Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rynek kryptowalut

Waluty wirtualne cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych. Temat budzi gorące emocje i powoduje zainteresowanie mediów. Które z nich są aktualnie najbardziej rozpoznawalne?

Najpopularniejsze kryptowaluty

W ciągu zaledwie siedmiu lat powstało cztery razy więcej kryptowalut, niż istnieje tradycyjnych jednostek monetarnych z wieloletnią a nawet wielowiekową historią. W teorii każdy może stworzyć własną kryptowalutę. W praktyce powstaje wiele nowych projektów, ale też sporo z nich upada.

Bitcoin

Sukces bitcoina wywołał ogromne zainteresowanie tematem walut wirtualnych. Waluta zadebiutowała w 2009 r. To najbardziej rozpoznawalna z kryptowalut i jednocześnie synonim całego rynku. Powstała w oparciu o technologię blockchain, czyli rozproszoną bazę danych. Choć od tego czasu powstało wiele nowych, to niezmiennie bitcoin pozostaje liderem całego rynku. Wciąż nie ustalono kto jest jego twórcą. Powszechnie uważa się, że jest to Satoshi Nakamoto. Nie wiadomo jednak, czy pod tym pseudonimem kryje się jeden autor, czy w projekt zaangażowało się więcej osób.

Bitcoin

Ethereum

Początki tej kryptowaluty sięgają połowy 2015 r. Podobnie jak bitcoin, wykorzystuje ona technologię łańcucha bloków. Ethereum różni się od bitcoina tym, że oprócz samego przesyłu kryptowaluty, umożliwia również tworzenie tzw. Smart Contracts, czyli algorytmów zaprogramowanych do wykonywania specyficznych czynności. Jest to m.in. dzielenie środków pomiędzy udziałowców przy okazji zbiórki na dany projekt w procesie nazywanym Initial Coin Offering. Ethereum może zatem ułatwiać inwestowanie czy crowdfunding.

Bitcoin

Ripple

Firma Ripple, która stworzyła każdą jednostkę tej kryptowaluty i jest jej jedynym dystrybutorem, postawiła na technologię inną niż blockchain. Ponadto celuje we współpracę z bankami i instytucjami finansowymi. W przypadku bitcoina czy ethereum mamy do czynienia z ich kopaniem (miningiem), czyli procesem, który mogą wykonywać zarówno firmy, jak i pojedynczy użytkownicy. Tymczasem pełen zasób ripple został z góry ustalony na 100 mld jednostek.

Bitcoin

Rynek kryptowalut w liczbach

157 757 498 684,82 USD

Wolumen obrotu

2 763 216 488 276,00 USD

Wartość rynku