Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Cechy kryptowalut

Kryptowaluty to cyfrowa reprezentacja wartości uznawana przez jej posiadaczy za środek płatniczy. Swoją wysoką popularność zawdzięczają m.in. cechom, których brakuje tradycyjnym walutom. Poznaj najważniejsze z nich.

Anonimowość

Transakcje nie są przypisywane do imienia i nazwiska konkretnej osoby czy nazwy firmy, tylko do losowo wygenerowanego ciągu cyfr i liczb. W przypadku niektórych kryptowalut publiczny charakter operacji sprawia, że można ocenić skalę zainteresowania na podstawie wielkości popytu i podaży. Praktycznie niemożliwe jest powiązanie kontraktów z ludźmi czy firmami.

Brak nadzoru i pośredników

Przepływ transakcji z wykorzystaniem kryptowalut nie jest regulowany przez organy kontrolujące ani instytucje finansowe. Eliminuje to niektóre prowizje oraz ograniczenia, które mogłyby stać w sprzeczności z interesami użytkowników. Jednocześnie posiadacze kryptowalut nie korzystają z ochrony związanej z regulowanymi usługami finansowymi.

Bezpieczeństwo

Kryptowaluty mogą być przechowywane w specjalnych wirtualnych portfelach, zabezpieczonych prywatnym kluczem. Dzięki temu wyłącznie jego posiadacz może przesyłać zgromadzone przez siebie środki. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, posiadacz wirtualnej waluty powinien też korzystać z technologii szyfrowania urządzeń, na których ją przetrzymuje.

Decentralizacja

Nie ma żadnego organu kontrolującego przepływ i notowania kryptowalut. Nie istnieje również jedno miejsce, które po ewentualnym ataku hakerskim mogłoby zaburzyć system obrotu kryptowalutami. Dane dotyczące transakcji są rozproszone w sieci, ponieważ są przechowywane bezpośrednio przez posiadaczy wirtualnych walut.

Model przesyłu

Sposób, w jaki przesyłane są kryptowaluty, znacząco różni się od modelu przepływu walut tradycyjnych. Model instytucjonalny zależy od systemów bankowych m.in. sesji przychodzących i wychodzących w krajach odbiorcy oraz nadawcy. Transfer kryptowalut jest niezależny od fizycznej lokalizacji użytkowników, a przepływ niemal natychmiastowy.

Nieodwracalność transakcji

W związku z brakiem nadzoru instytucjonalnego nad rynkiem walut wirtualnych, transakcja, która została zlecona, nie może zostać cofnięta. Dlatego więc, gdy zdarzy się pomyłka np. co do odbiorcy, nie istnieje żadna organizacja, która mogłaby pomóc w wycofaniu błędnej operacji.

Dynamiczny rozwój

Powstaje coraz więcej narzędzi i usług umożliwiających dokonywanie transakcji z wykorzystaniem kryptowalut w sklepach internetowych i punktach stacjonarnych. Możliwe są też płatności kartami. Mogą one być zasilane bezpośrednio z portfela kryptowalutowego dzięki rozwiązaniom, które przeliczają i wymieniają wirtualną walutę np. na dolary czy euro.