Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słownik kryptowalutowy

Kopanie walut, blockchain i nie tylko. Co oznaczają najpopularniejsze zwroty używane na rynku kryptowalut? Zapoznaj się z definicjami najważniejszych pojęć i poszerzaj wiedzę z tego obszaru.

Bitcoin

Bitcoin powstał w 2009 r. i jest obecnie jedną z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Bazuje na technologii blockchain, a jego wymiana odbywa się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami. Transakcje są jawne, ale ich strony pozostają anonimowe.

Blockchain

Technologia będąca podstawą większości kryptowalut. Każdy rekord, tzw. blok, zawiera rejestr transakcji zabezpieczanych i łączonych ze sobą metodami kryptografii. W praktyce oznacza to, że nie ma jednego miejsca przechowywania danych, a każdy użytkownik sieci posiada kompletny rejestr transakcji.

Ethereum

Ethereum to jedna z najpopularniejszych kryptowalut, stworzona przez programistę i badacza kryptowalut Vitalika Buterina. Podobnie jak bitcoin bazuje na technologii blockchain, jednak w bardziej rozbudowanej formie. Jej charakterystyczną cechą jest możliwość tworzenia programów (Smart Contract).

ICO (Initial Coin Offering)

Nowoczesna, nieregulowana forma finansowania społecznościowego, w której kapitał jest gromadzony za pomocą kryptowalut. W tym celu emitowane są tokeny. Środki z ich sprzedaży służą do realizacji założeń określonych w planie biznesowym, przedstawianym zazwyczaj przed rozpoczęciem ICO.

Kopanie kryptowalut (Mining)

Proces dodawania nowych wpisów do publicznego rejestru transakcji (blockchain). Wymaga on specyficznego sprzętu komputerowego oraz kalkulacji opłacalności, aby liczba znajdowanych i dodawanych bloków pozostawała stabilna. Wykopane w ten sposób kryptowaluty można sprzedać na rynku.

Kryptowaluta

Zdecentralizowana wirtualna waluta, która nie podlega kontroli żadnego z banków centralnych. Bazuje na kryptografii. Transakcje z wykorzystaniem kryptowalut odbywają się bezpośrednio pomiędzy uczestnikami, zazwyczaj z wykorzystaniem technologii blockchain.

Ripple

Kryptowaluta, której zasób został odgórnie ustalony. Na rynku funkcjonuje 100 mld jej jednostek, oznaczonych skrótem XRP. Wirtualna waluta jest dystrybuowana przez firmę Ripple, której intencją jest jej wprowadzenie do obrotu przez instytucje finansowe np. banki czy tradycyjne systemy płatności.

Smart Contract

Algorytmy w systemie Ethereum. Funkcjonują w ramach technologii blockchain. Są wykorzystywane do kryptograficznego powiązania uczestników transakcji. Zdecentralizowane programy w zamian za walutę ethereum mogą w zaprogramowanych warunkach zwracać użytkownikom tokeny, np. przy inwestowaniu w nowe projekty w ramach ICO.

Token

Żeton w systemie Ethereum służy do kompensaty za operacje wykonywane przez określone algorytmy. Może być wykorzystywany w projektach, które mają na celu pozyskanie nowego kapitału. W zamian za wpłatę na wskazany cel, inwestor otrzymuje określoną liczbę tokenów, jako gratyfikację za zainwestowane środki.