Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Jakie są wymiany studenckie i gdzie można pojechać na zagraniczne studia?

2 paź 2023 14:07|Cinkciarz.pl

Wymiana studencka bardzo często utożsamiana jest z programem Erasmus+, ale to nie jedyny projekt umożliwiający ambitnym studentom wyjazd na studia za granicę. Z jakich jeszcze wymian mogą skorzystać polscy studenci i na czym dokładnie one polegają? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Jakie są wymiany studenckie i gdzie można pojechać na zagraniczne studia?

Erasmus – najpopularniejszy program wymiany studenckiej

Nie ulega wątpliwości, że Erasmus+ jest najpopularniejszym programem wymiany studenckiej i cieszy się wśród zainteresowanych zagranicznym wyjazdem na studia największym uznaniem.

Projekt umożliwia wyjazd na studia lub praktyki do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także na Islandię, do Liechtensteinu, Norwegii, Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.

Wyjeżdżający podpisują wiążące umowy, w ramach których otrzymują m.in. pomoc finansową wypłacaną w euro. Wysokość kwoty jest uzależniona od kraju, do którego planowany jest wyjazd, a także warunków przedstawionych przez uczelnię.

Więcej na temat programu Erasmus+ piszemy tutaj.

Erasmus

CEEPUS – Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej

Alternatywą dla Erasmusa+ jest m.in. program CEEPUS, który jest drugim co do wielkości programem zagranicznej wymiany studenckiej w Europie. W ramach tego projektu studenci mogą wyjechać do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Albania, Austria, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia Północna, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia czy Węgry. Możliwy jest również wyjazd na Uniwersytet w Prisztinie w Kosowie.

Z programu CEEPUS mogą skorzystać studenci, doktoranci studenci oraz pracownicy naukowi. Zazwyczaj wymiana w ramach tego programu trwa od 3 do 10 miesięcy. Uczestnikom przyznawane są stypendia, a ich wielkość różni się w zależności od kraju docelowego.

Przykładowo wyjazd na semestr w roku 2023/2024 do Bułgarii wiąże się z otrzymaniem 250 lewów bułgarskich (około 600 zł) miesięcznie, a w Chorwacji jest to kwota 173 euro (około 800 zł), ale uczestnicy otrzymują też darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. Warunki są więc mocno zależne od kraju wyjazdu i można je sprawdzić na stronie programu.

CEEPUS

NAWA

W ramach programu wymiany studenckiej organizowanej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej można wyjechać do takich krajów, jak Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Egipt, Japonia, Kazachstan, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Węgry czy Wietnam.

Wyjazdy są organizowane w ramach umów bilateralnych i współpracy dwustronnej wspomnianych państw. Wymiana może trwać od 3 dni do nawet 12 miesięcy w wybranym roku akademickim.

Osoby wyjeżdżające w ramach wymiany mogą otrzymywać stypendium, jeśli zawarto taki zapis w umowie. Wysokość stypendium jest uzależniona od kraju wyjazdu, a także etapu kariery akademickiej wyjeżdżającego.

Zgłoszenia chęci udziału w wymianie studenckiej z ramienia NAWA można składać bezpośrednio w witrynie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Studenckiej.

NAWA

AIESEC

AIESEC to organizacja studencka, która skupia się na promowaniu międzynarodowej wymiany studenckiej oraz doświadczeń zawodowych. Została założona w 1948 roku w Belgii i obecnie działa w ponad 120 krajach na całym świecie.

Głównym celem AIESEC jest rozwijanie kompetencji przywódczych u młodych ludzi oraz promowanie zrozumienia i współpracy międzynarodowej. Aby osiągnąć te cele, AIESEC organizuje programy wymiany studenckiej, staże zagraniczne i projekty społeczne, które pozwalają młodym ludziom zdobywać doświadczenie zawodowe i kulturowe za granicą.

AIESEC działa na zasadzie wolontariatu i jest zarządzana przez studentów. Jej struktura opiera się na lokalnych komitetach, które działają na uniwersytetach i w miastach na całym świecie. Główne biuro AIESEC znajduje się w Rotterdamie w Holandii.

Jednym z najbardziej znanych programów AIESEC jest program wymiany studenckiej Global Volunteer, w ramach którego młodzi ludzie mogą wyjechać za granicę, aby pracować jako wolontariusze nad projektami społecznymi.

Z wymiany mogą też skorzystać nauczyciele w ramach programu Global Teacher. Możliwy jest również wyjazd na praktyki, które pozwolą rozwinąć nowe umiejętności w ramach programu Global Talent.

Kierunek wyjazdu i czas jego trwania jest zależny od wybranego projektu. Zainteresowane wymianą osoby mogą zgłaszać swoją kandydaturę bezpośrednio na stronie projektu.

AIESEC

Au Pair

Au pair to osoba młoda, zazwyczaj w wieku od 18 do 30 lat, która przyjeżdża do obcego kraju, aby mieszkać i pomagać w opiece nad dziećmi w zamian za zakwaterowanie, wyżywienie oraz niewielkie wynagrodzenie. To rodzaj kulturowej wymiany, która umożliwia młodym ludziom poznanie nowego kraju i zdobycie doświadczenia opieki nad dziećmi w rodzinie goszczącej.

Główne cele programu au pair to:

  • Opieka nad dziećmi – au pair jest odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi w rodzinie goszczącej. Obowiązki mogą obejmować zabawę z dziećmi, pomoc przy lekcjach, przygotowywanie posiłków dla nich oraz opiekę nad nimi podczas nieobecności rodziców.
  • Wymiana kulturowa – au pair ma okazję poznać kulturę i styl życia rodziny goszczącej, a jednocześnie dzielić się swoją własną. Może to również być okazja do nauki języka obcego i doświadczenia życia za granicą.
  • Rozwój osobisty – program au pair pomaga młodym ludziom rozwijać umiejętności opiekuńcze, organizacyjne oraz zdolności do pracy w zespole. To także okazja do zdobycia pewności siebie i niezależności.

Au pair zazwyczaj przebywa w rodzinie goszczącej przez kilka miesięcy lub nawet rok. Program jest popularny na całym świecie – wyjazdy są możliwe w różne zakątki globu.

Szczegóły programu au pair mogą się różnić w zależności od kraju i rodziny goszczącej. Przekazywaniem dokładnych informacji i warunków umowy zajmują się agencje pośredniczące w znajdowaniu au pair dla rodzin goszczących.

Au Pair

Przygotuj się przed wyjazdem na zagraniczne studia

Większość programów wymiany studenckiej i kulturowej zakłada wypłatę bonifikaty za udział w projekcie. Zazwyczaj środki są przekazywane w walucie obowiązującej na terenie kraju wyjazdowego, co wiąże się z koniecznością posiadania rachunku prowadzonego w danej walucie.

Otrzymywanie stypendium w obcej walucie, operowanie nią w kraju docelowym i związane z tym kursy walut – wszystko to może się początkowo wydawać skomplikowane. Z pomocą przychodzi jednak karta wielowalutowa Cinkciarz.pl, dzięki której można płacić na całym świecie w ponad 160 walutach oferowanych po atrakcyjnych kursach.

Płatności niczym nie różnią się od tych realizowanych w kraju – posiadacz karty może płacić tradycyjnie, zbliżeniowo lub telefonem bądź zegarkiem. Otrzymuje też dostęp do darmowych rachunków walutowych, na które może otrzymywać wynagrodzenie. Niepodważalnym atutem karty wielowalutowej Cinkciarz.pl jest też brak ukrytych opłat i zobowiązań, dzięki czemu jest ona idealnym wyborem dla studentów planujących wyjazd za granicę.

2 paź 2023 14:07|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

20 cze 2024 10:00

Ile trzeba wydać, by wyjechać na Igrzyska Olimpijskie do Paryża

6 cze 2024 9:15

Euro 2024 - finansowy poradnik polskiego kibica

27 maj 2024 11:00

Zarobki w Czechach w 2024 roku. Na jaką pensję możemy liczyć i ile wynosi średnia krajowa?

13 maj 2024 8:15

Zarobki w Niemczech. Ile wynosi średnia krajowa u naszych zachodnich sąsiadów?

11 kwi 2024 16:02

Jak założyć konto bankowe w Australii – poradnik krok po kroku

5 kwi 2024 8:00

Jakie są ceny w Dubaju i jak płacić w ZEA? Czy warto jechać tam w trakcie ramadanu?

Atrakcyjne kursy 27 walut