalicznej oraz wskaźników presji cenowej. Dynamika CPI w świetle konsensusu w kwietniu wyniosła 0,4 proc. m/m i wyhamowała z 3,5 do 3,4 proc. r/r. Ceny z wyłączeniem żywności i energii prawdopodobnie podniosły się z porównaniu z marcem o 0,3 proc. Czwarty kolejny odczyt na poziomie 0,4 proc. m/m brutalnie przerwałby rynkową sielankę. Minimalnie bardziej prawdopodobny zdaje się być spadek wskaźnika do 0,2 proc. m/m będący pierwszym krokiem do przywrócenia wiary w dezinflację i zagrożeniem dla USD.

Ważne dane napłyną także z krajowej gospodarki. We wtorek GUS poda ostateczny odczyt inflacji za kwiecień (wzrosła z 2,0 do 2,4 proc. r/r) i wstępny szacunek dynamiki PKB wypracowanej w pierwszym kwartale. Marcowa zadyszka koniunktury sugeruje, że tempo wzrostu było znacznie wolniejsze od projekcji NBP i rynkowych oczekiwań sprzed kilkunastu tygodni. Gospodarka wzrosła prawdopodobnie o zaledwie 1,5 proc. r/r, ale jej perspektywy pozostają jednoznacznie pozytywne, co nie będzie sprzyjać obniżkom stóp procentowych, ale będzie atutem złotego. Dynamika PKB w 2024 r. powinna rozpędzić się do ok/ 3,0 proc., a w 2025 r. może zbliżyć się nawet do 5 proc. r/r.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
13 maj 2024 10:25|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 maj 2024 7:40

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

9 maj 2024 7:48

Kursy walut w atmosferze wyczekiwania, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian (komentarz z 9.05.2024)

8 maj 2024 11:14

Korona szwedzka tonie po obniżce stóp, kurs euro i dolara traci impet w ważnych okolicach (komentarz z 8.05.2024)

6 maj 2024 9:00

Kurs dolara zaczyna maj od spadków, słabsze dane ciążą USD (komentarz z 6.05.2024)