Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Cinkciarz.pl najlepiej na świecie prognozował kurs euro i dolara w 2023 r.

4 sty 2024 9:30|Cinkciarz.pl

W 2023 r. fintech Cinkciarz.pl najskuteczniej na świecie prognozował kurs złotego w relacji do euro i dolara. To wnioski z najnowszego, cokwartalnego rankingu opublikowanego przez agencję Bloomberg, który jest obliczany w oparciu o comiesięczne ankiety. Zawierają one długoterminowe prognozy przesyłane przez kilkadziesiąt wiodących instytucji finansowych z całego globu. Polski fintech zdobył w IV kw. 2023 r. łącznie 14 miejsc na podium, w tym aż 9 zwycięskich.

 Prognozy kursu euro i dolara Cinkciarz.pl najtrafniejsze na świecie; Źródło: Cinkciarz.pl

Na koniec 2023 r. Cinkciarz.pl uzyskał najwyższą trafność w przypadku obu uwzględnianych w zestawieniach złotowych par walutowych, czyli EUR/PLN i USD/PLN. Prognozy fintechu wyróżniało przede wszystkim najbardziej optymistycznie na rynku spojrzenie na złotego połączone z przekonaniem, że w notowaniach amerykańskiej waluty rozpocznie się długoterminowy trend spadkowy.

– Nasze szacunki sprzed 12 miesięcy zakładały, że 2023 r. kurs euro zakończy przy 4,40 zł, a kurs dolara spadnie do 3,96 zł. Były to dość śmiałe oczekiwania, gdyż rok temu USD/PLN znajdował się wciąż blisko 4,40, a EUR/PLN 4,70 – przypomina Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Ekspert w minionych czterech kwartałach należał także do wąskiego grona najlepszych prognostów w przypadku korony czeskiej, węgierskiego forinta czy leja rumuńskiego.

W rezultacie fintech Cinkciarz.pl w silnej międzynarodowej stawce został uznany za instytucję najtrafniej na świecie prognozującą kursy całej grupy walut regionu EMEA, czyli europejskich gospodarek rozwijających się, Bliskiego Wschodu i Afryki. Skuteczne przewidywania odnośnie do negatywnych perspektyw dolara w relacji do szeregu najistotniejszych walut przełożyły się także na awans z 3. pozycji zajmowanej po III kwartale na 2. miejsce w IV kwartale 2023 r. w kategorii 13 głównych walut (eng. majors).

Najnowsze wyniki wpisują się w długą tradycję najwyższych miejsc Cinkciarz.pl w zestawieniach agencji Bloomberg. W minionych latach fintech z Polski przeszło sto razy plasował się na najwyższym miejscu rankingów trafności dla poszczególnych par walutowych. W minionym kwartale Cinkciarz.pl zdobył 14 miejsc na podium, w tym aż 9-krotnie zwyciężył.

Jakie perspektywy dla notowań na rynku walutowym otwierają się w 2024 roku? Obniżki stóp procentowych przez Fed, EBC czy Bank Anglii powinny pomagać rynkom wschodzącym. Inwestorzy zapewne zagalopowali się, oczekując zbyt szybkich i głębokich cięć, co w pewnym momencie może sprzyjać schłodzeniu obecnie szampańskich nastrojów inwestorów. Z drugiej strony fundamenty złotego pozostaną korzystne, działając jak kotwica, gdy światowe rynki będą przejściowo podlegać burzliwym zawirowaniom.

– Polska gospodarka przyspieszy, konsumpcja odbije i RPP nie będzie mogła myśleć o obniżkach stóp procentowych. Sytuacja w bilansie płatniczym pozostanie korzystna, a Polska będzie nadal przyciągać szeroki strumień bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W takich warunkach złoty powinien utrzymać imponujący skok z minionych kilkunastu tygodni, a wręcz nieznacznie przedłużyć umocnienie. Spodziewamy się, że za rok za euro będziemy płacić 4,25 zł – szacuje analityk Cinkciarz.pl.

Wydaje się, że dolar na dobre wypadł z łask inwestorów i trudno liczyć na jego odbicie w 2024 r. USD/PLN powinien stopniowo zmierzać w kierunku 3,60 wraz z hamowaniem inflacji i wzrostu gospodarczego w USA przy jednoczesnej poprawie koniunktury w Eurolandzie i Chinach.

– Euro powinno radzić sobie lepiej także od rekordowo silnego ostatnio franka i w długim terminie EUR/CHF może zmierzać do parytetu. W rezultacie kurs CHF/PLN prawdopodobnie będzie się osuwać poniżej 4,50, lecz jawi się to jako proces długi i szarpany. Czarnym koniem może natomiast okazać się niedowartościowana korona norweska. NOK sprzyjać będzie uspokojenie na rynkach obligacji po ubiegłorocznych zawirowaniach oraz późne na tle Fed czy EBC zakończenie podwyżek stóp procentowych w Norwegii, co opóźni tam termin pierwszych cięć – zapowiada ekspert Cinkciarz.pl.

Poznaj prognozy Cinkciarz.pl na 2024 r. dla złotego, dolara, euro i innych walut https://cinkciarz.pl/nowosci/komentarze-walutowe/komentarze-tekstowe/prognozy-walutowe-kurs-euro-dolara-franka-i-funta-w-2024-r

Wybrane pozycje Cinkciarz.pl w rankingu Bloomberga po IV kw. 2023 r.:

  • 1. miejsce w parze walutowej USD/PLN (kurs złotego w relacji do dolara amerykańskiego)
  • 1. miejsce w parze walutowej EUR/PLN (kurs złotego w relacji do euro)
  • 1. miejsce w parze walutowej USD/HUF (kurs forinta węgierskiego w relacji do dolara)
  • 1. miejsce w parze walutowej USD/RON (kurs leja rumuńskiego w relacji do dolara)
  • 1. miejsce w parze walutowej AUD/USD (kurs dolara australijskiego w relacji do dolara amerykańskiego)
  • 1. miejsce w parze walutowej NZD/USD (kurs dolara nowozelandzkiego w relacji do dolara amerykańskiego)
  • 2. miejsce w parze walutowej USD/DKK (kurs korony duńskiej w relacji do dolara amerykańskiego)
  • 2. miejsce w parze walutowej EUR/CZK (kurs korony czeskiej w relacji do euro)
  • 3. miejsce w parze walutowej EUR/HUF (kurs forinta w relacji do euro)
  • 3. miejsce w parze walutowej USD/CZK (kurs korony czeskiej w relacji do dolara)
4 sty 2024 9:30|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

1 sty 2024 23:37

Czy AI manipuluje kursami walut w 2024 r. czy to tylko błąd techniczny?

28 gru 2023 9:30

Strategia podatkowa Cinkciarz.pl za rok 2022

20 lis 2023 10:05

Jak nie dać się złapać w pułapkę na Black Friday? Promocja Cinkciarz.pl na karty wielowalutowe

8 lis 2023 9:30

2024 rokiem globalnego e-handlu – obiecujące prognozy dla branży e-commerce

23 sie 2023 9:30

Nowy wymiar relacji biznesowych Cinkciarz.pl wspierany przez AI od Google Cloud

16 sie 2023 9:30

Skrócona ścieżka zakupów online w systemie płatności Cinkciarz Pay

Atrakcyjne kursy 27 walut