Kurs EUR - Euro

Euro to wspólna waluta państw tworzących strefę euro w Unii Europejskiej oraz w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE (Watykanie, Monako, San Marino, Andorze, Kosowie, Czarnogórze) oraz we francuskich posiadłościach na Atlantyku i Oceanie Indyjskim.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut alt graphic

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
EUR PLN 4,6761 4,6988 Euro 1 EUR

Chcesz tanio wymienić walutę?

Zarejestruj się i odbierz kod 0,005 na pierwszą transakcję.

Dotyczy wymiany walut z PLN.

Otwórz konto i odbierz rabat

Kurs Euro - wykres

EUR /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 29 lis 2021 8:12

Omikron wpływa na kursy walut: EUR/PLN wyżej, dolar słabszy, frank mocniejszy (komentarz z 29.11.2021)

Komentarze walutowe - tekst 26 lis 2021 8:28

Kursy walut jeszcze nie potwierdziły szczytów, EUR/PLN blisko 4,70 (komentarz z 26.11.2021)

Komentarze walutowe - audio 26 lis 2021 7:55

Kurs na weekend: CHF Jekyll i PLN Hyde (podcast z 26.11.2021)

Komentarze walutowe - tekst 25 lis 2021 9:01

Kursy walut po cofnięciu: EUR/PLN przestał spadać, dolar wciąż błyszczy (komentarz z 25.11.2021)

Komentarze walutowe - tekst 24 lis 2021 9:26

Kursy walut w końcu zawracają, kurs euro cofa się do wiosennych maksimów (komentarz z 24.11.2021)

Komentarze walutowe - tekst 23 lis 2021 8:12

Kursy walut tylko na moment zepchnięte niżej, EUR/PLN wraca nad 4,70, dolar pokochał Powella (komentarz z 23.11.2021)

Ponad 850 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

28 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto
ce_section_cta_alt

Euro

Euro to wspólna waluta obowiązująca w wielu krajach Unii Europejskiej, a także w państwach spoza wspólnoty, które zdecydowały się ją przyjąć jako oficjalny środek płatniczy. To jedna z najważniejszych walut świata. Tworzy główną parę walutową – EUR/USD, choć dla Polaków znacznie ważniejsza jest EUR/PLN.

Euro – gdzie obowiązuje?

Euro jest wspólną walutą większości krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, tworzących tzw. strefę euro. To oficjalny środek płatniczy w takich państwach jak Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy. Wspólna waluta obowiązuje także w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. Na mocy oficjalnych umów posługują się nią również mieszkańcy Andory, Monako, San Marino oraz Watykanu. Z euro w ręku można też pojechać do Czarnogóry i Kosowa, choć waluta została tam przyjęta bez oficjalnych umów z Unią Europejską. Europejska waluta obowiązuje też na terytoriach zależnych Francji. To właśnie kurs euro powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem do takich państw jak Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Majotta, Reunion, Saint-Barthélemy, Saint-Martin oraz Saint-Pierre i Miquelon. Euro jest na tyle popularną walutą, że można nią płacić także w krajach, które oficjalnie jej nie przyjęły, szczególnie jeżeli państwa te mocno stawiają na turystykę. W obrębie Europy nie powinno też być problemu z wymianą euro na lokalną walutę w kantorze, np. euro na PLN.

Historia euro

Plany wprowadzenia w Europie wspólnej waluty dla wielu państw formułowano już w latach 60. XX w. Udało się je zrealizować na bazie Traktatu z Maastricht z grudnia 1991 roku. Cztery lata później w Madrycie wyłoniono nazwę, a 1 stycznia 1999 r. euro debiutowało w transakcjach bezgotówkowych. Banknoty i monety euro oraz centy stały się środkiem płatniczym w 12 unijnych państwach 1 stycznia 2002 roku. Później kilkukrotnie dochodziło do rozszerzenia strefy euro o kolejne unijne państwa, które dobrowolnie zgłosiły taką gotowość. Docelowo Unia Europejska chce wprowadzić wspólną walutę we wszystkich krajach członkowskich do 2025 roku.

Euro – najważniejsze informacje

Euro jest najmłodszą z walut Starego Kontynentu. Dzieli się na 100 centów. Banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro tym różnią się od większości używanych w innych państwach, że nie przedstawiają bohaterów narodowych, tylko elementy zabytkowych budowli, charakteryzujących się stylem wybranej epoki. Wyjątek stanowi najwyższy nominał z fragmentem współczesnego biurowca. Każdy z obiektów został przedstawiony w taki sposób, by nie przywodził na myśl rzeczywiście istniejących budowli, a jedynie reprezentował jej styl architektoniczny. Banknoty o nominale 500 euro nie są już obecnie drukowane ze względu na zwalczanie nielegalnego przepływu finansowego i finansowania terroryzmu. Można się nimi jednak wciąż posługiwać aż do momentu ich całkowitego zniknięcia z obiegu. Monety mają jedną stronę wspólną, która przedstawia Europę oraz nominał. Z drugiej różnią się wyglądem w poszczególnych unijnych państwach, zachowując jednocześnie ważność na terenie całej strefy euro. Z tego względu awers monet euro często nazywany jest stroną narodową. Dostępne są nominały: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

Od czego zależy kurs euro?

Euro to pierwszy wybór większości osób podróżujących lub robiących interesy w Europie. Z tego względu kurs euro (np. EUR/PLN) i jego prognozy są dla nas niezwykle ważne. Podobnie jak w przypadku innych głównych walut, notowania są uzależnione od wielu zmiennych czynników. Można do nich zaliczyć m.in. aktualną politykę państw członkowskich czy sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej. Spowolnienie gospodarcze w strefie euro negatywnie przekłada się na cenę waluty, która obowiązuje w największych gospodarkach Starego Kontynentu. Jednocześnie ożywienie gospodarcze w rejonie wspólnej waluty może spowodować jej aprecjację względem np. dolara. Duży wpływ ma też np. poziom stóp procentowych, dlatego Europejski Bank Centralny bardzo ostrożnie podchodzi do kwestii ew. ich zmiany. Między innymi dlatego kurs euro zwykle utrzymuje dość stabilny poziom wobec innych głównych walut świata. Wyjeżdżając za granicę lub wymieniając walutę, warto sprawdzić aktualny kurs euro, by wiedzieć, jaki jest przelicznik euro dla najważniejszej dla nas pary EUR/PLN. W śledzeniu np. średniego kursu euro pomocne będą też wykresy na naszej stronie, a do obliczania konkretnych kwot — kalkulator walutowy.

Rozpocznij chat